Strona głównaPoradyIle dolarów zabrać do Izraela?

Ile dolarów zabrać do Izraela?

Izrael to państwo położone na Bliskim Wschodzie. Jest często obieranym kierunkiem podróży, ze względu na nietypowe położenie i kulturę. Zachwyca zarówno urokliwymi krajobrazami, architekturą, jak i miejscami, w których panuje spokój i harmonia. Izrael posiada dostęp do Morza Martwego, które uważane jest za skarbnicę naturalnych dobrodziejstw. Mamy tutaj na myśli glinkę, która ma pomocnicze działanie w walce z nadwagą, cellulitem, świetnie działa na trądzik i niweluje bóle reumatyczne. W tym artykule dowiesz się, ile pieniędzy (dolarów) zabrać do Izraela, ile kosztuje różaniec w Jerozolimie, jakie są ceny żywności w Izraelu.

Podobny artykuł napisaliśmy o Węgrzech, sprawdź ile forintów zabrać na Węgry.

Ile pieniędzy przygotować na podróż do Izraela?

Na forach turystycznych w Internecie często pojawiają się następujące pytania : ile dolarów zabrać do Izraela? Ile pieniędzy zabrać? Obowiązującą walutą w Izraelu jest szekel izraelski, jednak większość mieszkańców posługuje się dolarami, ze względu na to, że unika się w taki sposób podatku VAT. Dolary szczególnie przydadzą się podczas zakupu biletów lotniczych, na promy, czy podczas opłat za noclegi. Ile dolarów zabrać do Izraela? Niestety na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od długości Twojego pobytu, od standardu, w jakim będziesz tam żył. Za najtańszy nocleg w schronisku zapłacisz około 10 dolarów. Jedna noc w hotelu to koszt aż 50 dolarów. Bilet do muzeum czy galerii sztuki to koszt ok. 5 dolarów. Dużą popularnością cieszy się studencka legitymacja ISIC, potwierdzająca członkostwo w Polskim Towarzystwie Schronisk Młodzieżowych. Daje ona możliwość obniżenia cen wielu atrakcji w Izraelu. Ile pieniędzy zabrać do Izraela? Wielu turystów potwierdza, że ceny w Izraelu są o ok. 50 % wyższe niż w Polsce, więc trzeba liczyć się z tym, że wydatki na podstawowe produkty mogą przerosną Twoje oczekiwania. Izrael nie należy do tanich obiektów podróżniczych. Pamiętaj, że pieniądze możesz wymienić także w kantorach na miejscu, jednak nie rób tego na lotnisku, ponieważ kursy są bardzo niekorzystne. 

Koszt różańca w Jerozolimie

Przejście przez ciasną ciemną bramę w Jerozolimie oznacza tylko jedno – zakupy na targowisku, które charakteryzuje się tłumnym, głośnym “klimatem”. Robi ono ogromne wrażenie, jednak po dłużej chwili przebywanie tam, rozpychanie się, może stać się uciążliwe. Na targowisku znajduje się ogrom sąsiadujących blisko, jeden obok drugiego, straganów, na których znajdują się przedmioty z przeróżnych dziedzin. Poruszając się na linii kilku metrów można kupić ozdoby, przyprawy, odzież, banany, różańce. Ciekawe jest to, że co krok znajduje się inny przedmiot, zupełnie różny od poprzedniego. Taki “misz masz” wprawia w zachwyt. Na targowiskach trzeba wykazać się niemałymi technikami negocjacyjnymi, ponieważ niestety tubylcy wykorzystują naiwność turystów, sprzedając swoje produkty po zawyżonych cenach. Kiedy stoi się przy jakimś stoisku, momentalnie sprzedawca podsuwa koszyk, aby można było gromadzić w nim interesujące Ciebie produkty. Ile kosztuje różaniec w Jerozolimie? Nie daj nabrać się na promocję specjalnie dla Ciebie. Niestety jest to chwyt marketingowy, który obowiązuje na każdym stoisku, nawet podczas zakupu różańca. Pamiętaj, aby nie pokazać, że bardzo zależy Ci na zakupie. Wytykaj każdą wadę produktu. W taki sposób możesz obniżyć cenę interesującego Cię produktu. Jeśli sprzedawca będzie przekonywał Cię do zakupu, a Ty będziesz kręcił nosem, możliwe, że cena znowu znacznie się obniży. Ile kosztuje różaniec z Jerozolimy? Niestety nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jaka powinna być jego rzetelna wartość. 

Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na żywność?

Zastanawiasz się, jakie są ceny żywności i co zjeść w Izraelu? Za chleb będziesz musiał zapłacić ok. 13 zł, bułka to koszt 1,20 zł, masło ok. 10 zł. Ser żółty jest wyjątkowo drogi i kosztuje aż ok. 50 zł. Za 10 sztuk jaj zapłacisz ok. 12 zł. Kilogram szynki z średniej półki to koszt ponad 70 zł. Warzywa są tańsze i np. za kilogram pomidorów zapłacisz ok. 5 zł, ogórków ok. 4 zł. Cena za litr mleka to ok. 6 zł, kilogram ziemniaków ponad 3 zł. 

Podsumowując, różnica w cenach żywności w Izraelu, a w Polsce jest dosyć spora. Jedynie warzywa mają zbliżoną wartość.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne