Strona głównaTechnologiaTOP5 najczęstszych problemów z kartą sieciową

TOP5 najczęstszych problemów z kartą sieciową

Połączenie z siecią to bardzo częsty problem. Jednak nie każdy wie, jak sobie z nim poradzić. Samodzielne jego rozwiązanie z naszymi wskazówkami nie powinno sprawić Ci większego kłopotu. W tym artykule dowiesz się, jak uporać się z problemami z kartą sieciową, jak sprawdzić kartę sieciową, czy działa, co zrobić, kiedy masz brak karty sieciowej w laptopie albo pojawia się komunikat “Brak połączenia z siecią”, jak zresetować kartę sieciową, jak włączyć kartę sieciową w laptopie.

Problematyczna karta sieciowa – możliwe rozwiązania

Problemy z kartą sieciową zazwyczaj nie wymagają pomocy ze strony fachowców. Z odpowiednią wiedzą, możliwe, że sam uporasz się z usterką. W celu jej usunięcia zacznij od podstawowego przeglądu, czyli sprawdź, czy kable nie odłączyły się od routera, czy gniazdo działa poprawnie, czy kabel nie został uszkodzony. Na routerze powinna być zapalona lampka informująca o łączności bezprzewodowej. Jeśli okaże się, że żaden z tych problemów nie dotyczy Twojego przypadku, wykonaj reset routera. Odłącz go od źródła zasilania na ok. 30 sekund i uruchom ponownie. Jeśli to nie pomoże, sprawdź na innym urządzeniu, czy połączenie z tą siecią jest możliwe. Jeśli okaże się, że tak, to oznacza to, że może być to problem z kartą sieciową.

Sprawdzenie działania karty sieciowej

Jak sprawdzić, czy karta sieciowa działa? Musisz wejść w “Mój komputer”, następnie “Właściwości”. Przejdź do “Menedżera ustawień” i “Karty sieciowe”. Jeśli zauważysz w tym momencie żółty trójkąt ostrzegawczy, świadczy to o tym, że nie działa ona prawidłowo. Przejdź do “Właściwości” karty sieciowej. W zakładce “Ogólne” powinien znajdować się opis z dokładnym wytłumaczeniem, dlaczego wystąpił problem z kartą sieciową. Dobrym krokiem 

w stronę rozwiązania błędu może okazać się zaktualizowanie sterowników. Możesz także spróbować wyłączyć i uruchomić kartę sieciową ponownie. Pozwoli to na jej tzw. reset. Jak inaczej sprawdzić kartę sieciową, czy działa? Przejdź do ustawień systemu i zakładki “Sieć i Internet”, a następnie do “ Status”. Tam powinien być przycisk, który pozwoli Ci na reset karty sieciowej i przywrócenie jej domyślnych ustawień.

Laptop bez karty sieciowej – co zrobić, żeby uzyskać połączenie?

Brak karty sieciowej w laptopie. Co teraz? Czy istnieją sposoby, aby mimo tego korzystać z internetu? Możliwe jest korzystanie z Wi-Fi nie posiadając karty sieciowe obsługującej sieci bezprzewodowe. Twój komputer musi być wyposażony w kartę PCI WLAN. Podłącza się ją do płyty głównej przez port PCI. Niestety jej zainstalowanie nie jest możliwe bez otwierania laptopa. Maksymalna prędkość, jaką można uzyskać instalując kartę PCI WLAN to aż 3100 Mb/s, a prędkość transmisji danych to aż 1,9 Gbps. Inną opcją zastępującą brak karty sieciowej w laptopie jest karta WLAN na USB. Jest to dosyć znana metoda, ponieważ nie jest trudna do zastosowania. Wystarczy włożyć kartę do gniazda USB bez rozmontowywania laptopa. Niestety prędkość Internetu satelitarnego działającego dzięki karcie WLAN jest nieco niższa niż z kartą PCI WLAN. Wynosi ok. 1200 Mb/s. Pamiętaj jednak o tym, że karta, którą będziesz kupował musi posiadać klucz pasujący do specyfikacji Twojego routera. Stojąc przed wyborem odbiornika Wi-Fi, zwróć uwagę na takie parametry, jak : standard bezprzewodowy ( najpopularniejsze to “n” i “c”. Są gwarancją dużej przepustowości), zasięg anteny ( ma istotne znaczenie w sytuacji, kiedy chcemy, aby sieć Wi-Fi była dostępna dużej powierzchni), częstotliwość pracy (standardowa to 2,4 GHz).

Włączenie karty sieciowej w laptopie

Zastanawiasz się, jak włączyć kartę sieciową w laptopie? Nie jest to trudna czynność. Przejdź do panelu sterowania, następnie wybierz zakładkę “ Sieć i Internet”, później “Połączenia sieciowe”. Wybierz interesującą Cię kartę sieciową i kliknij “Aktywuj”. Karta sieciowa w Twoim laptopie powinna się włączyć. 

Jak widzisz powyższe czynności nie są skomplikowanie, a z naszymi wskazówkami powinieneś poradzić sobie z problemami z Twoją kartą sieciową. Jeśli jednak któreś z zagadnień stanowi dla Ciebie kłopot, zwróć się o pomoc do bardziej doświadczonego w technologii komputerowej znajomego lub zasięgnij rady u fachowca.

Sprawdź:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne