Zmiany klimatyczne są nieuniknione. Proces ten jest zdecydowanie przyśpieszony, przez co naukowcy oraz aktywiści środowiskowi intensywnie biją na alarm. Dla nas, zwykłych ludzi, los planety też nie jest obojętny. Chcemy podejmować świadome decyzje, które przyczynią się do minimalizacji naszego śladu węglowego i oczyszczą nie tylko powietrze wokół, ale też sumienie. Czymś jednak trzeba się ogrzać zimą, dlatego warto wiedzieć czy pellet i piec na pellet są ekologiczne.
Sprawdź: Brykiet torfowy – opinie, kaloryczność, cena hurtowa, może to zamiast ekogroszku?
Czy piec na pellet jest ekologiczny?
To czy piec na pellet jest ekologiczny zależy od jego konstrukcji. W poprawnie zaprojektowanym kotle ciepło nie ucieka przez komin, a emisyjność jest niska. Dobrze jest zwrócić uwagę na przyznawane piecom certyfikaty. Najbardziej ekologiczne będą te oznaczone 5 klasą, czyli standardem naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy należą do najlepszych jeżeli chodzi o użytkowanie pelletu i to właśnie u nich powstało wiele cenionych dokumentów dotyczących jakości tego rodzaju opału. 5 klasa to ściśle określone normy i gwarancja niskiej emisyjności przy wysokiej wydajności, co jest nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne.
Zobacz: Ekogroszek z Australii – opinie. Tańszy od polskiego?
Czy pellet jest ekologiczny?
Pellet jest ekologiczny przede wszystkim wtedy, gdy spalany jest w specjalnych urządzeniach grzewczych. To znaczy piecach, które są przystosowane do tego rodzaju surowca i spełniają normy, najlepiej te zachodnie.
Co jeszcze wpływa na to, że pellet jest ekologiczny? Jego produkcja. Pellet powstaje z trocin oraz innych odpadów, np. kory drzewnej, powstałych przy obróbce drewna. Można go też wykonać chociażby ze słomy czy łusek słonecznika. Co oznacza, że materiał do jego stworzenia pozyskiwany jest po prostu przy okazji procesów przemysłowych z innych dziedzin.
Sam proces spalania również stawia pellet wyżej od innych paliw kopalnych. Jego bilans emisji gazów cieplarnianych jest niemal zerowy, ponieważ to ile zostało ich wyemitowane, mniej więcej, wyrównuje się z ilością związaną z atmosfery przez roślinę w czasie jej wzrostu. Oczywiście przy kalkulowaniu ogólnej emisji, za którą odpowiedzialny jest pellet, trzeba uwzględnić takie aspekty jak pozyskiwanie surowca, produkcja i później transport od producenta do pośrednika oraz dalej do klienta. Natomiast te same aspekty trzeba wziąć pod uwagę w przypadku wszystkich pozostałych paliw kopalnych, przy czym ich pozyskiwanie wymaga zejścia pod ziemię.
Pellet ma też świetne parametry, na 1000 kg siarka stanowi tylko 8, chlor zaledwie 5, a azot 80. Zawartość popiołu również jest bardzo niska, bo wynosi około 0,3%. Jest to od 10 do nawet 25 razy mniej niż w przypadku pozostałych paliw (z wyjątkiem gazu). Dodatkowym plusem jest fakt, że korzystając z pelletu dobrej jakości, powstały popiół można spożytkować w ogrodzie. Doskonale sprawdzi się jako nawóz mineralny np. dla trawnika.
Zainteresowanie pelletem rośnie, a to niestety sprawiło, że niektórzy mniej uczciwi producenci zwęszyli sposób na dodatkowy zarobek. Ich produkty mają ten sam kształt, podobny kolor i ogólnie do złudzenia przypominają pellet. Ponadto mogą okazać się bardziej atrakcyjne cenowo. Niech nikogo to nie zwiedzie, taki wyrób pelletopodobny powstaje najczęściej z odpadów po produkcji mebli, płyt ze sklejki czy innych zanieczyszczonych farbami, lakierami lub klejami rzeczy. Korzystanie z takiego cuda o nieznanym składzie może nie tylko utrudnić jego rozpalenie czy utrzymanie odpowiedniej temperatury, ale jest po prostu niebezpieczne. Substancje uwalniane podczas spalania pseudo pelletu mogą uszkodzić piec, a nawet poważnie zaszkodzić zdrowiu. Podczas tego procesu uwalniają się dioksyny i furany, a te wykazują działanie zaburzające pracę tarczycy oraz są rakotwórcze. U kobiet w ciąży mogą przyczynić się do śmierci zarodka lub wykształcenia u niego poważnych wad rozwojowych.
Chociaż wszelkie produkty spożywcze z naklejkami świadczącymi o ekologiczności, byciu bio i rzeczom tym podobnym mogą budzić wątpliwości gdy patrzymy na nie w sklepie. Tak opakowanie oznaczone właściwymi certyfikatami powinno jasno odpowiedzieć na pytanie czy pellet jest ekologiczny. Sprawa ma się podobnie w przypadku pytania o to czy piec na pellet jest ekologiczny.