Strona głównaPrzemysłWszystkie dotacje i dopłaty do ogrzewania w jednym miejscu

Wszystkie dotacje i dopłaty do ogrzewania w jednym miejscu

Sezon grzewczy już za chwilę się rozpocznie. Czy złożyłeś już wniosek o dopłatę do Twojego źródła ogrzewania? O jakie dotacje na inwestycje można się jeszcze starać? W tym artykule zebraliśmy wszystkie świadczenia – zapraszamy do lektury.

Dopłaty do ogrzewania

Dopłaty do opału – jest ich coraz więcej, więc postanowiliśmy zebrać je w jednym miejscu. O jakie dofinansowania do opału w 2022 roku możesz się starać?

Dopłaty do ogrzewania:

 1. Dodatek węglowy 
 2. Dodatek do pelletu drzewnego 
 3. Dodatek do drewna kawałkowego 
 4. Dodatek do innego rodzaju biomasy 
 5. Dodatek do gazu skroplonego LPG 
 6. Dodatek do oleju opałowego 

O wszystkie powyższe dopłaty do opału można się ubiegać do 30 listopada 2022 roku. O czym warto pamiętać starając się o dofinansowanie do ogrzewania? 

Sprawdź: Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze? TOP10 rozwiązań

Dofinansowanie do ogrzewania – o tym pamiętaj:

 • Pamiętaj, że jeśli złożyłeś wniosek o dodatek węglowy, to nie możesz się starać o żadne inne dopłaty do ogrzewania. Nie ważne, czy został Ci on już wypłacony, czy jeszcze nie.
 • O dofinansowania do ogrzewania mogą starać się tylko te osoby, które złożyły deklaracje CEEB. 
 • Jeśli w Twoim domu mieszka kilka gospodarstw domowych – na przykład Ty z rodziną na dole, a Twoi rodzice do góry – to i tak możecie się starać tylko o jedną dopłatę do opału. Jeden dom – jedna dotacja do ogrzewania. Jeśli urząd będzie miał wątpliwości, co do tego, kto dokładnie znajduje się w Twoim gospodarstwie domowym, to może przeprowadzić tzw. wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania.

Zobacz: Najtańszy pellet z dostawą – sprawdzamy 5 najtańszych ofert

Dotacje do ogrzewania

O jakie jeszcze dofinansowania do opału w 2022 roku możesz się starać? Oto wszystkie aktualne dotacje do ogrzewa:

 • Program Czyste powietrze Plus
 • Program Stop smog
 • Program Ciepłe mieszkanie
 • Bezzwrotne dofinansowanie oferowane przez spółki energetyczne

Wszystkie powyższe dotacje działają na innych zasadach, dlatego jeśli chciałbyś skorzystać z któregoś z tych dofinansowań do ogrzewania, to musisz dokładnie zagłębić się w szczegóły przyznawania go, bo są one bardziej skomplikowane od dodatków do pelletu czy węgla.

Dofinansowanie do opału 2022

Odcięcie się od rosyjskiego węgla było konieczne, jednak to ono w głównej mierze spowodowało aż taki wystrzał cen węgla i ekogroszku. Za wschodnią granicą trwa wojna – jej eskalacja pod koniec lutego sprowadziła na Ukraińców masę cierpienia, które ciężko jest nam sobie nawet wyobrazić. Naszym zdaniem nałożenie embarga na rosyjski węgiel – mimo tych wszystkich utrudnień, z którymi się mierzymy – było dobrą decyzją. Brak poważnych gospodarczych sankcji byłby cichym przyzwoleniem na toczącą się tam tragedię.

Dopłaty do opału przy obecnych jego cenach nie są wybawieniem. To 3000 zł może nam nawet nie starczyć na 1 tonę pelletu czy ekogroszku… Mimo wszystko warto jest o nie złożyć wniosek – świadczenia te minimalnie nas odciążą finansowo.

Warto jest również polować na węgiel w sklepie Polskiej Grupy Górniczej. Wiemy, że zakup opału na PGG jest trudny, ale nie jest niemożliwy. Wielu osobom się to udało. Jednak wiadomo – jeśli strona nie ładuje nam się od kilku miesięcy, zacina się w trakcie robienia zakupów, co uniemożliwia sfinalizowanie transakcji, to nic z tym nie zrobimy. Nie przeskoczymy problemów technicznych, które leżą po stronie PGG, jednak mimo wszystko czasem warto jest tam spróbować wejść w dzień dostawy. Najlepiej jest się zalogować na kilka godzin przed 16 i co jakiś czas odświeżać stronę – nie za często, bo może zostać nałożona na Ciebie blokada. Robienie tam zakupów wymaga ogromnych pokładów cierpliwości, ale jednak 2 tony ekogroszku z PGG kosztują tyle, co 1 tona z innych sklepów. Jeśli postarasz się jeszcze o dopłatę do opału, to koszta związane z ogrzaniem domu nie będą aż tak przytłaczające – chociaż zdajemy sobie sprawę, że nadal będą mocno ciążyć. 

Daj znać w komentarzu, z którego dodatku lub dofinansowania do opału w 2022 roku skorzystałeś.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne