Strona głównaPrzemysłW tych marketach najbardziej opłaca się kupić ekogroszek!

W tych marketach najbardziej opłaca się kupić ekogroszek!

Inflacja spowodowała, że oczy ze zdumienia przecieramy właściwie co chwilę – mało kto spodziewał się, że ceny ekogroszku będą aż tak absurdalne. Im bliżej sezonu grzewczego, tym drożej – tak było zawsze, jednak obecne to drożej sprawia, że wiele osób nie wyobraża sobie zimy. Niestety nikt z nas nie ma na to wszystko wpływu, więc nie pozostaje nam nic innego, jak dołączyć do tego cyrku. Sprawdziliśmy ceny ekogroszku w najpopularniejszych marketach – który z nich oferuje najtańszy opał? 

Sprawdź: Pellet czy ekogroszek? Co się bardziej opłaca?

Ekogroszek z marketu – który wybrać? Sprawdzamy ceny, opinie i parametry

W tym artykule wzięliśmy pod lupę oferty 3 sklepów: Castoramy, Leroy Merlin oraz Bricomarche. Który z tych marketów ma najtańszy ekogroszek w swoim asortymencie? 

Bricomarche

Bricomarche oferuje najtańszy ekogroszek. Niestety w tym sklepie nie pokazują się ceny wyprzedanych opałów, przez co nie wiemy, czy akurat ten opał kosztuje u nich najmniej – możliwe, że jest tam jeszcze coś tańszego. 

Jednak z obecnie dostępnych ekogroszków najkorzystniej wychodzi ekogroszek II Dragon66,95 zł za worek 20 kg, czyli 3347,5 zł za tonę. Jego niska cena nie wzięła się jednak znikąd – ten opał jest mało kaloryczny i może mieć sporo wilgoci. Oto parametry ekogroszku Dragon:

Kaloryczność23 MJ/kg
Zawartość wilgocimax. 20%
Zawartość popiołumax. 14%
Zawartość siarkimax. 0,8%
Granulacja5-25 mm

Są to dosyć słabe parametry – zwłaszcza zawartość popiołu i wilgoci zniechęcają do zakupu ekogroszku Dragon. W opinii jednego z youtuberów (Selena selena), który robi testy różnych ekogroszków, Dragon wypada bardzo słabo – zostawia ogromne ilości popiołu. Osoby komentujące jego film podzielają jego opinię – u nich też jest dużo popiołu, a w dodatku podczas spalania, tworzy się mnóstwo spieków. Jeden z obserwatorów Selena selena napisał, że ciężko dobić nim do temperatury zadanej.

Sprawdź: Ekogroszek z Kazachstanu – opinie, cena, parametry, gdzie kupić?

Z ekogroszku dostępnych w Bricomarche lepiej wypada ekogroszek Niedźwiedź – jego cena jest jednak wyższa. Tona Niedźwiedzia kosztuje 3649,5 zł. W testach na YouTube wypadł lepiej od poprzednika – zostawia mniej popiołu i nie sprawia problemów na palniku, bo spieki same spadają (nie trzeba ich zrzucać ręcznie). Oto parametry ekogroszku Niedźwiedź:

Kaloryczność26 MJ/kg
Zawartość wilgocimax. 15%
Zawartość popiołumax. 10%
Zawartość siarkimax. 0,8%
Granulacja5-25 mm

Leroy Merlin

Teraz na tapet bierzemy Leroy Merlin – jaki ekogroszek w ich ofercie ma najkorzystniejszą cenę? Ekogroszek Gwarek – 20 kg kosztuje 66,96 zł, a tona 3348 zł. Oto jego parametry:

Kaloryczność26 MJ/kg
Zawartość popiołumax. 10%
Zawartość siarkimax. 0,8%
Granulacja5-25 mm

Ten producent nie podał w parametrach zawartości wilgoci. Ekogroszek Gwarek opinie ma całkiem niezłe, jednak kilka osób napisało, że jest mokry, więc możliwe, że dlatego nie ma na opakowaniu informacji o zawartości wilgoci. Podobno po odstaniu kilka dni, jest całkiem dobry – opiniowany jest jako  wydajny, nie sprawia problemów na palniku. 

Sprawdź: Czy ekogroszek stanieje? Prognozy

Castorama

Najtańszy ekogroszek z Castoramy to Carbon R – cena za 20 kg to 67,99 zł, a za tonę 3349,5 zł. Jego parametry wyglądają następująco:

Kaloryczność26 MJ/kg
Zawartość popiołumax. 8%
Zawartość siarkimax. 0,6%
Granulacja8-25 mm

W opiniach wypada on średnio – podobno jest bardzo wilgotny i zostawia dużo spieków. W tym artykule szczegółowo opisaliśmy ekogroszek Carbon: https://nafakcie.pl/ekogroszek-carbon-opinie-co-wiemy-o-producencie/. Dużo lepiej wypada jego wersja Premium.

To już koniec zestawienia najtańszych ekogroszków z marketów. Ich cen są bardzo zbliżone (ok. 3350 zł za tonę), jednak najniższą cenę ma opał z Bricomarche. Opinie o Dragonie z tego sklepu są niestety mało zachęcające – ludziom lepiej sprawdza się ekogroszek Gwarek z Leroy Merlin, który kosztuje praktycznie tyle samo. Daj znać w komentarzu, czy zdecydowałeś się na jakiś ekogroszek z marketu – jeśli tak, to na który?

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne