Strona głównaZdrowieJak obniżyć ciśnienie? TOP 10 sposobów

Jak obniżyć ciśnienie? TOP 10 sposobów

Wysokie ciśnienie krwi przez niektórych lekarzy jest już zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Nic dziwnego, według pewnych statystyk, z takim problemem boryka się aż 30% dorosłej populacji w Polsce. Często zatem zastanawiamy się jak obniżyć ciśnienie albo czy są jakieś naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia. Nieuregulowane ciśnienie może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto zadbać o siebie jak tylko zauważymy pierwsze objawy wysokiego ciśnienia. Jak obniżyć je domowymi sposobami? Poznaj 10 skutecznych sposobów.

1. Jak obniżyć ciśnienie? Schudnij!

Brzmi drastycznie, ale niestety prawda jest taka, że wysokie ciśnienie krwi często idzie w parze z nadwagą i otyłością. To stosunkowo prosta metoda na to, jak zbić ciśnienie w niefarmakologiczny sposób. Takie podejście, zmiana stylu życia na zdrowszy, ograniczenie w codziennej diecie tłuszczu i węglowodanów, a wprowadzenie większej ilości warzyw oraz regularny ruch mogą zdziałać bardzo dużo! Osoby z nadwagą zastanawiające się jak zbić ciśnienie naturalnymi metodami może przekonać fakt, że im większy spadek masy ciała przy otyłości, tym lepiej dla ciśnienia krwi.

2. Jak zbić ciśnienie? Rzuć papierosy!

To kolejny sposób, który może wydawać się drastyczny. Jednakże niewiele rzeczy ma tak korzystny wpływ na regulację ciśnienia jak właśnie zrzucenie zbędnych kilogramów i odstawienie papierosów. Szybko zauważymy jak odległym wspomnieniem staje się wysokie ciśnienie. Jak obniżyć je bez leków? Nie będzie łatwo, ale jest to sposób, który daje doskonałe rezultaty i przebija inne domowe sposoby na obniżenie ciśnienia.

3. Wysokie ciśnienie – jak obniżyć je owocami?

Ta metoda brzmi na łagodniejszą i łatwiejszą do wprowadzenia, a przy tym działa dość skutecznie na wysokie ciśnienie. Jak obniżyć je owocami? Wystarczy spożywać je codziennie, a więc włączyć je do swojej diety na stałe. Czym obniżyć ciśnienie najskuteczniej jeśli bierzemy pod uwagę owoce? Najlepiej te z dużą zawartością witaminy C. Chodzi np. o cytryny, limonki, pomarańcze, grejpfruty, ale też aronię czy żurawinę i rokitnik.

4. Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia – odstaw alkohol

To dość oczywiste, choć czasem równie trudne do zaakceptowania co rzucenie palenia czy ulubionych tłustych potraw. Jest to jednak skuteczna odpowiedź na to, czym obniżyć ciśnienie nie stosując leków. Im mniej spożywamy alkoholu, tym lepiej dla naszego ciśnienia. Na początek warto zacząć stopniowo wykluczać alkohol z życia codziennego.

5. Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia – aktywność fizyczna

Patrząc na powyższe naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia łatwo odnieść wrażenie, że każda z tych metod łączy się z inną. Prawda jest taka, że nie tylko wiążą się ze sobą, ale też niosą szereg korzyści dla zdrowia. Zyskujemy nie tylko lepsze ciśnienie krwi, ale również poprawiamy ogólnie naszą kondycję, wygląd, samopoczucie. Unikamy też wielu innych chorób, nie zawsze związanych z układem krążenia. Gdy chodzi o naturalne sposoby obniżenia ciśnienia, aktywność fizyczna jest wymieniana zawsze i bardzo polecana przez lekarzy. Nie chodzi o to, żeby od razu zacząć uprawiać sport wyczynowo, ale włączyć jakąkolwiek aktywność co naszej codzienności. Mogą to być na przykład spacery, jazda na rowerze czy pływanie. Wybieranie schodów zamiast windy. Wyjście zamiast wyjazdu do sklepu. To suma małych kroków, które skutecznie obniżają wysokie ciśnienie. Jak obniżyć je aktywnością? Wystarczy mała ilość ruchu, ale każdego dnia.

Jeśli interesuje Cię siłownia to sprawdź suplementy od firmy WKsklep. Pamiętaj też, że przedtreningówki tj. Geranium podwyższają ciśnienie i nie są zalecane.

6. Wysokie ciśnienie rozkurczowe – jak obniżyć ziołami?

Do innych popularnych domowych sposobów na obniżenie ciśnienia można zaliczyć na przykład zioła. Takie działanie ma między innymi jemioła czy ruta, które dobrze wpływają na wysokie ciśnienie. Jak obniżyć je spożywając zioła? Można po nie sięgać w postaci herbatek ziołowych lub specjalnych mieszanek ziół dostępnych w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Warto także szukać preparatów zawierających szyszki chmielu. Mają one działanie uspokajające, które również korzystnie wpływa na wysokie ciśnienie rozkurczowe. Jak obniżyć je za pomocą szyszek chmielu? Pij ziołową herbatkę lub postaw na suplementy. Wcześniej jednak skonsultuj to z lekarzem.

7. Wysokie ciśnienie skurczowe – jak obniżyć dietą?

Mamy już wiedzę o tym, jak działa wysokie ciśnienie rozkurczowe. Jak obniżyć jego poziom za pomocą diety? Nietrudno się domyślić, że to właśnie wyeliminowanie z diety wszystkiego, co tłuste i wysoko przetworzone będzie miało ogromne znaczenie dla obniżenia ciśnienia. Warto wziąć pod uwagę dietę DASH. Wśród jej założeń znajdziemy spożywanie 4-5 małych posiłków dziennie. Te naturalne sposoby obniżenia ciśnienia obejmują włączenie do codziennego menu warzywa, owoce, ryby, chude mięso i pełnoziarniste produkty oraz nabiał. 

8. Wysokie ciśnienie skurczowe – jak obniżyć ograniczając sól?

Osoby zastanawiające się jak obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami mogą być zaskoczone tym, jak duży wpływ ma spożycie soli. Okazuje się, że ograniczenie spożycia soli może skutecznie wyregulować zbyt wysokie ciśnienie skurczowe. Jak obniżyć je w ten sposób? Bardzo prosto! Im mniej soli spożywamy, tym skuteczniej obniżamy ciśnienie krwi. Nadmiar soli w przekąskach, fast foodach, chipsach i innych wysoko przetworzonych produktach sprzyja rozwojowi chorób serca. Warto zapamiętać, że optymalny poziom spożycia soli dla dorosłej osoby to 5 gramów dziennie.

9. Naturalne sposoby obniżenia ciśnienia – gorzka czekolada

Wśród wielu wyrzeczeń podyktowanych dbałością o układ krążenia znajduje się też mała przyjemność, a przy tym sprawdzona metoda na to jak obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami. Otóż codziennie możemy pozwolić sobie na mały kawałek gorzkiej czekolady. Warunek jest taki, że powinna być to właśnie czekolada o wysokiej zawartości kakao. To źródło flawanoli, które korzystnie wpływają na rozkurczanie ścian tętnic. Musimy jednak pamiętać o tym, aby był to dobrej jakości produkt, najlepiej o zawartości 60%-90% kakao.

10. Inne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi

Wszystkie powyższe sposoby stanowią drobne, ale znaczące zmiany w życiu codziennym. To właśnie suma tych drobiazgów sprawi, że już po kilku tygodniach będziemy w stanie zauważyć znaczące różnice i poprawę nie tylko ciśnienia krwi, ale i naszej ogólnej kondycji oraz samopoczucia. Wszystkie te sposoby na obniżenie ciśnienia warto uzupełnić o jeszcze jedną metodę, która także będzie miała korzystny wpływ na cały organizm. Jedną z odpowiedzi na to, jak obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami jest unikanie stresu. Nie od dziś wiadomo, że stres niekorzystnie wpływa na ciśnienie krwi gwałtownie je zwiększając. Narażenie na długotrwały stres może niestety w bezpośredni sposób przełożyć się na rozwój chorób serca. Jak to zmienić?

Zadanie może nie być łatwe, ponieważ w dzisiejszych czasach napięcie towarzyszy nam każdego dnia. Możemy jednak próbować, a to już coś! Metod na walkę z nerwami jest sporo. Od aktywnego wypoczynku na łonie natury, poprzez wizyty na siłowni, aż po spacery z psem, uprawianie jogi, medytacje, czy spokojny wieczór spędzony przed telewizorem lub na spotkaniach z przyjaciółmi. Jak widać, szczególnie te aktywne metody walki ze stresem łączą się z pozostałymi sposobami na redukcję wysokiego ciśnienia. Możemy zatem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne