Strona głównaZdrowieCzy dentysta to lekarz? Stomatolog a dentysta – różnice

Czy dentysta to lekarz? Stomatolog a dentysta – różnice

Kiedy stomatolog przegląda Twoją jamę ustną, na pewno często zastanawiasz się nad różnymi, niekiedy dość dziwnymi rzeczami, prawda? Być może kiedyś rozmyślałeś nawet nad tym, czy dentysta to lekarz. Wielu osobom tak postawione pytanie może wydać się niezbyt mądre, ale z drugiej strony liczba jego wpisywania w wyszukiwarkach internetowych wskazuje na to, nie każdy jest pewien odpowiedzi na nie. Jeśli także zaliczasz się do tego grona, postaramy się to zmienić, byś poczuł się pewniej za każdym razem, gdy będziesz musieć udać się do osoby, która powinna pomóc Ci m.in. w uśmierzeniu nawet największego bólu zęba.

Zobacz: Wybielanie zębów z Coco Glam – sprawdzamy opinie dentystów

Jak zwracać się do dentysty?

Zanim przejdziemy do meritum, warto rozważyć inną, też często poruszaną wśród pacjentów kwestię – jak zwracać się do dentysty bądź stomatologa? Na pewno nie „Pani/ie dentystko/dentysto” lub Pani/ie stomatolog/stomatologu”, ponieważ brzmi to bardzo nienaturalnie. Lepiej będzie użyć zwrotu „Pani/Panie doktorze”. Doktor nie jest co prawda tytułem zawodowym (jest nim lekarz), ale jest on powszechnie stosowany i najczęściej akceptowany przez stomatologów, dentystów i nie tylko. Jeśli natomiast dany specjalista jest Twoim znajomym i pozostajesz z nim w przyjacielskich relacjach, nic nie stoi na przeszkodzie, byś mógł mówić do niego po imieniu, co powinno zostać przez niego bez problemu zaakceptowane. Pamiętaj też, że lepiej jest nie mówić z wypełnionymi poszczególnymi artykułami medycznymi ustami. Wygląda to bowiem komicznie, a ponadto utrudnia lekarzowi zrozumienie słów pacjenta. Znacznie lepiej jest więc zapisać swoje pytania w telefonie czy na kartce, by specjalista mógł na nie odpowiedzieć, udzielając niezbędnych danej osobie informacji. Przekonasz się o tym sam/a, gdy tylko spróbujesz zastosować nasze rady w praktyce.

Czy dentysta to lekarz?

Jak zdążyliśmy już wspomnieć, osoby zainteresowane wykonywaniem zabiegów związanych z zębami i pozostałymi częściami jamy ustnej ludzi muszą wcześniej zdobyć konieczne do tego uprawnienia. Droga do tego wiedzie wyłącznie poprzez ukończenie odpowiednich studiów w wybranym miejscu. Gdy do tego dojdzie, dana osoba uzyskuje jednak nie tylko odpowiednią wiedzą zarówno teoretyczną, jak i praktyczną, ale też tytuł zawodowy. Obecnie jest to lekarz dentysta, co jednoznacznie wskazuje na to, że dentysta (podobnie jak stomatolog) śmiało może określać się i być nazywany lekarzem lub – bardziej powszechnie – doktorem. To sprawia również, że może zacząć wykonywać swoją pracę w wybranej placówce medycznej i/lub prywatnym gabinecie. Jeśli więc chodzi o kwestię stomatolog a dentysta, wiesz już o nim wszystko to, co najważniejsze. Warto też jednak rozwinąć inną, która także trapi niektórych pacjentów osób dbających o stan ich uzębienia.

Utwardzanie zębów światem uv

Zobacz: Marek Skoczylas – opinie, kto to jest, gdzie przyjmuje, suplementy, opinie, forum, wiek, wizyta

Stomatolog a dentysta

Jeżeli nie jesteś pewien, czy dentysta to lekarz, warto wspomnieć, że w celu zgodnego z prawem i bezpiecznego wykonywania swojej pracy musi on ukończyć odpowiednie studia i odbyć praktykę. Szkopuł w tym, że w latach 1996-2002 taka osoba była mianowana stomatologiem. Wówczas program studiów dotyczących piaskowania, dłutowania czy ekstrakcji zębów uległ pewnym zmianom, a jedną z nich jest fakt, że obecnie można otrzymać tytuł już nie lekarza stomatologa, lecz dentysty. Jeśli masz więc do czynienia z osobą starszą, która ukończyła edukację przed wspomnianą przez nas datą, będzie ona najpewniej określała się jako stomatolog, podczas gdy młodsi specjaliści będą mówić o sobie jako o dentystach. W rzeczywistości dla pacjentów terminologia nie ma większego znaczenia. Liczy się bowiem skuteczność osoby świadczącej interesujące ich usługi. Dla samych stomatologów/dentystów w większości przypadków również nie jest najważniejsze to, czy są określani zgodnie z nazwą tytułu, jaki zdołali uzyskać po ukończeniu studiów. Istotniejsze jest dla nich to, czy pacjent traktuje ich i zwraca się do nich z należytym szacunkiem, np. umawiając się na kolejną wizytę – telefonicznie, komputerowo czy stacjonarnie.  

Sprawdź jeszcze

Popularne