Ich nazwy brzmią bardzo podobnie, a dodatkowo posiadają zbliżone do siebie właściwości, lecz jednocześnie nie są to włókna całkowicie jednakowe. Wełna czy bawełna – którą z nich wybrać w celu stworzenia ubrań lub innego rodzaju produktów? Dzięki naszym poniższym wskazówkom powinieneś znacznie łatwiej dokonać właściwego wyboru. Sprawdź zatem, co warto wiedzieć na temat wspomnianych rodzajów, bardzo popularnych niemal na całym świecie włókien i stosowanych w różnych celach.
Zobacz: Pościel świąteczna — jaką wybrać? Doradzamy!
Czym jest wełna?
Jeśli interesują Cię różnice pomiędzy wełną a bawełną, zacznijmy od tego, że są to naturalne włókna, które charakteryzują się ponadto bezproblemowym pochłanianiem wilgoci z otoczenia. Pierwsze z wymienionych uzyskuje się – co być może wiesz – z sierści zwierząt, lecz nie tylko, jak niektórzy sądzą, z owiec, ale też m.in. kóz, królików, a nawet bardziej egzotycznych wielbłądów. Wełna służy najczęściej do wyrabiania z niej wyjątkowo ciepłej odzieży, charakterystycznej przede wszystkim dla mieszkańców górskich terenów. Mogą być to swetry, skarpety, czapki i wiele innych rodzajów ubrań. Warto przy tym wspomnieć, że produkty wełniane uznawane są za termoizolacyjne, co oznacza, że latem nie narażają organizmu osoby w nie odzianej na jego przegrzanie się. Ze względu na właściwości dźwiękochłonne wełna dobrze nadaje się także do wykonywania z nich artykułów do umieszczenia na ścianach czy podłodze, w tym dywanów. Często służy też do ocieplania m.in. dachów różnego rodzaju obiektów.
Czym jest bawełna?
Kiedy w wyszukiwarce internetowej wpiszesz hasło typu: „wełna a bawełna”, szybko przekonasz się, że drugi rodzaj interesujących nas w tym miejscu włókien powstaje za sprawą drzew i krzewów uprawianych w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Można zbierać je zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem odpowiednich maszyn. Najważniejszy jest jednak fakt, że bawełnę wyróżnia wyjątkowa miękkość, a także właściwości korzystne dla ludzkiego zdrowia. Dlatego służyć m.in. do wykonywania z niej artykułów higienicznych. Bardzo dobrze nadaje się do wytwarzania różnego rodzaju ubrania i pościel. Dzieje się tak, ponieważ opisywany materiał pozwala ludzkiej skórze oddychać, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza latem. Poza tym bawełna jest bardzo trwała i nawet regularne jej pranie nie powinno poskutkować zbyt szybkim zniszczeniem wykonanych z niej produktów. Wszystkich alergików ucieszy również fakt, że bawełniane wyroby są dla nich bezpieczne.


Zobacz: Najlepsze porady na zimowe wędkowanie
Jak odróżnić wełnę od bawełny?
Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której nie będziesz pewien, czy masz do czynienia z wełną, czy bawełną, pamiętaj, że można dość łatwo rozróżnić je. W jaki sposób? Wyroby wełniane są najczęściej znacznie bardziej szorstkie, a niekiedy też wyróżnia je wyraźny połysk. W odróżnieniu od bawełnianych są one mniej podatne na powstawanie na nich zagnieceń. Jeśli więc weźmiesz do ręki np. ubranie wykonane z wełny i zmarszczysz je, bardzo szybko powinno ono odzyskać swój kształt. Pod wpływem wysokiej temperatury wełna i bawełna uzyskują inny zapach. W przypadku pierwszej można porównać go do podpalonych włosów. Druga natomiast wydziela woń podobną do tej, która powstaje w trakcie spalania się papieru. Możesz więc podpalić niewielką ilość obu rodzajów włókien i użyć swojego zmysłu powonienia, aby odróżnić je od siebie szybko i skutecznie.
Co lepsze wełna czy bawełna?
Wełna czy bawełna – co lepiej wykorzystać w danej sytuacji? To zależy, czego oczekujesz od potrzebnych Ci włókien. Jeśli chcesz wykonać z nich np. ciepłą odzież, wełna będzie lepszym wyborem, ponieważ jest w stanie zapewnić pożądaną temperaturę. Z kolei bawełna jest przyjemniejsza w dotyku, przez co bardzo dobrze nadaje się do produkcji delikatnych, przewiewnych artykułów. Przed sięgnięciem po jedną z nich musisz więc dobrze przemyśleć to, nad uzyskaniem jakiego rodzaju efektu najbardziej Ci zależy. Ważne jest jednak, że obecnie nie ma większego problemu z nabyciem wełny oraz bawełny, a dodatkowo nie są to materiały odstraszające przez ich nabyciem swoją ceną. Podobnie wygląda to w przypadku wykonanych już z obu rodzajów włókien artykułów różnego typu, które mają bardzo szerokie zastosowanie od wielu lat.