Strona głównaTechnologiaŚwiatłowód jak podłączyć? Jak wygląda schemat?

Światłowód jak podłączyć? Jak wygląda schemat?

Coraz więcej otaczających nas urządzeń wymaga podłączenia do sieci domowej. Teraz już nie tylko komputery i telefony, ale również telewizory, inteligentne lodówki, pralki i zmywarki koniecznie chcą mieć połączenie z internetem. Żeby ułatwić im, a tym samym i sobie, swobodne działanie, warto pomyśleć o doprowadzeniu światłowodu do domu. Instalacja światłowodowa w domu jest niezbędna. W zależności od kilku czynników może być to proste lub wręcz przeciwnie. Zanim jednak zadamy sobie pytanie, “światłowód jak podłączyć?” pokażę Ci schemat podłączenia światłowodu do domu.

Doprowadzenie światłowodu do domu

Doprowadzanie światłowodu do domu to, wydawać by się mogło, proste zadanie. Jednak w rzeczywistości, jeszcze zanim zastanowimy się jak podłączyć światłowód do domu, musimy zająć się kilkoma sprawami. Poniżej przedstawiam Ci schemat działania podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego, który musisz przejść:

1. Czy mam dostęp do światłowodu? – Dowiedz się, czy Twój dom znajduje się w zasięgu światłowodów. Jednak jeśli zastanawiasz się nad instalacją, ten krok mam już pewnie za sobą.\

2. Jaki dostawca? – Skoro znajdujesz się w zasięgu światłowodów, Twoja okolica jest już podporządkowana pod konkretnego dostawcę. Dowiedz się kto to, jakie są warunki, poznaj jego ofertę.

3. Złożenie deklaracji o przyłączenie do sieci światłowodowej 

4. Pozytywne rozpatrzenie – zostaniesz o tym poinformowany mailowo lub telefonicznie, przez konsultanta Twojego dostawcy. 

5. Ustalenie terminu oględzin nieruchomości – ten krok jest niezwykle ważny. Od niego zależy odpowiedni dobór sposobu przyłączenia światłowodu. W tym czasie zostanie również zaplanowana instalacja światłowodu w domu. (Sposoby podłączenia światłowodu do domu rodzinnego są dwa, ale szerzej omówię je w kolejnym punkcie).

6. Negocjacja oferty z konsultantem i ustalenie terminu prac – to już ostatni kroki, w którym podpisujesz umowę z dostawcą i czekasz na ekipę, która wszystko zainstaluje i wykona potrzebne prace.

Podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego – schemat

Ze względu na to, jak daleko od słupa niskiego napięcia znajduje się Twój dom, a także czy dopiero się budujesz, czy posiadasz już istniejący budynek. Jak wspomniałam wcześniej, są na to dwa sposoby. Odpowiedni dobór, jak podłączyć światłowód do domu jest najważniejszą kwestią w całej tej operacji.

Podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego - schemat
Materiał własny. Kopiowanie zabronione

Podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego – droga ziemna

Szczegółowo omówię teraz podany niżej schemat podłączenia światłowodu do domu w trudniejszym przypadku.  

Jeśli dopiero się budujesz lub słup niskiego napięcia jest daleko, sprawdzi się dla Ciebie doprowadzenie światłowodu do domu drogą ziemną. Przedstawiony schemat podłączenia światłowodu do domu pokazuje w uproszczeniu, jak wygląda całe połączenie.

W tej opcji potrzebny jest wykop na długości, którą światłowód musi zostać podpięty do kanalizacji teletechnicznej. Musi być on wykonany na głębokość 0,7 metra. Zamontowana jest tam rura osłonowa RHDPEwp, w której poprowadzony został światłowód. Istotnym elementem jest też wyłożenie taśmy ostrzegawczej 20 cm nad rurą. Dla swojego spokoju i pewności, że nie naruszymy całej konstrukcji w późniejszym czasie, podczas prac związanych z podłączaniem innych instalacji, dobrze jest zrobić zdjęcia, by wiedzieć, gdzie jest umieszczona.

  • Trwałość konstrukcji – zakopana pod ziemią, pozostanie w nienaruszonym stanie/
  • Odporność na warunki atmosferyczne – nie straszna nam będzie wichura czy inne mechaniczne ataki. 
  • Inwazyjność – przygotuj się na zniszczenia terenu. Koparka odpowiedzialna za wykop pod instalację, nie będzie zwracać uwagi na piękny ogród pielęgnowany przez lata przez żonę.
  • Wysokie koszty – ze względu na wykop i dużo pracy przy montażu rury, cena takiej przyjemności jest niewątpliwie wyższa niż przy drugim sposobie.

Podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego – droga napowietrzna

Światłowód jak podłączyć drogą napowietrzną? Jest to zdecydowanie prostsza i mniej inwazyjna droga, ale nadal musisz pamiętać, że potrzebna jest do tego wyspecjalizowana ekipa. Doprowadzenie światłowodu do domu zaczyna się od słupa niskiego napięcia, który znajduje się w okolicy. Kabel światłowodu, prowadzony jest podwieszeniem do najwyższego punktu Twojej nieruchomości. Nie ma wtedy potrzeby robić żadnuch wykopów

  • tańsze niż drogą ziemną
  • mniej inwazyjne – nie niszczy gruntu
  • mniej odporne na warunki atmosferyczne
  • bardziej podatne na mechaniczne uszkodzenia

Instalacja światłowodowa w domu – cennik

To jak podłączyć światłowód do domu, jest skomplikowanym procesem. Instalacja musi zostać wykonana przez profesjonalnych techników. Światłowód charakteryzuje się setką nitek, których połączenie dla laika jest nie tyle trudne, ile zwyczajnie niemożliwe. Niestety nie uda nam się nauczyć tej techniki po obejrzeniu filmiku na Youtubie, dlatego dostawcy nie biorą pod uwagę samodzielnej instalacji użytkownika. Specjalnie przyznani Tobie technicy zjawią się w ustalonym wcześniej terminie i wykonają całą pracę. W zależności od dobranego sposobu, a także rejonu, w jakim mieszkamy, ceny mogą się od siebie drastycznie różnić. 

Za metr montażu kanału, ułożenia kabla telefonicznego i światłowodu wewnątrz budynku, ceny oscylują w granicach 15-30 zł. W małych miejscowościach powinniśmy spodziewać się cennika z dolnej granicy, natomiast w większych miastach, nie powinna nas zdziwić cena z górnej granicy.

“Światłowód jak podłączyć” – teraz już wiesz, że wymaga to zespołu specjalistów i czasu. Możesz opowiedzieć swoim znajomym i sąsiadom jak podłączyć światłowód do domu i przechodzić przez cały proces z nimi. Im więcej osób z Twojego regionu wystosuje takie deklaracje, tym szybciej możesz oczekiwać instalacji światłowodowej w domu.

Sprawdź:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne