Strona głównaPrzemysłTani pellet z Czech - nie opłaca się kupować w Polsce?

Tani pellet z Czech – nie opłaca się kupować w Polsce?

Chyba wszyscy mamy to smutne wrażenie, że w dobie galopującej inflacji, niczego nie opłaca się już w Polsce kupować. Jednak czymś palić musimy, a z kryzysem energetycznym mierzy się nie tylko Polska, ale i inne kraje w Europie. Przez to ceny pelletu za granicą niekoniecznie są niższe – jak wygląda to w Czechach i Ukrainie? Ile kosztuje tam tona pelletu? Czy wątki na forach w stylu: Bardzo tani pellet z Ukrainy mają coś wspólnego z rzeczywistymi cenami? Sprawdzamy!

Tani pellet z Czech – ile kosztuje pellet w Czechach? 

Jako że ceny pelletu wystrzeliły w kosmos, to nie ma się co dziwić, że na forach jest mnóstwo wątków o pellecie z Czech i cenach jakie tam obowiązują. Ludzie szukają alternatyw, ale niestety, w sieci komentarz zamieścić może każdy, a nie tylko te osoby, które rzeczywiście mają wiedzę na jakiś temat. Od momentu odcięcia się od rosyjskich dostaw węgla, każdy stał się ekspertem w dziedzinie opału. W internecie jest mnóstwo fake newsów – jednym z nich są super niskie ceny pelletu z Czech. Może i za naszą południową granicą są składy, które sprzedają ten rodzaj opału w niższych cenach, ale do tego potrzebne są nam kontakty. Tak samo wygląda to przecież w Polsce – na najpopularniejszych stronach internetowych pellet jest bardzo drogi. Mając znajomości, kupimy go o kilkaset złotych taniej.

Zobacz: Pellet z Białorusi – opinie, cena, cło na import

Pellety z Czech – ceny, które są podane w internecie to mniej więcej 13 000 CZK za tonę, co w przeliczeniu na złotówki daje nam mniej więcej 2550 zł. Za taką kwotę (jeszcze) kupimy w Polsce pellet – np. pellet ECO lub MIR-DOM. Trochę droższy jest pellet Igła i pellet GOLD – pierwszy kosztuje 2730 zł, a drugi 2990 zł. Sprawdzone pellety, które od lat słyną z dobrej jakości, czyli pellet LAVA, OLIMP i Olczyk kosztują już ponad 3000 zł. 

Kupując pellet z Czech trzeba wziąć jeszcze pod uwagę cenę dostawy – paliwo podrożało, więc jeśli nie mieszkasz w południowej części Polski, to dostawa może Cię sporo wynieść. Pellet z Czech ceny może mieć atrakcyjne, ale nie musi. Rynek opałowy stał się bardzo dziwny – żeby dostać coś dobrego, w miarę akceptowalnej cenie, trzeba mieć obecnie znajomości. 

Tani pellet z Ukrainy 

Tani pellet z Ukrainy – to hasło ma w sobie odrobinę więcej prawdy, niż super tani pellet z Czech. Ukraiński pellet rzeczywiście jest tańszy zarówno od naszego, jak i od czeskiego opału. Jest to spowodowane wojną, przed którą uciekły miliony osób. Część ludzi zajmujących się produkcją pelletu zostało w Ukrainie, więc przez masową ucieczkę uchodźców, składy mają wystarczające ilości pelletu i mogą sobie pozwolić na sprzedaż opału w nieco niższych cenach. Ile dokładnie kosztuje pellet z Ukrainy? My znaleźliśmy aukcje, na których kosztuje on ok. 1700-2200 zł za tonę. 

Zobacz: Pellet ze słomy – opinie, cena, forum, kaloryczność, wartość opałowa

Specjaliści jak na razie nie przewidują spadku cen pelletu. Jest to związane z mało korzystna polityką Lasów Państwowych, wzrostem cen drewna i kosztów produkcji. Szukanie alternatyw jest więc bardzo dobrym pomysłem. Poza tańszym pelletem z Ukrainy jest jeszcze agropellet, czyli pellet, który powstaje z odpadów rolnych. Wiele osób chwali sobie również pellet z łuski słonecznika. Coraz częściej słychać także o paleniu owsem, który jest średniej jakości, przez co nie nadaje się do sprzedaży. 

Agropellet, pellet z łuski słonecznika czy owies są mniej kaloryczne, przez co potrzebujemy ich więcej. Jednak ich cena jest niższa, więc można wykorzystywać je jako składnik mieszanki opałowej. Ludzie kombinują na wszelkie sposoby i coraz więcej z nich zaczyna miksować pellet z drewna z czymś tańszym – np. z owsem lub pelletem ze słomy. 

Daj znać w komentarzu, czy zdecydujesz się na zakup pelletu z Ukrainy albo Czech, czy raczej postawisz na mieszanki?

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne