Strona głównaPrzemysłIle płacicie za ogrzewanie domu gazem. Sprawdzamy rachunki na forum

Ile płacicie za ogrzewanie domu gazem. Sprawdzamy rachunki na forum

Ogrzewanie to temat budzący wiele emocji w ostatnim czasie. Wszystko za sprawą gwałtownie rosnących cen surowców. Nic więc dziwnego, że Polacy wymieniają się między sobą informacjami o kosztach ogrzewania gazem domów i mieszkań. Na cenę składa się wiele czynników. Są to: powierzchnia i konstrukcja danego budynku, taryfikator dostawcy, preferencje użytkowników odnośnie temperatury wnętrza, a także rodzaj kotła. Specjalnie dla naszych czytelników sprawdzamy, ile internauci płacą za ogrzewanie gazem domów w 2022 roku, ponieważ o drastycznych podwyżkach cen wspomnianego materiału było już głośno na początku bieżącego roku. Aura za oknem nie pozostawia złudzeń i już za chwilę zaczniemy kolejny sezon grzewczy, a wielu z nas boi się, jak nadchodzące zimne miesiące będą wyglądały. Jakie są koszty ogrzewania gazem domu o powierzchni 200m²,  a jakie mieszkania o metrażu 50m²? Jeśli jesteście ciekawi, co mówią na forum internauci, zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. 

Sprawdź: Oni za tonę węgla płacą 258 zł. Polakowi zawsze wiatr w oczy?

Ile płacicie za ogrzewanie domu gazem – gorąco na forum. 

Nie powinno być zaskoczeniem to, że wśród użytkowników Internetu aż wrze, jeśli rzuci się pytaniem “Ile płacicie za ogrzewanie domu gazem”, a brakiem odpowiedzi nie należy się martwić, gdyż ludzie chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, często bardzo kosztownymi. Na próżno tam szukać jakiegokolwiek optymizmu, ponieważ forumowicze są przerażeni nie tylko tym, ile płacą lub będą płacili za ogrzewanie gazem domu lub mieszkania, ale także tym, jak wpłynie to na pozostałe koszty życia jak np. cena chleba. Niestety, ale biorąc pod uwagę również opinie ekspertów, nie ma się co nastawiać, że stawki pójdą w dół. Nie bez znaczenia pozostaje także wpływ inflacji i przebieg wojny za naszą wschodnią granicą. Poniżej przedstawiamy koszty ogrzewania domu gazem o powierzchniach: 200, 150, 180, 100, 80m², a także mieszkania o metrażu 60 i 50m² .

Koszt ogrzewania gazem domu 200m²

Myślę, że nie będzie zaskoczenia, jeśli na wstępie wspomnę, że budynek o metrażu 200m² przyczynia się do najwyższych kosztów ogrzewania gazem. Co więcej, nie da się wskazać jednakowej kwoty dla wszystkich użytkowników, więc dla każdego z nich będzie ona inna. Jeśli chodzi koszty ogrzewania gazem domu 200m², to wynoszą  nawet 10000 zł na rok. Oczywiście ceny gazu mogą ulec zmianie, a na dodatek zawierają obniżoną wartość podatku VAT, czyli 8%. 

Zobacz: Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze? TOP10 rozwiązań

Koszt ogrzewania gazem domu 150m² 

Koszty ogrzewania gazem domu o powierzchni 150m² będą trochę niższe niż we wcześniejszym przypadku, ale tutaj również nie jesteśmy w stanie wskazać tylko jednej ceny. Biorąc pod uwagę opinie użytkowników z forów, to najczęściej wymieniane są kwoty w zakresie od 4500 zł do około 8000 zł za rok. Nie mniej jednak warto dodać, że im lepsza izolacja danego budynku, tym lepiej dla naszego portfela. Jak się okazuje koszty ogrzewania gazem domu o powierzchni 150m², są nieco korzystniejsze, ale nie są to dość znaczące różnice. 

Koszt ogrzewania gazem domu 180m²

A jak wygląda sytuacja w przypadku kosztów ogrzewania gazem domu o powierzchni 180m² w 2022 roku? Tak naprawdę, będzie to różnica kilkuset złotych od kwot, które płacą mieszkańcy 200m² domów, czyli około 6500-8000 zł

Koszt ogrzewania gazem domu 100 m²

Co w przypadku kosztów ogrzewania gazem domu o powierzchni 100m²? Cóż, użytkownicy zdają sobie sprawę, że nie są w najgorszej sytuacji, jednak i tak uważają, że rachunki mogłyby być niższe (zresztą mało kto jest innego zdania). O jakich kwotach mówią na forum w 2022 roku? Oscylują one od około 4500 zł do nawet 5000 zł. Tak, jak zostało już napomknięte –  jeśli budynek posiada izolację, to nie będzie generował dodatkowych obciążeń dla naszego rodzinnego budżetu, a zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na coś innego. Nie da się ukryć, że koszty ogrzewania gazem domu o powierzchni 100m² są o mniej więcej połowę niższe niż w przypadku 200m² metrażu. 

Koszt ogrzewania gazem domu 80m² 

Z kolei, jeśli chodzi o koszty ogrzewania gazem domu o metrażu 80m², to będą one najniższe spośród wymienionych domów, przede wszystkim ze względu na jego najmniejszą powierzchnię. Co tu dużo mówić, w porównaniu z poprzednimi przypadkami, mieszkańcy żyjący w takich budynkach mogą się spodziewać najkorzystniejszych dla siebie rachunków wahających się od około 3000 zł do 4500 zł. Czy koszty ogrzewania gazem domu 80m² będą bardziej znośne od mieszkania 60m², a może będą podobne? 

Koszt ogrzewania gazem mieszkania 60m²

Wielu naszych czytelników zastanawia się również nad kosztami ogrzewania gazem mieszkania o metrażu 60m². Być może jesteście ciekawi, jak wyglądają one w porównaniu z domami rodzinnymi? Ceny wyglądają następująco: od 2900 zł do prawie 4 tysięcy zł za rok. Niestety, mieszkanie w bloku nie jest tak tanie, jak wielu osobom mogłoby się to wydawać i także trzeba liczyć się z wydatkami.  

Koszt ogrzewania gazem mieszkania 50m²

I na sam koniec, dodamy jeszcze, co o kosztach ogrzewania gazem mieszkania 50m² mówią inni internauci. Rachunki są bardzo zbliżone do lokalu o metrażu 60m², więc różnica będzie wynosić najwyżej kilkadziesiąt złotych. Mimo że, są to kwoty nieco korzystniejsze od tych dla posiadaczy domów, to jednak nie każdemu odpowiada mieszkanie w bloku. 

Biorąc pod uwagę wypowiedzi internautów, nie sposób nie zauważyć, że najbardziej narażeni na wysokie koszty ogrzewania domu gazem są mieszkańcy słabo izolowanych domów lub o dużej powierzchni np. 200m². W miarę usatysfakcjonowani z kosztów ogrzewania gazem w 2022 roku mogą być za to mieszkańcy, użytkujących mniejsze metraże. 

Bardzo chcielibyśmy przekazywać tylko dobre wieści, ale w tym temacie nie mamy takiej możliwości. Nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie ceny gazu i innych surowców miały zacząć spadać. Mimo, że nadchodzący sezon grzewczy z pewnością nie będzie łatwy, to nie powinniśmy załamywać rąk. Warto mieć na uwadze, że nie jest to pierwszy kryzys, z którym jako ludzkość mamy do czynienia i też nie będzie trwał wiecznie. A ile Wy płacicie za ogrzewanie domu gazem? Boicie się zbliżającej zimy, a może macie swoje patenty, które pomogą Wam ją przetrwać? Chętnie poznamy Wasze zdanie, dlatego zostawcie komentarz. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne