Strona głównaPoradyCzy za praktyki w technikum dostaje się pieniądze?

Czy za praktyki w technikum dostaje się pieniądze?

W obecnym systemie edukacji nauka w technikum trwa pięć lat i kończy się egzaminem technicznym oraz maturą. Uczeń nie ma obowiązku do nich przystąpić, by uzyskać świadectwo ukończenia szkoły średniej. Zaliczenie egzaminu daje mu jednak prawo do posługiwania się tytułem technika. Zdanie matury otwiera drzwi do dalszej edukacji na studiach. 

Każdy uczeń technikum ma obowiązek uczestniczyć w praktykach zawodowych. Regulują to następujące dokumenty:

  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe,
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, 
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu.

Poniżej sprawdzisz, czy:

  • czy za praktyki w technikum dostaje się pieniądze,
  • ile zarabia się na praktykach w technikum.

Czy praktyki w technikum są płatne?

O to, czy praktyki w technikum są płatne, nie warto pytać w szkole. Szkoła nie może nakazać pracodawcom płacenia za przyuczanie do zawodu, ani im tego zabronić. Nie pośredniczy w ustanawianiu wynagrodzenia i nie decyduje o nim. Całość leży w gestii potencjalnego pracodawcy. 

W wielu technikach to szkoła zajmuje się organizacją praktyk dla uczniów. Wtedy najczęściej są one bezpłatne. Uczeń może jednak samodzielnie poszukać zakładu pracy, w którym będzie mógł odbyć praktyki. Wtedy odpowiedź na pytanie: czy za praktyki w technikum dostaje się pieniądze, może być odmienna. 

Każdy zakład pracy samodzielnie w swoim regulaminie ustanawia, czy i w jaki sposób będzie wynagradzać praktykantów. Wybierając praktyki w czasie technikum, warto sprawdzić, czy są miejsca w których można otrzymać za nie wynagrodzenie. O tym, ile zarabia się na praktykach w technikum decyduje bezpośrednio pracodawca. Prawo reguluje jedynie, że nie może być to więcej, niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia (na dziś praktykant może zarobić maksymalnie 5200 zł brutto; jeśli miałby dostać więcej, musi otrzymać inną umowę).

Jako uczeń szkoły średniej pewnie zastanawiasz się czy praktyki w technikum są płatne i być może będziesz szukać miejsca, w którym otrzymasz wynagrodzenie. Przy szukaniu dla siebie praktyki warto sprawdzić jeszcze kilka rzeczy:

  1. opinie innych uczniów na temat praktyk: czy praktykanci rzeczywiście się uczą, czy nie dopuszcza się ich do pracy, zlecając zadania niezwiązane z zawodem,
  2. czy praktyki odbywają się zgodnie z Kodeksem pracy (m.in. dobowa norma pracy, prawo do przerwy itp),
  3. czy pracodawca zakłada zatrudnienie osób, które odbywały u niego praktyki (jeśli zależy ci na konkretnej pracy, warto szukać praktyk w miejscu, w którym mógłbyś później się zatrudnić).

Czasem lepiej zdecydować się na bezpłatne praktyki w miejscu, w którym rzeczywiście się czegoś nauczysz, niż na płatną praktykę w zakładzie, w którym przesiedzisz kilka godzin dziennie, nie robiąc nic konstruktywnego. Nie myśl o tym, ile zarabia się na praktykach w technikum, ale o tym, co konkretnego mogą one ci dać. 

Po ukończeniu szkoły średniej jedyną godną uwagi pozycją w twoim CV będą praktyki. Jeśli były wartościowe, możesz wspomnieć o nich w czasie rekrutacji. Tak naprawdę to twoje jedyne doświadczenie zawodowe. 

Podczas praktyk w szkole średniej możesz przekonać się, czy praca w wyuczonym zawodzie to coś dla ciebie. Sprawdzisz, jakie obowiązki będziesz musiał wykonywać, gdy zatrudnisz się w swoim zawodzie. Być może przyniesie ci to rozczarowanie. Pamiętaj jednak, że tytuł technika w konkretnej dziedzinie to nie wyrok na całe życie – zawsze możesz zmienić zainteresowania, branżę i zawód. Praktyki to pierwszy moment, by przekonać się, czy wybrałeś dobrze.

Sprawdź:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne