Strona głównaPoradyFalcerka co to jest i do czego służy?

Falcerka co to jest i do czego służy?

Falcerka to maszyna, którą wykorzystuje się głównie w wydawnictwach, firmach introligatorskich oraz drukarniach. Choć jej nazwa dla wielu z nas brzmi obco, to urządzenie znane i stosowane od lat. 

Bywa też nazywana złamywarką lub (błędnie i potocznie) falcówką. Poniżej sprawdzisz, jak działa falcerka co to jest i czy można ją zastąpić innym urządzeniem. 

Zobacz: Aparaty CPAP – czym są i do czego służą

Co to jest falcerka?

Falcerka to maszyna, która zajmuje się zginaniem papieru w określony sposób. Gazety, książki, broszury reklamowe, mapy – to wszystko zanim trafi w twoje ręce, trafia do falcerki. Najlepsze urządzenia potrafią złamać pod kątem 180 stopni nawet 1500 arkuszy papieru w ciągu godziny. Im bardziej wydajna jest falcerka, tym szybciej i sprawniej pracuje drukarnia. 

Czy można czymś zastąpić falcerki? To zupełnie niemożliwe. Inne urządzenia do tworzenia grzbietów papieru nie istnieją. Przy małej ilości papieru można zginać go ręcznie, ale dwa arkusze nigdy nie będą identyczne a całość zajmuje za dużo czasu. Poza tym zgięcie równo na pół kartki o formacie większym niż A4, jest niemalże niemożliwe. 

Rodzaje falcerek

W poligrafii wyróżnić można trzy rodzaje falcerek:

 • falcerki nożowe – w miejsce zgięcia uderza tępy nóż, który tworzy rant
 • falcerki kasetowe – arkusz papieru częściowo umieszczany jest w kasecie; druga część która wystaje poza nią wciągana jest przez wałki i nakładana na tę pierwszą
 • falcerki lejowe – pracują z wstęgami papieru, które później cięte są na arkusze. 

Dodatkowo na rynku coraz częściej pojawiają się falcerki biurowe. Są mniejsze od tych stosowanych w drukarniach, ale nie mniej przydatne. Zginają biurowe dokumenty i listy wysyłane do klientów. Przyspieszają i ułatwiają pracę osób, które zajmują się w firmie wysyłaniem korespondencji drogą pocztową. 

Zobacz: Magazyny samoobsługowe na wynajem – do czego możesz je wykorzystać?

Do czego służy falcerka?

Przy pomocy falcerki można zgiąć arkusz papieru na kilka sposób, w zależności od tego, do czego będzie służyć. 

Falcerka co to i jak składa papier? Sprawdź poniżej, jakie jest zastosowanie falcerki:

 1. składanie na pół (składanie jednozłamowe)

Arkusz papieru dzielony jest na pół; lewa strona nakładana jest na prawą. W ten sposób składa się gazety i książki (przed zszyciem, z klejonymi książkami wygląda to inaczej)

 1. składanie listowe

Arkusz (tu zwykle kartka A4) załamywany jest w dwóch miejscach. Papier dzieli się na trzy równe części. Najpierw ta z dołu zginana jest do góry (zakrywa środkową część). Następnie na to nakładana jest część z góry. Urzędowe pisma, które otrzymujesz w podłużnych kopertach “z okienkiem” zginane są właśnie w ten sposób. Najczęściej dzieje się to przy udziale falcerki biurowej. 

Źródło: abis.pl
 1. zygzak zetka

W ten sposób najczęściej składa się ulotki reklamowe. Papier składany jest na trzy części i przyjmuje kształt litery z. Możesz się spotkać z takim składaniem, przeglądając menu reklamowe w fast foodzie. 

 1. złamywanie prostopadłe

Kartka papieru łamana jest na krzyż: wzdłuż i wszerz. Następnie skład się ją wzdłuż krótszego a potem dłuższego boku. W tej formie również dostarczane są listy. 

 1. harmonijka

Arkusz dzielony jest na 4 równe części wzdłuż krótszego boku i składany w harmonijkę. W ten sposób często łamie się broszurki reklamowe, które lądują w naszych skrzynkach pocztowych. 

 1. złamywanie równoległe obwolutowe

Kartkę papieru (ułożoną poziomo) składa się z dwóch stron do środka, tworząc coś w rodzaju dwuskrzydłowej bramy. 

 1. złamywanie równoległe obejmujące

Arkusz dzieli się na 4 równe części i nakłada je na siebie. Po złożeniu broszura jest cztery razy mniejsza. W ten sposób składa się materiały reklamowe lub mapy w książkach. 

 1. złamywanie niestandardowe, na potrzeby klienta

Pamiętasz jeszcze papierowe mapy? Wielki arkusz papieru, który po złożeniu mieści się w kieszeni? Sposób, w jaki jest poskładana mapa to także wynik pracy falcerki. Przyznaj, że powtórzenie ruchów maszyny i złożenie arkusza z mapą to wcale nie takie proste zadanie. 

Falcerka może składać arkusz papieru:

 • równolegle (każde składanie równoległe względem poprzedniego),
 • prostopadle (każde składanie prostopadłe względem poprzedniego),
 • w sposób mieszany (równolegle i prostopadle),
 • w sposób specjalny (harmonijka, zetka)

W poligrafii arkusz papieru, który jest zadrukowany, a potem złożony w falcerce to składka (składka arkuszowa). 

Zobacz: Animaloterapia – co to jest i dlaczego działa?

Sprawdź jeszcze

Popularne