Strona głównaPoradyJak rozpoznać płeć królika — chłopiec czy dziewczynka?

Jak rozpoznać płeć królika — chłopiec czy dziewczynka?

Wiele osób chciałoby mieć zwierzątko w swoim domu. Oczywiście przed pojawieniem się pupila warto wykonać testy alergiczne, ponieważ może się okazać, że ktoś ma uczulenie na sierść, a wtedy wybór nowego mieszkańca będzie ograniczony. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się króliki, których nie trzeba trzymać w klatce, ale można swobodnie puścić, wyznaczając im legowisko, miejsce do jedzenia i kuwetę. Warto pamiętać, że jeśli posiada się podstawową wiedzę na temat zwierzęcia, które zamierza się kupić, to późniejsza opieka nad nim jest łatwiejsza. Dlatego warto poświęcić troszkę czasu, na zebranie informacji. 

Zobacz: Jak rozpoznać lustro weneckie?

Jak rozpoznać płeć królika? 

Oczywiście, wiele osób ma dylemat, jeśli chodzi o płeć. Można polegać na tym, co usłyszymy od sprzedawcy, jednak samodzielnie także może określić, czy dane zwierzę to chłopiec, czy dziewczynka. Jak rozpoznać płeć u królika? Otóż należy (oczywiście bardzo delikatnie!) naciągnąć skórą nad narządami płciowymi, ale pod odbytem. Jeśli królik to samiec, to będzie widać narząd przypominający rurkę (wyrostek), natomiast w przypadku samiczek będzie to otworek z zagłębieniem, który będzie miał kształt litery Y. To najpewniejsza metoda na sprawdzenie płci, pomimo tego, że od tego do czasu można spotkać się z pytaniami pokroju: jak rozpoznać płeć królika po zachowaniu?. Warto pamiętać, że zachowanie nie jest wyznacznikiem płci, stąd też należy opierać się na pewnikach. Wiadomo, że często ludzie, którzy decydują się na posiadanie królika, z góry chcą mieć określoną płeć. Jednak zdarzają się przypadki, gdy w późniejszym czasie, ktoś decyduje się na posiadanie parki i młodych. Dlatego tak duże znaczenie ma to, by potrafić odróżnić płeć, tym samym ułatwić sobie zakup. Oczywiście znajomość ras, potrzeb, chorób ułatwia codzienną pielęgnację. Koniecznie należy poszukać także dobrego weterynarza, który będzie w stanie zadbać o profilaktyczne badania, szczepienia, a w razie dolegliwości postawi diagnozę i wdroży leczenie. Zaufany specjalista to podstawa, jeśli ktoś chce należycie dbać o wszystkich domowników. 

Dziewczynka bawiąca się z królikiem

Jak rozpoznać płeć królika po zachowaniu?

Często na forach można przeczytać, że określenie płci królika, jest możliwe po jego zachowaniu. Jednak mimo wszelkich zapewnień, nie jest to skuteczna metoda. Dlaczego? Zachowanie może być zmienne, wynika z bardzo wielu czynników, stąd też można się łatwo pomylić. Skąd się więc biorą pytania: jak rozpoznać płeć królika po zachowaniu? Otóż najczęściej samce są bardziej płochliwe, kontaktowe i spokojne, jednak nie stanowi to żadnej reguły. Dlatego specjaliści sprawdzają w jedyny słuszny sposób, ponieważ ocena po zachowaniu nie zawsze się sprawdza. W późniejszym czasie mogą się zdarzyć z tego tytułu reklamacje, stąd też warto się przed nimi ochronić. Obecnie coraz więcej specjalistów ma oddzielone króliki na podstawie płci, co również może okazać się pomocne przy podejmowaniu decyzji. 

Zobacz: Jak rozpoznać karaluchy — czym się charakteryzują?

Od jakiego wieku można określić płeć królika? 

 Decydując się na zakup królika, warto poczytać o tym, w jaki sposób należy się nim prawidłowo opiekować. Bardzo przydatną wiedzą będzie również ta, dotycząca ras i wielości dorosłych osobników. Pozwoli to na właściwe przygotowanie przestrzeni pod nowego mieszańca. Jak rozpoznać płeć u królika? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że w okolicy czwartego miesiąca, króliki rozpoczynają okres dojrzewania. To wtedy z dużym prawdopodobieństwem można określić ich płeć. Te mniejsze rasy zwykle swoją dojrzałość osiągają do szóstego miesiąca życia, natomiast z dużych ras w wieku ośmiu miesięcy. Niewątpliwie posiadanie zwierzątka domowego to marzenie wielu dzieci, ale również dorośli lubią mieć towarzyszy. Warto zapoznać się z dostępnymi rasami, w tym także wielkością docelową. Odchodzi w zapomnienie klatka, ponieważ coraz modniejszym rozwiązaniem będzie przygotowanie części pomieszczenia, do tego, by królik miał swój kącik. 

Sprawdź jeszcze

Popularne