Strona głównaPrzemysłNa ile starcza tona węgla / ekogroszku?

Na ile starcza tona węgla / ekogroszku?

W dzisiejszych czasach ceny paliw kopalnych, takich jak węgiel lub ekogroszek, są bardzo wysokie. Dlatego też coraz więcej osób zastanawia się, na ile starcza tona węgla lub ekogroszku. Co się bardziej opłaca? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie!

W przeciętnym gospodarstwie domowym zużywa się około 800-1000 kg węgla lub ekogroszku rocznie. Dla porównania, w Polsce średnio na osobę przypada ponad 7 ton węgla. Warto jednak pamiętać, że ilość zużytego węgla lub ekogroszku zależy od wielu czynników, takich jak:

  • stopień izolacji budynku,
  • sposób ogrzewania (np. kominek),
  • rodzaj paliwa (węgiel kamienny, węgiel brunatny),
  • sprawność pieca.

Nie każdy może sobie pozwolić na kosztowną zmianę instalacji, a coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, które korzystają z odnawialnych źródeł energii. Nadal najpopularniejszym paliwem grzewczym jest węgiel i powstawały w wyniku jego obróbki ekogroszek.

cena węgla
Ceny węgla poszły mocno do góry. Nic dziwnego, że wiele osób szuka informacji na ile starcza taka tona węgla, aby wyliczyć czy komuś starczy do następnej wypłaty.

Tona ekogroszku na ile starcza?

Ekogroszek to popularny rodzaj węgla kamiennego, który jest uznawany za bardziej ekologiczny niż zwykły węgiel kamienny. Jest on produkowany ze specjalnie selekcjonowanych i oczyszczonych kawałków węgla, dzięki czemu ma mniej siarki i innych zanieczyszczeń. Ekogroszek jest też bardziej wydajny niż zwykły węgiel, co oznacza, że na jeden kilogram ekogroszku można otrzymać więcej ciepła niż z kilograma zwykłego węgla. Czemu tak się dzieje? W procesie powstawania ekogroszku jest on nie tylko rozdrabniany, ale także pozbawiany kurzu i zanieczyszczeń. Dzięki temu ekogroszek ma lepszą kaloryczność. Zatem tona ekogroszku na ile starcza?

Roczne zużycie ekogroszku zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest to z jakiego rodzaju kotła korzystamy. Nowoczesne kotły z podajnikiem posiadają wiele inteligentnych systemów sterowania oraz możliwość montowania osobnych termostatów w pomieszczeniach. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego przegrzewania pomieszczeń, gdzie wolimy chłodniejszą temperaturę. W salonie raczej wolimy mieć cieplej niż choćby w sypialni. A kiedy jesteśmy poza domem, też nie ma konieczności mocnego ogrzewania. Pozwala to na spore oszczędności. Bardzo ważne także jest to, czy okna i drzwi są szczelne. Jeśli tak, unikniemy niepotrzebnego wytracania ciepła. Na przykładzie 100-metrowego domu najlepiej można pokazać różnicę. Jeśli będzie on posiadał nowe i szczelne okna, to roczne zużycie będzie na poziomie ok. 1,3 tony, a jeśli dom nie będzie szczelny może ono wynosić dwa razy więcej. Różnica jest kolosalna.

Tona węgla na ile starcza

Węgiel to paliwo, które cieszy się dużą popularnością w Polsce. Niestety, ma ono również wiele negatywnych aspektów, które warto wziąć pod uwagę. Węgiel emituje duże ilości dwutlenku węgla, który jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za efekt cieplarniany. Ponadto, wydobycie węgla jest bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Dlatego wiele Państw odchodzi od ogrzewania domów węglem. Do tego dochodzi aktualne sytuacja na świecie, i pojawiają się obawy, że tego surowca może zabraknąć. Podobnie jak w przypadku ekogroszku, tak samo tu roczne zużycie jest zależne od wielu czynników. Jeśli mamy szczelne instalacje to 2-2,5 tony węgla powinno wystarczyć, jeśli jednak okna nie są szczelne a dom odpowiednio ocieplony, zużycie węgla się podwaja, a nawet możliwe jest jeszcze większe zużycie.

Ile kosztuje ekogroszek?

Ekogroszek to popularny w Polsce rodzaj węgla kamiennego, który jest uznawany za bardzo ekologiczny. Jest on produkowany z surowców naturalnych, dzięki czemu nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Ekogroszek jest bardzo popularny wśród osób, które dbają o środowisko i chcą ograniczyć swój wpływ na jego degradację. Dlatego wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ekogroszek. Cena ekogroszku jest bardzo atrakcyjna, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Ekogroszek jest bardziej oczyszczony niż tradycyjny węgiel kamienny. Polega to na tym, że usuwa się z niego większość drobin i pyłu podczas procesu produkcji. Ekogroszek ma też niższy poziom siarki, a także innych substancji szkodliwych.

Cena ekogroszku jest nieco wyższa niż zwykłego węgla, ale warto pamiętać, że opłaca się go kupować w większych ilościach. Ekogroszek można kupić w workach o pojemności 25kg lub 50kg. Aktualnie ceny tego surowca wahają się od 800 zł w górę za tonę. Różnice ceny są zależne od parametrów i tego, z jakiej kopalni jest pozyskiwany.

Ile kosztuje węgiel?

Węgiel kamienny to popularny materiał opałowy, który można kupić w sklepach budowlanych oraz hurtowniach. Cena węgla kamiennego jest bardzo zróżnicowana i zależy od jego jakości. Aktualnie ceny węgla wynoszą ok. 1000 zł, a niestety nie jest to jeszcze koniec rosnących cen. Im bliżej sezonu grzewczego, tym zapotrzebowanie i ceny będą niestety rosły. Niestety, węgiel kamienny jest uznawany za najbardziej szkodliwy rodzaj opału, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla i innych substancji toksycznych do atmosfery. Warto wiedzieć, że odpowiada on za ponad 60% całej polskiej emisji zanieczyszczeń. Jeśli ktoś może sobie na to pozwolić, to warto już teraz myśleć o magazynowaniu węgla na sezon grzewczy. Według wielu prognoz i informacji wynika, że ceny mogą się nawet podwoić. Co prawda Rząd zapowiada pomoc oraz dopłaty do 3 ton węgla na domostwo, jednak ta pomoc może być niewystarczająca.

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

1 KOMENTARZ

  1. „Do tego dochodzi aktualne sytuacja na świecie, i pojawiają się obawy, że tego surowca może zabraknąć.”

    Zasoby złoża Kobiór-Pszczyna to 3 063,506 mln ton. Śpimy na węglu, którego brakuje. Ktoś celowo niszczy ten kraj.

    „Dlatego wiele Państw odchodzi od ogrzewania domów węglem.”

    Czyli z powodu bełkotu pseudonaukowego służącego głównie ekoterroryzmowi, pomijając przepalone ogromne pieniądze, ludzie będą mieć ciemno i umierać z zimna. To jednak pestka w porównaniu do milionów zmarłych z powodu globalnego ocieplenia, prawda.

Popularne