Strona głównaFinanseRevolut - czy jest rosyjski? Właściciel

Revolut – czy jest rosyjski? Właściciel

W ostatnim czasie na stronach z newsami pojawiło się dużo pytań o właściciela firmy Revolut. Nagłą popularność zyskało zapytanie o kraj pochodzenia fintechu i czy Revolut jest rosyjski. Niepokój wśród użytkowników wzrósł w szczególności, ponieważ Rosja pozostająca w konflikcie z Ukrainą, jest obiektem nakładania na nią coraz to nowych sankcji przez społeczność międzynarodową. Jeżeli krajem pochodzenia firmy Revolut jest Rosja oznaczałoby to możliwość sankcji względem jego klientów. 

Czy Revolut jest rosyjski? Jaki jest kraj pochodzenia firmy a jaki właściciela? Czy rzeczywiście użytkownicy Revoluta mają się czego obawiać? Odpowiadamy poniżej. 

Sprawdź: XTB – opinie, spread, swap, konto demo

Kim jest właściciel fintechu Revolut?

Fintech Revolut jest startupem założonym w 2015 przez Rosjanina Naikołaja Strońskiego oraz Ukraińca Włada Jacenko. Tym samym krajem pochodzenia właściciela (przynajmniej w połowie) jest Rosja. Czy oznacza to tym samym że Revolut jest Rosyjski? Oczywiście, że nie. W świetle prawa najważniejszą rzeczą nie jest kraj pochodzenia właścicieli podmiotu przedsiębiorstwa, ale państwo w którym zostało ono zarejestrowane. Określa to według jakiego prawa będzie zobowiązany działać właściciel. Obchodzą go wyłącznie standardy dyktowane przez kraj rejestracji firmy oraz przepisy zagranicznych rynków jeżeli eksportuje swój produkt za granicę.

Revolut założony został jako przedsiębiorstwo na terenie Unii Europejskiej, a państwem według którego prawa działa jest Wielka Brytania. Podobnie jest z siedzibą firmy, która znajduje się w Londynie – co za tym idzie podlega prawu brytyjskiemu. Właściciel może być pół-rosyjski oraz pół-ukraiński, ale krajem pochodzenia prawa pod które podlega firma działa według standardów Unii Europejskiej. 

Czy Revolut jest rosyjski? 

Już wiemy czy Revolut jest rosyjski – wiemy, że jedyne powiązania przedsiębiorstwa Revolut z Rosją to właściciel, ale by uspokoić swoje nerwy do końca przeczytajcie na jakich zasadach działa Revolut. 

Revolut to startup o charakterze fintechu – jest to nic innego jak przedsiębiorstwo skupiające swoją uwagę na rozwijaniu technologii finansowych. Kiedy Revolut pierwszy raz wchodził na rynek nie spodziewał się, że osiągnie aż taki sukces. Właściciele w przeciągu kilku lat zdołali poszerzyć swoją ofertę produktów finansowych do oferty porównywalnej z ofertą standardowego banku, a działalność szybko przekroczyła granicę kraju pochodzenia firmy na inne kraje Unii Europejskiej. 

W roku 2018 Revolut zdobył na tyle dużo użytkowników pochodzenia litewskiego, że przedsiębiorstwu udało się zdobyć europejską licencję bankową – pozwalała ona na prowadzenie swobodnej działalności na terenie Unii Europejskiej. Licencja bankowa jest bardzo istotna w przypadku każdego podmiotu któremu powierzamy nasze pieniądze. Dzięki niej mamy gwarancję, że przedsiębiorstwo obracające lub zwyczajnie przetrzymujące nasze pieniądze są zdolne do prowadzenia takiej działalności. Uzyskanie licencji nie jest proste, przedsiębiorstwa aspirujące do jej posiadania muszą spełnić wszystkie wymogi prawne, których wymaga od nich Unia Europejska. Wszystko w celu zabezpieczenia transakcji finansowych i naszych pieniędzy.

Największą popularność Revolut zyskał dzięki swojej usłudze, przy której pomocy można było połączyć aplikację na telefon z kartą płatniczą wykonującą bezpłatne przelewy krajowe i międzynarodowe. Absolutnym strzałem w finansową dziesiątkę było umożliwienie użytkownikom Revoluta opcji płacenia za granicą przy pomocy ich karty kredytowej bez prowizji i dodatkowych opłat, z którymi zwykle wiązało się wykonywanie transakcji zagranicznych. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne