Nie tylko węgiel drożeje – za drewno do kominka w tym roku również zapłacisz o wiele więcej. Niby lato w pełni, a jednak wszyscy zastanawiamy się jak najrozsądniej ogrzewać nasze mieszkania w nadchodzącym sezonie grzewczym. Akacja jako drewno opałowe – nadaje się czy nie bardzo? Sprawdzamy!
Czy akacja nadaje się do kominka? Jaka jest kaloryczność drewna z akacji?
Czy akacja nadaje się do kominka? Jaka jest kaloryczność drewna z akacji? Akcja jako drewno opałowe sprawdzi się świetnie – dlaczego? Bo jest to twarde drzewo liściaste – im większa gęstość (akacja ma gęstość ok. 0,69 g/cm3), tym większa kaloryczność drewna. Akcja ma wartość opałową (czyli inaczej kaloryczność drewna) na poziomie ok. 2100 kwh/mp. Oznacza to, że jest to kaloryczne drewno, więc potrzeba go mniej, bo dłużej się ono spala. Jednak im większa kaloryczność drewna, tym wyższa cena.
Akacja na opał jest o wiele lepszym wyborem niż lipa czy topola. Drewnem opałowym, które charakteryzuje najwyższa kaloryczność, jest grab, jednak mało kto w dobie szalejącej inflacji może pozwolić sobie na produkty najlepszej jakości. Akacja jako drewno opałowe nie jest może numerem jeden, ale na pewno jest jednym z lepszych wyborów. To, czy akacja nadaje się do kominka, zależy również od tego, czy jest sucha – mokre drewno ma znacznie mniejszą kaloryczność, przez co gorzej się spala. Aby wilgotność akacji na opał była na odpowiednim poziomie, musi ona schnąć około dwóch lat. Tylko wtedy odpowiedź na pytanie: Akcja – czy jest dobra do kominka? będzie twierdząca – palenie mocno wilgotnym drewnem jest mało efektywne.
Akacja do kominka – opinie na forum. Jaka cena za drewno z akacji?
Akacja do kominka i opinie na forum – jakie są? Co o tym drewnie opałowym uważają osoby, które miały z nim styczność? Czy według nich jest dobra do kominka? Drewno akacji według internautów jest świetne do kominka. Pali się długo i jeśli jest wystarczająco suche, to nie pozostawia sadzy. Sporo użytkowników w wątkach Akacja do kominka w opiniach na forum chwali ten rodzaj opału. Jednym minusem w przypadku akcji jest problem z jej rąbaniem – jeśli masz możliwość zakupienia jej w mniejszych kawałkach, to polecamy to zrobić. Drewno akacji jest twarde i trzeba mieć więcej siły, żeby samemu je pociąć. Nie jest to jednak niewykonalne – wiele osób daje radę z rąbaniem akacji na opał. Podsumowując: akacja do kominka w opiniach na forach wypada naprawdę dobrze, wiele osób bardzo chwali sobie ten rodzaj opału.
Jaka jest cena za drewno z akacji? To zależy – ceny wahają się między 200, a 500 zł za mp. Przez braki węgla ludzie kupują więcej drewna, a przez to jego cena rośnie. Szacuje się, że wzrost cen drewna przekroczył już 100%. Najtaniej opał kupisz w Lasach Państwowych. Musisz skontaktować się z leśniczym, który wyznaczy Ci miejsce, z którego możesz pozbierać drewno na opał – brać możesz tylko to, co jest na ziemi. Na końcu leśniczy wyceni, ile za pozbierane drewno zapłacisz. Jest to tańsza opcja, jednak pamiętaj, że czeka Cię suszenie i rąbanie. Drewnem prosto z lasu nie można palić od razu po pozbieraniu. Dodatkowo nie polecamy do kominka drewna z drzew iglastych – ma ono stosunkowo wysoką kaloryczność, ale przez żywicę podczas spalania powstaje bardzo dużo sadzy, która może zapchać Twój komin. Dlatego właśnie ceny drewna iglastego na opał są niższe od drewna, które pochodzi z drzew liściastych.
Akacja – czy jest dobra dla naszego komina?
Akacja – czy jest dobra dla naszego kominka? Tak, śmiało możesz palić tym drewnem w swoim kominku. Jest ono wysokokaloryczne, przez co będziesz go potrzebować mniej – pali się dłużej, dlatego nie musisz go dorzucać do kominka często. Wysoka kaloryczność drewna akacji to również wygoda – nie trzeba co chwilę zerkać, czy ogień nie wygasł. Akacja nie powoduje uszkodzeń kominka. Pamiętaj jednak, żeby nie palić mokrym drewnem z akacji – wilgotne drewno mocno dymi i zostawia dużo sadzy. Według poradnika dotyczącego palenia w kominku lepiej jest nie kupować drewna opałowego, które jest podejrzanie tanie, bo albo jest mokre i nie nadaje się do palenia, albo zostało ono pozyskane nielegalnie, czyli na przykład przez kradzież z lasu. W opiniach na forum ktoś podzielił się informacją, że lepiej jest palić mniejszymi kawałkami drewna z akacji – większe lubią się odbić podczas spalania, co może być niebezpieczne. Jeśli będziesz pamiętać o wyżej wymienionych zasadach, to drewno z akacji na opał do kominka powinno sprawdzić się znakomicie.
Sprawdź: