Strona głównaPrzemysłEkogroszek Carbon - opinie, co wiemy o producencie?

Ekogroszek Carbon – opinie, co wiemy o producencie?

Ekogroszek jest obecnie na wagę złota, więc lepiej nie kupować kota w worku i dokładnie zorientować się, jaki dany opał ma opinie. W tym artykule przyjrzymy się ekogroszkowi Carbon. Producent tego opału ma jeszcze dwie jego wersje: Premium i R 26 Mj/kg 20 kg – opinie o nich również znajdziesz w tym artykule. Jeśli jesteś ciekawy, jak wypada ten opał w testach na YouTube oraz na niezależnych forach internetowych, to zapraszamy do lektury.

Sprawdź: Najtańszy ekogroszek workowany, który można kupić TERAZ

Ekogroszek Carbon – opinie

Kilku recenzentów ekogroszku Carbon w opiniach zwróciło uwagę, że poza zwykłym Carbon i Carbon Premium jest jeszcze jeden rodzaj, który często mylony jest z podstawowym ekogroszkiem Carbon – chodzi o ekogroszek Carbon R. Różni się on podstawowej wersji tego opału, dlatego zwróć uwagę podczas przeglądania recenzji, o którym dokładnie rodzaju ekogroszku ktoś pisze.

Najpierw zajmiemy się parametrami tej podstawowej wersji ekogroszku Carbon. Według producenta wyglądają one następująco:

Kaloryczność23 MJ/kg
Popiółmax. 10%
Siarka max. 1%
Uziarnienie8-25 mm

Teraz przechodzimy do konkretów, czyli do opinii o ekogroszku Carbon. Pamiętaj jednak, że opinia to po prostu odczucia danego człowieka – to, że komuś ekogroszek Carbon się nie sprawdza, nie znaczy, że i Tobie nie będzie. Każdy z nas ma różne standardy i to normalne, że opinie o ekogroszku Carbon są sprzeczne i że dla kogoś np. tworzy on za dużo popiołu, a dla kogoś taka ilość będzie normalna. Wszystko zależy od naszych poprzednich doświadczeń, od tego jakim kotłem/piecem dysponujemy, gdzie kupiliśmy ten opał i jak był on przechowywany w sklepie (ma to wpływ na wilgotność).

Ekogroszek Carbon – opinie:

 • U jednego z recenzentów (Kamil Miernik z YouTube) po 5 dniach palenia ekogroszkiem Carbon, w kociołku nie było praktycznie w ogóle sadzy. W wymienniku był sam pył.
 • Ekogroszek Carbon w opinii Kamila Miernika zostawił sporo spieków – nie były specjalnie twarde i dosyć łatwo się kruszyły, ale ogólnie było ich dużo. 
 • Oceniany jest jako wilgotny.
 • Ekogroszek Carbon w opinii youtubera i innych jego użytkowników nie jest wydajny – schodzi go dosyć dużo. 
 • Są osoby, które w opiniach napisały, że według nich jest on mieszanką węgla brunatnego i kamiennego.

Podsumowując: Większość osób, które kupiły ekogroszek Carbon opiniuje go średnio pozytywnie. Nie jest on specjalnie wydajny, więc schodzi go więcej. Dodatkowo wiele osób narzeka, że ekogroszek jest mokry – musi odstać kilka dni, żeby dało się nim palić. 

Sprawdź: Cena ekogroszku w Niemczech – gdzie kupić, ile kosztuje?

Ekogroszek Carbon Premium – opinie

Teraz przejdziemy do bardziej kalorycznej wersji, czyli do ekogroszku Carbon Premium – opinie o tej wersji są lepsze. Jednak najpierw przedstawiamy parametry ekogroszku Carbon Premium. Producent na opakowaniu zawarł takie dane:

Kalorycznośćmax. 28 MJ/kg
Popiółmax. 7%
Siarka max. 0,6%
Uziarnienie8-25 mm

Ekogroszek Carbon Premium – opinie:

 • W porównaniu do poprzedniej wersji, ekogroszek Carbon Premium nie ma domieszki węgla brunatnego.
 • Wcześniej wspomniany recenzent zrobił test wilgoci Carbon Premium. Odmierzył 2,287 kg węgla i zostawił go na 3 dni. Po tym okresie waga pokazywała 2,082 kg – oznacza to, że wilgotność tego opału jest na poziomie 9%. Nie jest to zły wynik.
 • Dobowe spalanie u youtubera Kamila Miernika na teście wynosiło 18,9 kg.
 • Jeśli chodzi o ustawienia powietrza maksymalnego, to są głosy, że na niższej mocy ekogroszek Carbon lekko kopci. Jeden z recenzentów musiał je ustawić na 27.
 • Kociołek po 3 dniach według jednej z opinii jest całkiem czysty – nie ma sadzy, sam pyłek. 
 • Nie ma tylu spieków, co w przypadku zwykłego ekogroszku Carbon. Producent podał 7% popiołu, ale według jednego z użytkowników jest go trochę więcej.
 • Równomiernie się pali.

Ekogroszek Carbon Premium w opiniach wypada o wiele lepiej niż jego poprzednik. Nie jest tak wilgotny i nie pozostawia takiej ilości spieków.  

Ekogroszek Carbon R 26 MJ/kg 20 kg – opinie

Ostatnia wersja ekogroszku Carbon to R 26 MJ/kg 20 kg – opinie o tym wariancie są gorsze niż w przypadku Carbon Premium. Jego parametry to: 

Kalorycznośćmax. 26 MJ/kg
Popiółmax. 8%
Siarka max. 0,6%
Uziarnienie8-25 mm

Ekogroszek Carbon R 26 MJ/kg 20 kg – opinie:

 • W opiniach wiele osób pisze, że po otwarciu ekogroszek Carbon R 26 MJ/kg 20 kg jest bardzo mokry. Youtuber Kamil Miernik zrobił test wilgotności – wsypał do worka 2,617 kg i zostawił go na kilka dni w ciepłym miejscu. Po wyparowaniu wody zostało 2,249 kg – daje to 14,1% wilgoci. Bardzo dużo ludzi skarży się ten aspekt. Jest to w dużej mierze zależne od sposobu przechowywania worków w sklepie. 
 • Spalanie dobowe u jednego z użytkowników ekogroszku Carbon R 26 MJ/kg 20 kg wynosiło 24,6 kg. 
 • Ekogroszek nie pozostawia sadzy.
 • Wcześniej wspominany youtuber miał bardzo dużo spieków. 
Źródło: YouTube (kanał: KAMIL MIERNIK)

W wersji ekogroszku Carbon R 26 MJ/kg 20 kg najgorzej oceniana jest wilgotność – bardzo dużo osób kupiło wręcz mokry opał. 

Najlepiej ze wszystkich opcji wypadł ekogroszek Carbon Premium. Najgorzej wypadł chyba Carbon R, jednak zwykły Carbon jest mniej kaloryczny, więc na większe mrozy raczej nie opłaca się go kupować. Daj znać w komentarzu, jeśli zdecydujesz się na którąś z wersji ekogroszku Carbon. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne