Strona głównaRozrywkaŻonobijka - skąd nazwa? Memy

Żonobijka – skąd nazwa? Memy

Dlaczego żonobijka? Jaki jest powód, przez który biała koszulka na ramiączkach jest nazywana akurat tak? Historia z tym związana sięga połowy XX wieku. Zapoznałam się z nią i, mimo że nie ma w niej wybuchów i fajerwerków, nadal jest ciekawa.

Tak jak zawsze, jesteśmy lepsi niż Wikipedia i wszystkiego, co interesujące dowiesz się od nas. Dziś: dlaczego żonobijka nazywa się żonobijka? Zapraszam!

Dlaczego żonobijka?

Żonobijka, jak pewnie wiesz (i jak mogłeś przeczytać we wstępie), to biała koszulka na ramiączkach, najlepiej jak jest wykonana z prążkowanego materiału, ale nie jest to warunek konieczny. Jednak nie od zawsze była kojarzona z mężami bijącymi żony. Dlaczego żonobijka? Skąd się wzięła jej nazwa?

Samo określenie żono-bijca pojawiło się w 1947 roku, gdy James Hartford Jr. został aresztowany w Detroit za pobicie na śmierć swojej żony. O procesie zrobiło się głośno, a w mediach pojawiały się artykuły ze zdjęciem mężczyzny w białym, poplamionym podkoszulku z podpisem wife-beater (żono-bijca).

Zobacz: Generał Denaturov – kto to? Wikipedia, memy, nie żyje?

W tym samym czasie wizję macho mężczyzny z białą koszulką na ramiączkach połączyła na dobre popkultura. Filmem, który ją zapoczątkował był “Tramwaj zwany pożądaniem”. Później było to utrwalane w innych produkcjach, szczególnie tych dotyczących mafii i gangsterów, jak np. w “Chłopcach z Ferajny”.

W ten sposób powstał stereotypowy obraz mężczyzny w koszulce na ramiączkach, który bije swoją żonę i dzieci. W moim odczuciu jest on bardzo szkodliwy. Przez niego całkowicie niegroźny element męskiej bielizny staje się w oczach kobiet czerwoną flagą. Jednocześnie prawdziwi oprawcy, którzy nie noszą żonobijek, mogą ukryć się poza polem widzenia radaru.

Zobacz: Lenny Face – co oznacza? Lenny Face do skopiowania, generator

Żonobijka to również w pewien sposób symbol klasizmu. Niejednokrotnie spotkałam się z określeniami “koszulka gorszego sortu” w nawiązaniu do klasy robotniczej, która nosi je, teoretycznie, najczęściej. Mówię teoretycznie, bo w praktyce wielu panów nosi taką koszulkę pod koszulą do garnituru. Jednak żonobijek i przemocy domowej nie utożsamia się z mężczyznami odnoszącymi sukcesy w biznesie.

Mimo niechlubnej nazwy żonobijki cieszą się niemałą popularnością. Nie dziwi mnie to. Koszulka tego typu jest praktyczna, wygodna i łatwa do wystylizowania. Można ją założyć, gdy jest gorąco, na trening na siłowni, do prac w warsztacie, czy też właśnie pod koszulę do garnituru – ogólnie możliwości, w których się sprawdzi, jest mnóstwo. Szkoda tylko, że kojarzy się z toksyczną męskością, bo jako ciuch jest bardzo użyteczna.

Jeden z memów

Żonobijka – memy

Kolejny mem

Memy absolutnie królują w internecie. Co zrobić, żeby zagadać do laski? – wyślij jej mema. W jaki sposób utrzymywać z kimś regularny kontakt? – wysyłaj memy. I to się sprawdza, bo bardzo chętnie wysyłamy do siebie śmieszne rzeczy. Instagram w 2021 zdradził, że jego użytkownicy w 2020 roku udostępniali milion memów dziennie. Memy absolutnie królują w internecie, dlatego nic dziwnego, że w jakimś stopniu kreują naszą rzeczywistość.

Żonobijka z pewnością nie przyjęłaby się tak dobrze w mowie potocznej, gdyby nie memy. Te śmieszne obrazki udostępniane w internecie, nie jedno słowo wprowadziły do słowników Polaków. Z pewnością nie mówilibyśmy o Januszach tak często, gdyby nie memy.

Skoro o Januszach i memach mowa, to żonobijka łączy się z nimi doskonale. Biała koszulka na ramiączkach, klapki i białe skarpetki, piwny brzuszek oraz browar, nosacz sundajski, dodać do tego jakiś śmieszny podpisik typu “Grażyna nadal na zakupach, a chłopowi pić się chce” –  mem o typowym Polaku gotowy.

Dotarłeś do końca artykułu? Brawo! Nie dość, że wiesz, dlaczego żonobijka jest nazywana żonobijką, to jeszcze otrzymujesz Złoty Laur Konkubenta 😉

Sprawdź jeszcze

Popularne