Strona głównaPrzemysłFarma fotowoltaiczna - szkodliwość, czy mit?

Farma fotowoltaiczna – szkodliwość, czy mit?

Każdy z nas coraz częściej analizuje możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Nie bez powodu więc dyskutowana będzie także szeroko farma fotowoltaiczna.  Szkodliwość tu rzeczywiście występuje, czy też jest to zwykły mit przeciwników takich technologii? To bowiem, co jest destrukcyjne dla całej naszej planety, ale także dla naszego zdrowia, to oczywiście pozyskiwanie energii, chociażby z paliw kopalnych. To więc, czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe dla zdrowia, jest w zasadzie pytaniem retorycznym. Żadne negatywne skutki tu nie występują. 

To natomiast na co zwraca się coraz większą uwagę, to fakt, że chociażby spalanie węgla, na którym bazuje nasza polska gospodarka to przecież emisja do atmosfery bardzo dużej ilości tlenku siarki, azotu no i dwutlenku węgla. Niemniej jednak wiele osób, które decydują się na energię ze słońca, zastanawia się, jakie są oddziaływania fotowoltaiczne na zdrowie ludzkie. Każdy jednak specjalista z tej dziedziny od razu nam powie, że pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego jest bezpieczne dla środowiska naturalnego i dla zdrowia ludzi. Oczywiście o tym, czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe, zawsze poinformują nas sprzedawcy takich technologii.

Panele fotowoltaiczne, a pole magnetyczne

Oczywiście tak samo jak w przypadku innych nowoczesnych technologii, zawsze występuje wiele obaw ze strony konsumentów. Dlatego też zwraca się uwagę na zagadnienia takie jak panele fotowoltaiczne, a pole magnetyczne. Sceptycy czasami nagłaśniają w internecie jakieś fałszywe informacje, które da się bardzo szybko zweryfikować. Otóż, gdy gdzieś powstaje farma fotowoltaiczna, szkodliwość tu dla otoczenia i dla ludzi nie będzie występować. Oczywiście, gdy instalacja taka pracuje, to towarzyszy jej niejonizujące promieniowanie elektromagnetyczne. W tym kontekście wiele osób właśnie zastanawia się nad tym, czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe dla zdrowia. Absolutnie nie są, bo takie promieniowanie w żaden sposób nie pogarsza strony środowiska naturalnego ani też naszego zdrowia. Analizując więc to, jakie są oddziaływania fotowoltaiczne na zdrowie ludzkie, nie dochodzimy do żadnych negatywnych wniosków. Nie ma tu wpływu na pracę narządów wewnętrznych, nasze samopoczucie, czy też DNA.

Farma fotowoltaiczna – szkodliwość i zagrożenie pożarem?

Wiele osób też zastanawiając się, czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe, analizuje oczywiście także bezpieczeństwo typowo techniczne takich instalacji. Jak wiadomo, chodzi tu o wytwarzanie energii i dostawy prądu do naszych instalacji domowych. Czy więc nie występuje tu na przykład zagrożenie pożarowe? Tu podobnie tak jak w przypadku zagadnienia – panele fotowoltaiczne a pole magnetyczne, pojawia się mit, że taka instalacja na dachu będzie przyciągać pioruny. Jest to po prostu nieprawda. Nie ma znaczenia, jak duża będzie nasza farma fotowoltaiczna, bo szkodliwość po prostu nie występuje i nie pojawia się takie zagrożenie. Prawdopodobieństwo, że piorun uderzy w dach bez instalacji, jest właściwie takie samo. Niemniej jednak wiele osób, analizując, czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe dla zdrowia, uważa, że ryzyko takie wystąpi, gdy ktoś samodzielnie montuje instalację. Nie jest to jednak możliwe, bo zawsze zajmują się tym specjaliści, którzy przestrzegają przepisów przeciwpożarowych.

Farma fotowoltaiczna – szkodliwość to mit?

Widać więc, że pytania takie jak na przykład – jakie są oddziaływania fotowoltaiczne na zdrowie ludzkie, są jak najbardziej zasadne i oczywiste. W końcu musimy być ostrożni niezależnie od tego, o jakie instalacje chodzi. Trzeba jednak stwierdzić, że takie odnawialne źródła energii są dla nas całkowicie bezpieczne, a nawet wskazane. Zanim więc zapytamy, czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe, warto się zastanowić, czy palenie węglem nie niszczy doszczętnie naszej planety i naszych płuc. Warto też zapytać ekspertów, tutaj pomóc może firma tj. Hymon Energy, która ma kilkuletnie doświadczenie w tym obszarze.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne