Strona głównaPrzemysłEkogroszek Karlik - opinie, cena, z jakiej kopalni?

Ekogroszek Karlik – opinie, cena, z jakiej kopalni?

Ekogroszek Karlik jest jednym z popularniejszy opałów w sklepie Polskiej Grupy Górniczej. Jakie ma opinie? Co lepsze: Karlik czy Pieklorz? Jaka jest cena luzem, a jaka za worek? Jakie parametry ma ekogroszek Karlik i z jakiej kopalni się go pozyskuje? Jeśli jesteś ciekawy, to zapraszamy do lektury.

Ekogroszek Karlik – parametry, kaloryczność

Z jakiej kopalni pochodzi Karlik? Węgiel na Karlik pozyskuje się KWK Piast-Ziemowit. Oto parametry ekogroszku Karlik:

Kaloryczność26-28 MJ/kg
Popiół3-9%
Siarka ≤ 0,8%
Uziarnienie6-25 mm
Wilgotność5-12%

Kaloryczność tego ekogroszku wypada całkiem nieźle. Nie jest to może najbardziej kaloryczna opcja, jednak taka wartość opałowa u większości Polaków się sprawdza. Jeśli chodzi o popiół, to widełki są dosyć szerokie, jednak dobrze, że producent informuje, że aż 9% popiołu może się pojawić i nie zaniża parametrów opału. To samo dotyczy wilgotności. Jest kilka ekogroszków, które opiniowane są negatywnie właśnie ze względu na zaniżanie parametrów. 

Sprawdź: Ekogroszek Pieklorz PGG – opinie, gdzie kupić? Parametry i kaloryczność

Ekogroszek Karlik – opinie pozytywne

Zacznijmy od wyjaśnienia nazewnictwa. Są osoby, które myślą, że Karlik i Karlik 26 czymś się różnią, jednak to ten sam ekogroszek. Część osób po prostu dodaje do jego nazwy wartość opałową, czyli 26 MJ/kg. 

Jakie opinie ma ekogroszek Karlik? Zaczniemy od tych pozytywnych 🙂 W dalszej części artykułu znajdziesz minusy tego opału i podsumowanie. Wszystkie opinie pochodzą z testów na YouTube, które nie były sponsorowane oraz z niezależnych forów internetowych. 

Ekogroszek Karlik – opinie pozytywne:

  • Ekogroszek Karlik pali się bezdymnie (na mocy 6 kW) – na mniejszej mocy (2kW) również.
  • Temperatura utrzymuje się na zadanym poziomie.
  • W ściankach zbiornika nie zbiera się woda – opał jest suchy.
  • Nie ma kamieni w workach.
  • Mimo sporej ilości spieków, palnik oczyszcza się sam, bo są one lekkie i łatwo spadają do szuflady. 

Ekogroszek Karlik 26 – opinie negatywne

Teraz przejdziemy do minusów ekogroszku Karlik 26. Opinie o nim są w większości pozytywne – ludzie nie mają większych problemów podczas palenia typ opałem, jednak ma on kilka wad.

Ekogroszek Karlik 26 – opinie negatywne 

  • W szufladzie użytkownika YouTube Jockey po wypaleniu 50 kg zostało 3,39 kg popiołu. Daje to zawartość popiołu na poziomie 6,78%, co mieści się w parametrach podanych na opakowaniu. Obecność spieków powoduje, że popiołu jest objętościowo bardzo dużo, co jest minusem w opiniach o ekogroszku Karlik 26. Duża objętość popiołu oznacza częstsze czyszczenie szuflady. 
Źródło: YouTube (użytkownik Jockey)

Podsumowując: ekogroszek Karlik 26 w opiniach wypada naprawdę pozytywnie. Nie sprawia on problemów podczas spalania, zarówno na wyższej, jak i niższej mocy. Spieki nie przeszkadzają na palniku – z płomieniem nic się nie dzieje. Jednak przez to, że jest ich tak dużo, to objętość popiołu wzrasta – częściej trzeba opróżniać szufladę. 

Karlik czy Pieklorz?

Karlik czy Pieklorz? Oto jest pytanie… A tak na serio – nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Są osoby, którym lepiej sprawdza się Karlik, a są takie, które wolą Pieklorza. Karlik jest odrobinę mniej kaloryczny – Pieklorz ma 26-29 MJ/kg. Te dwa rodzaje ekogroszku są przez dużo osób używane zamiennie, bo bardzo podobnie zachowują się podczas spalania – zarówno Karlik, jak i Pieklorz zostawia popiół, w którym są lekkie, łatwo kruszące się spieki. Popiołu jest sporo, jednak w granicach parametrów. 

Sprawdź: Ekogroszek czeski – opinie, zakaz, cena za tonę

Ekogroszek Karlik – cena za worek, cena luzem 

Ekogroszek Karlik luzem cenę ma niższą – cena luzem to: 1520 zł za tonę. Za workowany Karlik trzeba wyłożyć już 1770 zł za tonę. Oczywiście na stronie PGG – tylko tam ceny nie dobiły jeszcze do 2000 zł. Większość osób uważa jednak, że za chwilę i tam ekogroszek przekroczy ten próg – w ciągu doby ceny niektórych jego rodzajów podskoczyły tam o 300 zł w górę! Jeszcze niedawno tona tego opału na PGG kosztowała trochę ponad 1000 zł. Jak widać wzrost cen nie zwalnia – ciekawe, ile przyjdzie nam zapłacić za ekogroszek w grudniu… Luzem cena może i jest niższa, jednak dużo osób nie ma możliwości, aby przechowywać opał luzem. W innych sklepach internetowych za tonę ekogroszku Karlik trzeba zapłacić około 3500-3600 zł i niestety przewiduje się, że jego cena może pójść jeszcze w górę. 

Ekogroszek Karlik 26 w opiniach wypada naprawdę pozytywnie. Większość osób, która nim palą, nie ma żadnych problemów z tym opałem. Jedyny jego minus to duża objętość popiołu, ale dla wielu osób częste wymieniane szuflady jest do przeżycia. Jeśli uda Ci się jakimś cudem kupić coś w sklepie Polskiej Grupy Górniczej, to daj znać! Co udało Ci się dorwać, Karlik czy Pieklorz? 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne