Strona głównaTechnologiaInternet satelitarny - zebrane opinie użytkowników, jaka cena?

Internet satelitarny – zebrane opinie użytkowników, jaka cena?

Z internetu satelitarnego korzysta się w miejscach, w których łącza szerokopasmowe okazują się niewystarczające. Pozwala on na niezależność od krajowej infrastruktury szerokopasmowej i problemów z wolnym łączem. Internet satelitarny działa na podobnej zasadzie co standardowe łącze internetowe. W tym artykule dowiesz się, jaka jest cena internetu satelitarnego, czy istnieje darmowy dostęp do internetu satelitarnego, jakie treści na jego temat widnieją na forum.

Internet satelitarny – jakie pojawiają się opinie na forum?

Standardowe łącze internetowe zazwyczaj działa na zasadzie bezprzewodowego połączenia urządzeń, takich jak telefony, laptopy i wiele innych z modemem, który zintegrowany jest z routerem. On z kolei podłączony jest przewodem z punktem wymiany ruchu internetowego. Ten łączy się ze światłowodem z siecią serwerów. To wszystko stoi za pojęciem Internetu. Na forum widnieje wiele animacji, które dokładnie obrazują, jak pracuje cała technologia. Jak działa internet satelitarny? Zasada działania różni się w środkowym etapie. Początek jest taki sam. Internet satelitarny pozwala bezprzewodowo zasilać urządzenia za pomocą modemu, który z kolei łączy się z routerem. Jednak router łączy się z anteną satelitarną na Twoim domu lub w jego pobliżu, a nie z punktem wymiany ruchu internetowego, tak jak to było w przypadku standardowego łącza. Antena satelitarna ma za zadanie wysłać i odebrać sygnał z informacjami do satelity na orbicie. Ta z kolei przekazuje je z powrotem na Ziemię i dzięki temu możliwy jest odbiór informacji w domowych odbiornikach. Naziemny odbiornik posiada połączenie światłowodem z Internetem. Na forum także istnieje animacja, która przedstawia, jak działa internet satelitarny. 

Użytkownicy forum informują, jakie elementy są niezbędne do instalacji internetu satelitarnego. Niezbędna jest antena satelitarna, która służy do odbierania i nadawania sygnału satelitarnego. Jej posiadanie jest potrzebne do wytwarzania sygnału i jak najlepszego skupienia go na konwerterze Tria. Ten z kolei umieszczany jest na ramieniu satelity w celu przekazywania sygnału przez przewód z konwertera do odbiornika będącego w domu. Konwerter można porównać do radio, odbierającego i nadającego sygnał satelitarny. Kolejnym elementem jest satelita geostacjonarna, która znajduje się nad równikiem i okrąża Ziemię w identycznym czasie, kiedy Ziemia obraca się wokół własnej osi. Prędkość satelity to 3,07 kilometra na sekundę, a wysokość na jakiej się znajduje to ponad 35 tysięcy kilometrów nad Ziemią. Potrzebny jest także kabel koncentryczny łączący konwerter Tria z modemem i routerem, które także są niezbędne.

Ostatni element to naziemny odbiornik. Pełni on rolę nadawania i odbierania sygnałów pochodzących z satelity do i z internetu.

Na forum widnieją wpisy, które informują, że internet satelitarny nie jest tak szybki i niezawodny jak internet światłowodowy, ale wyróżnia się tym, że można zainstalować go w każdym miejscu. Sieć satelitarnego internetu ciągle się rozwija i dąży do tego, aby przesył danych był szybszy niż dotychczas. Kto wie, może kiedyś dogoni internet światłowodowy? 

Na forum dowiadujemy się także, że niestety podczas używania internetu satelitarnego występują opóźnienia w transmisji danych. Chodzi tutaj o czas oczekiwania na rozpoczęcie odtwarzania filmów. Średnie opóźnienie wynosi ok. 0,6 sekundy.

Czy internet satelitarny jest darmowy?

Niestety, internet satelitarny nie jest darmowy. Przesył danych, jak i wszystkie niezbędne elementy do odbioru mają swoją cenę. O tym jednak dowiesz się w dalszej części artykułu. Z darmowego internetu satelitarnego możesz skorzystać jedynie w formie testowej przez kilka dni. Do tego celu musisz posiadać kartę DVB (satelitarną) i dostęp do internetu, który będzie stanowił kanał zwrotny.

Internet satelitarny – jaka jest jego cena? 

Cena internetu satelitarnego zależy przede wszystkim od dostawy i prędkości. Przykładowo, cena za 16 Mb/ s to ok. 70 zł miesięcznie. Za 30 Mb/ s zapłacisz już ok. 100 zł za miesiąc. Cena za szybszy internet z prędkością 50 Mb/s to ok. 130 zł za miesiąc. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne