Strona głównaPrzemysłOdrzucony wniosek o dodatek do pelletu - na co uważać?

Odrzucony wniosek o dodatek do pelletu – na co uważać?

Dodatki do źródeł ciepła to gorący temat – najpierw wprowadzono świadczenie na węgiel, ale na szczęście doczekaliśmy się dopłaty do pelletu. Ogrzewa nim domy naprawdę sporo gospodarstw domowych, więc pominięcie go, byłoby niesprawiedliwe – przecież ceny pelletu poszybowały w górę równie wysoko, co węgla. Jaka może być przyczyna odrzucenia wniosku o dodatek do pelletu? Na co uważać, podczas wypełniania dokumentu? Jakie warunki trzeba spełniać? Sprawdzamy!

Zobacz: Ekogroszek z Kazachstanu – opinie, cena, parametry, gdzie kupić?

Wniosek o dodatek do pelletu – przydatne wskazówki

Są ludzie, którzy nie mają problemów z wypełnianiem wniosków i wizytami w urzędach. Są też tacy, którym na samą myśl o biurokratycznych sprawach, robi się niedobrze. Wypełnianie dokumentów niemal zawsze wiąże się dla nich ze stresem i kilkoma poprawkami. Niestety, tocząca się za wschodnią granicą wojna i galopująca inflacja utrudniają nam zebranie myśli, co często skutkuje drobnymi pomyłkami np. w pracy czy w wypełnianiu wniosków. Dodatek do pelletu może i nie uratuje nas podczas zbliżającego się okresu grzewczego, ale na pewno, w jakiś sposób odciąży nas finansowo. 

Jak wypełnić wniosek o dodatek do pelletu, żeby nie został odrzucony? Sam formularz nie jest bardzo skomplikowany, jednak ceny opału i problemy finansowe potrafią nam tak zająć głowę, że ciężko jest nam się skupić na ważnych sprawach. Poniżej znajdziesz kilka rad, dzięki którym prawidłowo wypełnisz wniosek o dodatek do pelletu:

  • Dokument należy wypełnić drukowanymi literami. 
  • Jeśli chcesz skorzystać z dodatku do pelletu, to musisz być w bazie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). O dodatek mogą starać się osoby, które w deklaracji podały pellet, jako główne źródło ogrzewania. Jeśli wpisałeś ich więcej, to nie masz się czym martwić – kluczowe jest to, że pellet jest Twoim głównym źródłem ogrzewania. 
  • Osoby, które złożyły wniosek o dodatek węglowy, nie mogą starać się o dodatek do pelletu. Dotyczy to zarówno osób, którym został on już wypłacony, jak i tym, które wysłały wniosek, ale nadal czekają na pieniądze.
  • Na przyznanie dodatku nie mają wpływu Twoje dochody – nie trzeba dołączać podatku dochodowego.
  • Jeśli składasz wniosek przez ePUAP, to pamiętaj o podpisie przez profil zaufany – bez niego nie zostanie Ci przyznany dodatek do pelletu. Podobno niektóre urzędy wymagają wydrukowania wniosku, podpisania go ręcznie, zeskanowania i dodatkowo – podpisania go przez profil zaufany. Zorientuj się, jakie są wymogi w Twoim urzędzie gminy. 

Myślenie o kryzysie energetycznym zabiera nam tyle czasu, że i nasze organizmy dotyka kryzys energetyczny. Jesteśmy rozproszeni, źli, smutni i zmartwieni – nie pomaga to w skupieniu się podczas wypełniania dokumentów czy czytania warunków przyznania świadczeń. Urzędnicy bywają trudni – wielu z nich nie służy radą, a ochrzanem za zawracanie im głowy. 

Zobacz: Koszt wydobycia węgla w Polsce to kpina. Sprawdź koszty wydobycia w innych krajach

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki przydały Ci się podczas wypełniania wniosku o dodatek do pelletu. Do 30 listopada masz czas na dostarczenie dokumentu do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania – online, pocztą lub osobiście. Daj znać w komentarzu, jeśli Twój wniosek zostanie zaakceptowany – może masz jakąś poradę, która ułatwiłaby ten proces innym czytelnikom? Czekamy!

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

5 KOMENTARZE

  1. Nie ma podstawy prawnej do wymagania „ręcznego” podpisu na wniosku elektronicznym.
    Ważna żeby podpisać druk wniosku (używając np. podpisywarki na stronie obywatel.gov.pl a nie dołączyć niepodpisany druk i podpisać korespondencję wychodzącą wtedy podpisujemy kopertę w której jest niepodpisany wniosek) przepisy wyraźnie mówią o złożeniu podpisanego wniosku i brak podpisu może być powodem odrzucenia.

  2. W dniu 22.09.br udałam się do Urzędu Miejskiego w Nowogardzie z wnioskiem o wypładę dodatku do ogrzewania na pellet. Jakie było moje wielkie zdziwienie bo odmówiono mi przyjęcia wniosku z powodu, że Burmistrz nie zezwolił. Chodziłam od urzędnika do urzędnika i nigdzie nie przyjęto mojego wniosku. Na moje stanowcze naleganie, że zgodnie z KPA muszą przyjąć mój wniosek odesłano mnie do Sekretarza. A tam usłyszałam tak bzdurne rzeczy, że się w głowie nie mieści łacznie z tym że Prezydent podpisał ustawę to mało ważne i wniosku nie przyjęto. Złożyłam więc skargę a wniosek wysłałam pocztą i teraz cierpliwie poczekam na odpowiedź.

Popularne