Strona głównaZdrowiePłyn Lugola do picia - opinie, czy jest szkodliwy?

Płyn Lugola do picia – opinie, czy jest szkodliwy?

Płyn Lugola i jego spożywanie budzi wiele kontrowersji wśród ludzi, którzy obawiają się zagrożenia nuklearnego, ale też wśród specjalistów i lekarzy. Dobrze wiemy, że roztwór jodu w jodku potasu był podawany w Polsce dzieciom i dorosłym po wybuchu reaktora atomowego w Czarnobylu. Informacje o katastrofie obiegły całą Polskę 2 dni po wydarzeniu i to właśnie wtedy wszyscy zaczęli profilaktycznie przyjmować ten roztwór.

Wiele osób do dziś pamięta smak płynu nazywanego radziecką coca-colą, w końcu trafiał on w głównej mierze do ust dzisiejszych 30 i 40-latków. Jedni mówią, że wciąż czują jego gorycz, a inni, że smakował jak sok z chemikaliami. Ale przecież tutaj nie chodziło o smak, a o właściwości. Picie płynu Lugola miało bowiem chronić przed radioaktywnym jodem. Zalecenia lekarzy były jednoznaczne – przyjmowanie stabilnego jodu pozwoli uchronić się przed rakiem tarczycy.

Od tego czasu minęło już trochę lat, a wiele osób wciąż zastanawia się, czy płyn Lugola jest szkodliwy. Skąd te podejrzenia? Pojawiają się głosy ekspertów, które wskazują na to, że picie roztworu wcale nie było koniecznie, a są też osoby, które podejrzewają, że to właśnie płyn Lugola sprawił, że mają obecnie problemy z tarczycą. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie opinie na temat spożywania płynu Lugola mają internauci na forum lub co mówią na jego temat lekarze, to zostańcie z nami. Czy płyn Lugola jest szkodliwy? Zaraz się przekonamy.

Zobacz: Czy płyn Lugola jest na receptę? Propozycja środków bez recepty

Płyn Lugola – czy jest szkodliwy? Opinie

Jak już zapewne wszyscy dobrze wiemy, ludzie zawsze mają różne opinie i nie ma w tym nic odkrywczego. Często odmienne opinie prowadzą do konfliktów i sporów, ale czasami dają jedynie pole do dyskusji. 

Nam zależy właśnie na dyskusji, dlatego przedstawimy wam skrajne opinie internautów, którzy wypowiadają się na temat tego, czy płyn Lugola jest szkodliwy. Jakie argumenty ma każda ze stron?

Zwolennicy doustnego przyjmowania płynu Lugola mówią o tym, że robią to od dawna, a płynem częstują także dzieci i wszyscy mają się dobrze. Niektórzy podkreślają też, że nawet jeśli nie ma obecnie zagrożenia nuklearnego, to warto profilaktycznie przyjmować roztwór, „bo przecież nie zaszkodzi, a może pomóc”. Pojawiają się też opinie, które mówią, że tabletki z jodem, pewnie mają w sobie szczepionkę na Covid i dlatego lepiej pić płyn Lugola.

Wiemy, że panuje wolność słowa, ale niektórych opinii po prostu nie można słuchać, dlatego już za chwilę przedstawimy zdanie lekarzy. Zanim jednak to zrobimy, chcielibyśmy zwrócić uwagę na komentarze, które są bardziej zgodne z prawdą.

Refleksyjne osoby zabierając głos w dyskusji dotyczącej tego, czy płyn Lugola jest szkodliwy, zwracają uwagę na to, że picie czegokolwiek na własną rękę i według ustalonych przez siebie proporcji może być szkodliwe dla zdrowia. Inne opinie wskazują też na to, że jeśli już ktoś zamierza pić płyn Lugola, to powinien najpierw zbadać tarczycę.

Zobacz: Jesienne pozdrowienia na dzień dobry – dzień dobry jesienią

Płyn Lugola – opinie lekarzy

Skoro znamy już opinie ludu, to sprawdźmy, co o płynie Lugola mówią lekarze. Specjaliści przypuszczają, że ze spożywaniem tego roztworu wiąże się więcej strat niż korzyści. Pojawiają się podejrzenia, że picie płynu Lugola po katastrofie w Czarnobylu, wpłynęło na zwiększenie odsetka zachorowań na choroby tarczycy, a mowa tu przede wszystkim o Hashimoto.

Lekarz endokrynolog, Szymon Suwała, wyjawił kilka miesięcy temu swoją opinię (popartą wiedzą medyczną) na temat tego, czy płyn Lugola jest szkodliwy. Powiedział, że spożywanie roztworu, który dostępny jest w aptekach bez recepty, może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla zdrowia. Mówiąc prostym językiem – picie płynu Lugola, kiedy nie jest to zalecone przez lekarza, może pogłębiać niedoczynność i nadczynność tarczycy. Opinie wygłoszone przez lekarza jednoznacznie wskazują na to, że profilaktyczne przyjmowanie płynu Lugola nie jest rekomendowane.

Opinie specjalistów wskazują też na to, że przyjmując płyn Lugola samodzielnie, bez kontroli lekarza, można się nabawić takich skutków ubocznych jak: wysypka, biegunka, duszności, wymioty, a w najgorszym przypadku niewydolność serca.

To nie opinie, a fakty – wiele lekarzy wskazuje na to, że doustne przyjmowanie płynu Lugola bez wyraźnych wskazań może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Żeby mieć pełny obraz na sytuację i poglądy obywateli naszego kraju, przedstawimy jednak również opinie, które znajdują się na forum. Sprawdźmy, co ciekawego mają do powiedzenia internauci.

Płyn Lugola – opinie na forum

Czy płyn Lugola jest szkodliwy? Zobaczmy, co mogą nam na ten temat powiedzieć opinie na forum. Internauci mówią, że spożywanie płynu Lugola to bardzo indywidualna sprawa i tak samo organizm może różnie reagować w przypadku każdej osoby.

Inne opinie na forum są nieco bardziej kontrowersyjne – jeden pan pisze na przykład o tym, że płyn Lugola wyleczył go z przeziębienia w jedną noc! Natychmiast zniknął katar i ból głowy. Magia!

Na forum można znaleźć naprawdę wielu zwolenników profilaktycznego przyjmowania płynu Lugola – samodzielnie ustalają sobie oni dawki, raz je zwiększając, a raz zmniejszając, a niektórym może to przypominać zabawę w małego chemika. Internauci na forum są jednak bardzo zafascynowani swoimi działaniami i polecają innym pójście w ich ślady. Radzą zainteresowanym, by dodatkowo przyjmowali probiotyk i chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

Internetowi znawcy z forum są przekonani o swojej wyższości i nadzwyczajnej wiedzy, jaką posiadają – wątpią też w wykształcenie lekarzy, którzy według nich przepisują leki, o których nic nie wiedzą. Na szczęście są jeszcze ludzie, którzy wierzą w medycynę i nie umniejszają opiniom lekarzy i innych specjalistów.

Poznaliście już opinie internautów, lekarzy i użytkowników forum – jak można zauważyć, są one bardzo skrajne, a niektóre naprawdę kontrowersyjne. Od was zależy, czy zaufacie lekarzom, których opinie poparte są wiedzą medyczną i badaniami, czy anonimowym postaciom, które bardzo chętnie zabierają głos w sieci. My wierzymy w naukę – jeśli więc zamierzacie pić płyn Lugola, to koniecznie skonsultujcie się z farmaceutą lub lekarzem, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne