Strona głównaPrzemysłWęgiel orzech workowany czy luzem - cena za tonę, opinie

Węgiel orzech workowany czy luzem – cena za tonę, opinie

Ceny opału są obecnie głównym zmartwieniem Polaków – sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Do tego doszły podwyżki cen prądu, wody, jedzenia… Nastały czasy, w których ciężko nam spełnić tak elementarne potrzeby, jak ogrzanie mieszkania. Większość z nas codziennie odświeża strony z węglem, w obawie przed jeszcze większym wzrostem jego cen. Ile trzeba dziś zapłacić za tonę węgla orzech? Sprawdzamy!

Sprawdź: Cena ekogroszku w Niemczech – gdzie kupić, ile kosztuje? [SKANDAL, bo cena niższa niż w POLSCE?]

Węgiel orzech cena za tonę / cena luzem

Węgiel orzech – luzem cena za tonę jest trochę niższa niż za tonę workowanego orzecha. Dlaczego? Bo po pierwsze, ktoś go dla nas musi w te worki spakować, a po drugie worki również trochę kosztują – jest to ułamek ogólnej ceny, ale mimo wszystko jest to jakiś koszt. Węgiel orzech cenę za tonę ma jak wszystkie inne rodzaje opału – bardzo wysoką. Przekracza ona już 3000 złotych. I to grubo – workowany orzech to wydatek rzędu 3350-3850 złotych za tonę. Rzadko kiedy zdarza się, żeby tona workowanego orzecha kosztowała 3000-3100 złotych, jednak jest jedna taka oferta w sieci. Oto kilka przykładowych ofert węgla orzech z cenami za tonę:

Węgiel orzech – cena za tonę (workowany):

  • Wyroby węglowe Prestige – węgiel orzech 28 MJ/kg -> 3850 zł
  • Węglobud – węgiel orzech Piekło 27 MJ/kg -> 3350 zł
  • Orzech Kolumbia – węgiel orzech 23-24,5 MJ/kg -> 3699 zł
  • Dragon – węgiel orzech 25 Mj/kg -> 3119, 2 zł (Bricomarche – obecnie jest wyprzedany)

Węgiel orzech (luzem) cenę ma odrobinę niższą. Na OLX są aukcje, na których tona orzecha luzem kosztuje około 3200 zł – czasem w cenę wliczony został transport. 

Sprawdź: Ekogroszek czeski – opinie, zakaz, cena za tonę – drogi węgiel tylko dla polaków?

Węgiel orzech workowany – opinie

Przejdźmy teraz do węgla orzech (workowanego) i opinii. Czy warto nim palić? Większość ludzi poszła w ekogroszek, jednak orzech nadal ma swoich zwolenników, którzy od lat palą nim w swoich piecach. 

Węgiel orzech zaliczany jest do grubych węgli – jego bryły są większe niż ekogroszku i mniejsze niż kostki. Węgiel orzech workowany opiniowany jest jako wydajny opał – zwracaj jednak uwagę na kaloryczność kupowanego orzecha. Niektórzy sprzedawcy mają orzech o kaloryczności 23 MJ/kg – nie jest to wysoka wartość opałowa. Palenie takim orzechem zimą może nie być opłacalne. Jednak węgiel orzech może być kaloryczny – wynieraj taki, którego kaloryczność jest na poziomie 27-29 MJ/kg. Ten rodzaj węgla oceniany jest jako wydajny, niesprawiający problemów. Polecany jest głównie dla ludzi, których piece mają większe komory zasypowe – głównie przy paleniu tradycyjnym, czyli od dołu albo bocznym. 

Węgiel orzech 1 czy 2?

Jaki wybrać węgiel orzech – 1 czy 2? To zależy, jaki masz piec. Węgiel orzech 1 ma granulację w przedziale od 4 do 8 cm – są to spore bryły i raczej nie nadają się do kotłów na ekogroszek nowej generacji, które mają automatyczne podajniki. Węgiel orzech 2 ma granulację między 2,5-5 cm. Zalecaną granulację opału znajdziesz zapewne w instrukcji pieca – pomoże Ci to w podjęciu decyzji, jaki wybrać węgiel orzech – 1 czy 2. 

Tani węgiel orzech – gdzie kupić?

Tani węgiel orzech znajdziesz tylko na stronie Polskiej Grupy Górniczej – kosztuje on tam około 1470 zł za tonę (cena luzem – workowanego orzecha nie mają w ofercie). Niestety wszyscy wiemy, jak wygląda tam proces robienie zakupów – w momencie dostawy strona nie włącza się lub zawiesza się, co uniemożliwia sfinalizowanie transakcji. Atrakcyjne – jak na te czasy – ceny opału sprawiają, że bardzo dużo osób chce tam zamówić węgiel, przez co strona nie funkcjonuje tak, jak powinna. 

Podobno odpowiedzialne są za również boty, czyli programy, które wykupują towar – obsługiwane są przez znających się na informatyce ludzi, u których bezradne osoby wykupiły usługę pomocy w zakupie opału z PGG. 

Jeśli nie próbowałeś jeszcze kupić niczego w sklepie PGG, to mimo wszystko warto jest spróbować – może Tobie uda się tam kupić tani węgiel orzech. Opał wrzucany jest na stronę około godziny 16 we wtorki i czwartki – radzimy być na platformie sprzedażowej przed czasem, bo towar znika z wirtualnych półek w ciągu kilku minut. 

Węgiel orzech workowany z darmową dostawą, gdzie kupić?

Niektórzy sprzedawcy oferują darmową dostawę – znajdziesz takich głównie na OLX. Jednak jeśli mieszkasz na drugim końcu Polski, to przed zamówieniem warto jest zadzwonić i upewnić się, czy aby na pewno dostawa będzie gratis. Właściwie to zawsze warto jest się skontaktować z danym sprzedawcą telefonicznie – oszustów nie brakuje, a jednak zakup węgla jest ogromnym wydatkiem.

Już wiesz, jaka jest węgla orzech cena luzem i ile trzeba zapłacić za workowany opał. Daj znać w komentarzu, gdzie dokładnie go kupiłeś i za jaką cenę – czekamy!

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

3 KOMENTARZE

Popularne