Strona głównaRozrywkaIle jest krasnali we Wrocławiu - jak wygląda mapa?

Ile jest krasnali we Wrocławiu – jak wygląda mapa?

Wrocław, czyli…? Zoo, Hala Stulecia, Panorama Racławicka i wrocławskie krasnale. To właśnie tak większość turystów kojarzy stolicę Dolnego Śląska i jednocześnie jedno z najszybciej rozwijających się polskich miast. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych budzących sympatię stworzeń, przeczytaj tekst, który dla ciebie przygotowaliśmy.  

Nie wiadomo dokładnie, ile jest krasnali we Wrocławiu mapa jest ciągle aktualizowana. Przyjaznych skrzatów ciągle przybywa, bo przyjęły się w mieście i robią dobrą wizerunkową robotę. 

Zobacz: Ile jest części Harry’ego Pottera książek i filmów?

Czym są wrocławskie krasnale?

Nazwa krasnoludek pochodzi ze zbitki dwóch słów: krasny, czyli ładny lub czerwony (w takim kolorze zwykle miały czapki krasnali przedstawianych w malarstwie i literaturze) oraz lud – ludek, osoba. Do naszej literatury krasnale przeniknęły z Niemiec. Znane są głównie z bajek dla dzieci, z których pierwsze powstały już w XVI wieku. 

Ile jest krasnali we Wrocławiu? Pierwszy krasnal pojawił się w mieście w 2001 roku, a cała inicjatywa nawiązywała do znanej w latach 80. Pomarańczowej Alternatywy. Członkowie tego antykomunistycznego ruchu działali w wielu miastach. W ramach happeningu na zamalowanych przez władzę hasłach opozycyjnych sami malowali krasnale. 

Papa Krasnal z 2001 roku ufundowany został przez Agorę i do dziś stoi przy ul. Świdnickiej. Kolejne krasnale pojawiły się w 2005 roku. Były to: Pracz Odrzański, Rzeźnik, Szermierz oraz dwie Syzyfki. 

Źródło: tuwroclaw.com

Krasnale od samego początku mogły liczyć na sympatię mieszkańców i turystów. Wokół ich powstania narosło sporo legend. Jedna z nich mówi, że Odrą do miasta przypłynął Chochlik Odrzański, inaczej nazywany Psotnikiem, który żartował z mieszkańców. Nikt nie był w stanie przekonać go, by zaprzestał złośliwości. Robił dziury w ubraniach, dosypywał soli do cukierniczki. Kres jego działaniom położyły dopiero krasnale, które od tego czasu cały czas bronią miasta. 

Ile jest krasnali we Wrocławiu? Piszemy o tym poniżej. 

Ile jest krasnali we Wrocławiu?

Zgodnie z informacjami na jednym z wrocławskich serwisów, obecnie Wrocławia pilnuje około 800 krasnali. Część z nich na chwilę znika, bo poddawana jest renowacji. Każdy może postawić w mieście własną figurkę. Wystarczy, że zdobędzie zgodę właściciela gruntu, a potem zapłaci za wykonanie projektu i samej figurki.  Jeśli wpisze swojego krasnala na oficjalną w Urzędzie Rejestracji Krasnali, skrzat trafi na oficjalną mapę. Opis nowego krasnala wraz z fotografią można wysłać do urzędników przez internet. 

Ile jest krasnali we Wrocławiu mapa – gdzie kupić? Sprawdź poniżej.

Zobacz: Ile jest kobiet i mężczyzn na świecie?

Mapa krasnali we Wrocławiu 

Każdy turysta, który chce zwiedzić Wrocław, odnajdując figurki krasnali, może kupić mapę. To doskonała atrakcja dla dzieci, które mogą zaznaczać na niej znalezione krasnoludki.  

Ile jest krasnali we Wrocławiu mapa – gdzie kupić? Mapa z wrocławskimi krasnalami dostępna jest w dwóch miejscach: Centrum Informacji Turystycznej Rynek 14 oraz Krasnal Info Sukiennice 12.

Zamiast mapy można skorzystać z bezpłatnej aplikacji online, dostępnej na telefony z Androidem i IOS. Autorzy projektu proponują w niej kilka tras turystycznych. Podążając nimi, można zwiedzić najciekawsze zakątki miasta i przy okazji znaleźć wrocławskie krasnale. Rejestracja w serwisie umożliwia rywalizowanie z innymi uczestnikami zabawy. 

Źródło: play.google.com

Czy krasnali przybywa?

Nikt nie ma monopolu na wrocławskie krasnale, każdy może postawić własnego. Dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile jest krasnali we Wrocławiu. 

Pierwszy komercyjny krasnal pojawił się w 2008 roku. Był nim Pierożnik, który stoi przy lokalu STP. Swojego krasnala ma też bankier.pl – Bankierek stoi w okolicach firmy. Deptuś i Pikapek, Paczuś i Kurierek dostarczają paczki w firmie kurierskiej DPD. Zostały oczywiście stworzone w ramach akcji marketingowej marki. 

Aby postawić w mieście swojego krasnala, wystarczy zgoda właściciela terenu, na którym ma stanąć skrzat. Potem wystarczy zgłosić figurkę, by znalazła się na oficjalnej mapie. 

Zobacz: Ile Żabek znajduje się w Polsce?

Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne