Strona głównaPoradyJak ominąć blokadę drzwi w pralce?

Jak ominąć blokadę drzwi w pralce?

Złośliwość rzeczy martwych potrafi skutecznie zakłócić zwykły porządek dnia. Wystarczy, że coś się zatnie lub nie zadziała jak zwykle, a pociągnie za sobą kolejne problemy. Niestety tak często zdarza się z urządzeniami elektrycznymi w naszych domach. Istnieje kilka częstych problemów związanych z pralkami. Wśród nich można wymienić, chociażby zablokowane drzwi. Urządzenie się zatrzaśnie z praniem w środku i nie możemy nic zrobić. Zatem podpowiadamy jak ominąć blokadę drzwi w pralce i jakie są najczęstsze przyczyny tej usterki.

Jak ominąć blokadę drzwi w pralce – objawy

Standardowo w każdym modelu pralki po zakończonym cyklu prania jeszcze przez chwilę drzwiczki są zablokowane. Charakterystyczny dźwięk odbezpieczonego zamka informuje nas o tym, że oto możemy otworzyć pralkę, wyjąć pranie i je spokojnie powiesić. Niekiedy w pośpiechu zaczynamy szarpać za zablokowane drzwiczki, co oczywiście jest błędem. Zdecydowanie nie należy tego robić, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić pralkę. Wówczas drzwiczki mogą zablokować się na dobre. Dobra wiadomość jest jednak taka, że to, jak ominąć blokadę drzwi w pralce najczęściej nie wymaga wizyty fachowca.

Najczęstsze przyczyny blokady drzwi w pralce

Może się wydawać, że taki problem ma dość złożone przyczyny, jednak w praktyce wcale tak nie jest. Najczęściej do usterki dochodzi z błahych powodów. Jednym z nich mogą być np. problemy z zasilaniem. Wystarczy, że podczas prania zajdzie jakaś awaria prądu i pralka nie dokończy cyklu. Programator wtedy nie odnotuje zakończenia cyklu prania, a więc nie otworzy drzwi. Wtedy najlepiej jest wstawić pranie ponownie na cykl szybkiego prania. Inną przyczyną może być też włączona blokada rodzicielska. To bardzo przydatna funkcja dla rodziców z małymi dziećmi, jednak czasem nawet nie jesteśmy świadomi tego, że nasza pralka jest w nią wyposażona. Warto wtedy dokładniej przestudiować instrukcję obsługi urządzenia, by dowiedzieć się jak usunąć problem. Część pralek nie zwalnia blokady drzwi jeśli w filtrze zalega woda. Wówczas to, jak ominąć blokadę drzwi w pralce również jest bardzo łatwe. Wystarczy jedynie oczyścić filtr znajdujący się w dolnej części urządzenia.

Uszkodzony mechanizm drzwi lub moduł elektroniczny

Również te awarie często sprawiają, że mamy problem z otworzeniem drzwi pralki. Jeśli mamy uszkodzony moduł elektroniczny, raczej nie poradzimy sobie z tym sami i będzie trzeba wezwać fachowca. Podobnie wygląda sprawa z uszkodzonym mechanizmem blokady drzwi. Jeśli dodatkowo mamy uszkodzony zamek, np. na skutek pęknięcia, problemy z otwieraniem drzwi będą dość uciążliwe. Wówczas prawdopodobnie również trzeba będzie zdać się na pomoc profesjonalisty. Taka osoba będzie w stanie wymienić nam zamek lub usunąć element, który blokuje gniazdo i uniemożliwia normalną pracę zamka. Na szczęście jednak podstawowa wiedza jak ominąć blokadę drzwi w pralce wystarcza zazwyczaj, żeby móc zupełnie samodzielnie i praktycznie za darmo poradzić sobie z takim prozaicznym problemem.

Sprawdź jak zresetować pralkę na przykładzie BEKO, aby dowiedzieć się czy reset pomoże z blokadą drzwi.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne