Strona głównaRozrywkaIle jest części Harry’ego Pottera książek i filmów?

Ile jest części Harry’ego Pottera książek i filmów?

Harry Potter to jedna z najbardziej znanych na świecie postaci literackich. Został stworzony przez J. K Rowling, która poświęciła mu serię siedmiu powieści fantasy. To niezwykła historia uczniów ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Opowiada o przyjaźni, walce dobra ze złem i poznawaniu własnych słabości. 

Harry Potter to lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników fantasy. Choć seria spotkała się także z negatywnym odbiorem, szczególnie w środowisku ultrakatolickim. Kościół nigdy oficjalnie nie potępił książek o Potterze. Pojawiały się jedynie pojedyncze opinie duchownych, które mówiły o szerzeniu okultyzmu i popychaniu młodzieży w ramiona szatana. 

Zmotywowany do czytania jeszcze bardziej? Nie wiesz, jak zabrać się do lektury? Najpierw dowiedz się, ile jest części Harry’ego Pottera książki, bo to właśnie od lektury powinieneś zacząć. Poniżej sprawdzisz:

  • ile jest części Harry’ego Pottera,
  • Harry Potter kolejność czytania,
  • Harry Potter kolejność oglądania,
  • Harry Potter ile części filmu.

Zobacz: Kuba Borkowski – kto to, wzrost, wiek, Logan Paul, Kuba Wojewódzki, studia, książka, rodzice

Ile jest części Harry’ego Pottera książki?

J. K Rowling napisała 7 książek o Harrym Potterze:

Harry Potter i Kamień Filozoficzny (1997)

Harry Potter i Komnata Tajemnic (1998)

Harry Potter i więzień Azkabanu (1999)

Harry Potter i Czara Ognia (2000)

Harry Potter i Zakon Feniksa (2003)

Harry Potter i Książę Półkrwi (2005)

Harry Potter i Insygnia Śmierci (2007)

Źródło: filmweb.pl

Wiesz już, ile jest części Harry’ego Pottera. Sprawdź, czy musisz je czytać po kolei, by zachować wątek fabularny. 

Harry Potter kolejność czytania

Z artykułu dowiedziałeś się, ile jest części Harry’ego Pottera książki. Musisz wiedzieć, czy ma znaczenie to, w jakiej kolejności będziesz czytał powieści. 

W przypadku powieści Harry Potter kolejność czytania ma znaczenie. Jeśli sięgasz po serię J. K. Rowling po raz pierwszy, warto byś zachował kolejność, w której wydawane były książki. Harry Potter to zamknięty cykl, musisz czytać wszystkie tomy po kolei, by zrozumieć fabułę. 

Jeśli sięgasz po Harry’ego Pottera po raz kolejny, możesz czytać poszczególne książki w dowolnej kolejności. Wielu fanów powieści ma swój ulubiony tom i to po niego sięga najczęściej. 

Zobacz: Karen Chessman – kto to, koń, film dokumentalny

Harry Potter ile części filmu?

Odpowiedź na pytanie, Harry potter ile części filmu, może cię zdziwić. Wszystko dlatego, że wytwórnia Warner Bros Pictures nakręciła osiem filmów o charyzmatycznym czarodzieju. Ostatni, siódmy, tom został zekranizowany w dwóch filmach ze względu na stopień skomplikowania i mnogość wątków. 

W 2021 roku, z okazji 20. rocznicy premiery pierwszego z filmów, HBO wyemitowało program telewizyjny nawiązujący do produkcji. Pojawiły się w nim niepublikowane dotąd sceny i wspomnienia trójki głównych aktorów: Daniela Radcliffe’a, Ruperta Grinta, Emmy Watson. 

Chcesz sprawdzić Harry Potter kolejność oglądania? Czytaj dalej. 

Harry Potter kolejność oglądania

Filmy o Harrym Potterze są ekranizacją książek, zatem należy oglądać je po kolei. Wielu fanów książki sięgało jednak po filmy o Harrym Potterze w dowolnej kolejności. Każdy, kto zna losy czarodzieja z książek, poradzi sobie z umiejscowieniem w czasie fabuły filmu. 

Dość powszechne jest, że ci, którzy przeczytali książkę, oglądają jedynie wybrane filmy i w dowolnej kolejności. 

Seria o Harrym Potterze najwięcej zwolenników znalazła wśród młodzieży. Dla wielu nastolatków Harry Potter był pierwszą książką, której nie musieli czytać z przymusu. Książka trafiła nawet na listę lektur nieobowiązkowych, ale w wielu szkołach zrezygnowano z niej po interwencji rodziców. 

Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001) źródło: filmweb.pl

Bez względu na przekonania religijne ani postawy moralne, na premierę kolejnych tomów zawsze czekali fani magii na całym świecie. Autorka zarobiła zresztą na swoich książkach ogromne pieniądze. Jej zarobki z tytułu książek i sprzedaży praw filmowych przekroczyły 100 mln dolarów. Dziś trudno uwierzyć, że bohaterów wymyśliła na dworcu, czekając na opóźniony pociąg. 

Zobacz: Trader 21 – kto to, książka, imię i nazwisko, opinie, oszust, kim jest, majątek, żona, gdzie mieszka

Sprawdź jeszcze

Popularne