Choć za oknem pojawiają się pierwsze oznaki nadchodzącej jesieni, zwiastun nadchodzących chłodów – w internecie jest gorąco od tematu kryzysu energetycznego. Naród wręcz kipi, martwiąc się o najbliższy sezon grzewczy, co tylko podsycają wypowiedzi polityków. Z tego powodu kiełkują kolejne fora internetowe, które zbierają opinie o tym, gdzie kupić węgiel, którego wciąż brakuje. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie przy jednocześnie małej ilości surowca, polscy producenci wprowadzają limity i reglamentacje na zakupy dla indywidualnych klientów.
Zgodnie z obietnicą rządzących, do Polski trafił węgiel ze wschodu, a konkretniej z Kazachstanu. Jego cena nie jest wcale tak niska jak w politycznych deklaracjach. I chociaż na plus wychodzi jego ilość i fakt, że jest tańszy, konsumenci nadal nie są szczególnie zadowoleni, a swoje frustracje publikują na forum internetowym.
Sprawdź: Cena ekogroszku w Niemczech – gdzie kupić, ile kosztuje? SKANDAL – EKOGROSZEK W TEJ SAMEJ CENIE CO W POLSCE?
Ekogroszek z Kazachstanu – opinie
Opinie użytkowników na forum dotyczącym energetyki są podzielone. Jeden z komentarzy krytykuje jakość surowca. Jego autor kilka razy dziennie musi używać pogrzebacza do ekogroszku, bo gdy tego nie robi – kocioł gaśnie.
,,Ten ekogroszek wygląda jakby miał w sobie kauczuk.’’
Inny komentarz porównuje inwestycję w kazachstański węgiel do zakupu kota w worku. Pojawiają się również kontrargumenty zwolenników ekogroszku z Kazachstanu. Te wychwalają jego jakość i nie mają do jego spalania żadnych zarzutów.
W sytuacji kryzysu wielu przedsiębiorców postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizować prywatnie transport dla swoich firm. Jeden tir może zmieścić 22 tony węgla. Konwoje pojazdów potrzebują około tygodnia na import węgla z Kazachstanu. Na transport trzeba tyle czekać, ponieważ kolej jest zablokowana przez Rosjan. Jednym z dostawców jest Krzysztof Semeniuk. Posiada hurtownię w Wisznicach, gdzie można kupić węgiel ze wschodu. Handluje nim już osiem lat i ma doświadczenie w nabywaniu go z Kazachstanu. Wspomniał, że jego klienci są bardzo zadowoleni i wskazują na dobrą jakość produktu.
Istotne w wyborze węgla jest nie tylko jego pochodzenie i cena, ale i proces produkcji. Ekogroszek ze wschodu jest tańszy, ponieważ wydobywa się go metodą odkrywkową. I chociaż sam produkt ma wspierać środowisko, tak sama metoda do przyjaznych nie należy. Nie ma również gwarancji, że jeśli wydobywa się go w ten sposób, to będzie odpowiednio oczyszczony. Istnieje ryzyko, że ekogroszek będzie zawierał dużo popiołu, co wpłynie na wysoką spiekalność. Ta zaś może zapchać piec. Odpowiednie parametry produktu są zatem kluczowe.
Zobacz: Ekogroszek z Castoramy – opinie, ceny, promocje
Ekogroszek z Kazachstanu – cena, gdzie kupić?
Nie ma co ukrywać, importowany ekogroszek jest tańszy od polskiego węgla. Cena jest niższa o 200, a nawet 500 złotych. Za tonę węgla zapłacimy 2,8 tysiąca złotych brutto, wliczając w to wysyłkę do dowolnego miasta w Polsce. Dla porównania – niedawno ceny za polski ekogroszek wynosiły nawet 3,3 tysiąca złotych, również za tonę. Nie da się jednak ukryć zawodu wielu Polaków. Spodziewali się jeszcze niższych cen. Z czego to wynika?
Prawdopodobnie z nadziei, że w chwili gdy do Polski dotrą dostawy ekogroszku spoza granic kraju, jego cena spadnie. Nadzieje podsycała pesymistyczna informacja, że w ciągu roku cena za tonę węgla wzrosła o prawie 300%. Wynika to nie tylko z inflacji, ale również wojny za wschodnią granicą. W ciągu dwóch tygodni od agresji Rosji na Ukrainę ceny węgla skoczyły o 100%.
Jest kilka miejsc, gdzie można kupić ekogroszek z Kazachstanu. Jego głównym dostawcą jest firma Sibugol. Znajdziecie ją po wpisaniu w wyszukiwarkę: sibugolpl.com. Innym miejscem, gdzie łatwo kupić kazański węgiel, jest strona: wegielsztygar.pl.
Sprawdź opinie o ekogroszku Sztygar
Ekogroszek z Kazachstanu – parametry, kaloryczność
W sieci można znaleźć screenshot sms-a przedstawiciela firmy Sibugol. Jest to polska firma, która zajmowała się importem węgla z Rosji przed wybuchem wojny. W czerwcu podpisali kontrakt z dostawcą z Kazachstanu. Oferta kazańskiego ekogroszku z podaniem kaloryczności i parametrów wygląda następująco:
Kaloryczność: 23-26 Mj
Spiekalność: 0-5 RI
Zawartość siarki: 0,6-0,9%
Zawartość popiołu 5-9%
Podane parametry wydają się bardzo korzystne. Sprawdziliśmy to w oparciu o zalecenia na podstawie opinii ekspertów. W ofercie znajduje się produkt o wysokiej kaloryczności, bardzo niskiej spiekalności (niższej niż 20 RI) i odpowiednio niskiej zawartości siarki (poniżej 1%) oraz popiołu (poniżej 10%).
Z zasobów Kazachstanu korzysta nie tylko Polska, ale i inne kraje. Nie jest to pocieszająca informacja. Zapotrzebowanie na węgiel jest tak duże, że tamtejszy parlament zamierza ograniczyć, a w najgorszym wypadku nawet zakazać eksportu tego surowca. Pozostało mieć nadzieję na łagodną zimę.
A może wy macie własne obserwacje i doświadczenia z ekogroszkiem importowanym z Kazachstanu? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!