Strona głównaPoradyPodpis księdza do chrztu i bierzmowania - co należy wiedzieć?

Podpis księdza do chrztu i bierzmowania – co należy wiedzieć?

W każdej parafii obowiązują odrębne zasady udzielania sakramentów. Czasami to, czy ktoś zostanie dopuszczony do bierzmowania albo czy będzie mógł zostać chrzestnym zależy od podpisu księdza na wewnętrznych parafialnych dokumentach. Kiedy potrzebny jest podpis księdza? Poniżej dowiesz się o co chodzi i dlaczego czasem konieczny jest podpis księdza. 

Z nami sprawdzisz:

  • podpis księdza do chrztu – kto go potrzebuje i jak może go zdobyć?
  • podpis księdza bierzmowanie – czy trzeba chodzić do kościoła, aby przystąpić do bierzmowania?

Zobacz: Jak witać się z księdzem — co odpowiedzieć na Szczęść Boże?

Kiedy jest potrzebny podpis księdza? 

To, kiedy wymagany będzie podpis księdza, zależy od zasad panujących w danej parafii. W niektórych parafiach, by zostać rodzicem chrzestnym, nie trzeba przynosić zaświadczenia ze swojej parafii o bierzmowaniu, czy zaświadczenia o przystąpieniu do spowiedzi. Coraz częściej księża podchodzą do tego bardzo liberalnie i nie wymagają od uczestników uroczystości sakramentu podpisu księdza. Z uwagi na to, że liczba praktykujących katolików rokrocznie spada, w wielu kościołach nie wymaga się żadnych dokumentów. 

Jeszcze kilkanaście lat temu, by ochrzcić dziecko, jego rodzice musieli być małżeństwem, które wzięło ślub kościelny. Dziś w wielu parafiach w ogóle nie jest to wymagane. 

Poniżej przeczytasz jednak, kiedy ksiądz może zażądać od ciebie dokumentów potwierdzających, że jesteś praktykującym katolikiem. 

  1. Chrzest dziecka
  • jeśli chcesz ochrzcić dziecko w innej parafii, niż brałeś ślub kościelny, może być potrzebne zaświadczenie, że go masz;
  • w niektórych parafiach rodzice chrzestni muszą dostarczyć zaświadczenie ze swojej parafii, że są praktykującymi katolikami i przede wszystkim byli bierzmowani 
Źródło: pixabay.com
  1. Komunia św. 
  • może zdarzyć się, że ksiądz przed przystąpieniem dziecka do komunii poprosi jego rodziców o zaświadczenie, że byli w spowiedzi; musi je podpisać ksiądz, u którego się spowiadali 
  1. Bierzmowanie
  • w zależności od parafii, kandydaci do bierzmowania, muszą zbierać podpisy księdza w specjalnych zeszytach; w niektórych parafiach podpisy zbiera się tylko po mszy niedzielnej, w innych po mszach w okresie różańcowym lub po roratach; tu wszystko zależy od proboszcza: jeden każe młodzieży chodzić na msze i uroczystości, drugi nie będzie wymagać niczego
  • zaświadczenie o bierzmowaniu z własnej parafii przynoszą świadkowie bierzmowania, choć też coraz częściej nie jest to praktyka obowiązkowa
  1. Ślub
  • osoby, które chcą wziąć ślub kościelny muszą czasem dostarczyć zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich i spowiedzi;
  • obowiązkowe jest dostarczenie dokumentów potwierdzających bierzmowanie.

Zobacz: Kawały śmieszne do łez – krótkie, najśmieszniejsze

Jak się podpisuje ksiądz?

Podpis księdza do chrztu, czy podpis księdza bierzmowanie nie różni się niczym od zwykłego podpisu, który każdy składa na dokumentach. Niektórzy księża przybijają też na zaświadczeniach pieczątkę parafii. 

Są parafie, w których za wydanie zaświadczenia pobierana jest jakaś symboliczna opłata na tzw. cele parafii. Podobną opłatę uiszcza się podczas spisywania protokołu przedślubnego. Dziś jednak, z uwagi na rosnącą krytykę kościoła, w wielu parafiach rezygnuje się z pobierania płatności za przygotowanie lub podpisanie dokumentów formalnych. 

Co grozi za podrobienie podpisu księdza?

Jeśli potrzebujesz podpis księdza do chrztu albo podpis księdza bierzmowanie, musisz pójść i poprosić o podpisanie dokumentów w swojej parafii. 

Za podrobienie podpisu grozi ci odpowiedzialność karna. Nieważne, czy jest to podpis księdza, czy jakikolwiek inny, podrobienie podpisu to czyn zagrożonym grzywną, karą ograniczenia lub pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do lat 5. 

Niektórym wydaje się, że mogą podrobić dokument dostarczany do parafii, bo jego ranga nie ma charakteru prawnego a duchowy. Niestety, w praktyce podrobienie podpisu to zawsze przestępstwo. 

Poza tym wielu księży porozumiewa się ze sobą w sprawie dokumentów. Jeśli podrobisz podpis i ktoś zadzwoni do księdza, za którego się podpisałeś, sprawa dość szybko wyjdzie na jaw. 

Źródło: pixabay.com

Wtedy najprawdopodobniej parafia, w której złożyłeś dokumenty odmówi ci udziału w sakramencie. Sprawą drugorzędną jest to, czy zgłosi sprawę w prokuraturze. Fakt, że podrobiłeś podpis tylko po to, by zostać ojcem chrzestnym, może nie być dla sądu żadnym tłumaczeniem.

Zobacz: Jak zostać kurierem Glovo i jak wygląda praca?

Sprawdź jeszcze

Popularne