Klienci poszukujący elektronarzędzi do obróbki drewna natrafiając na przedsiębiorstwo Scheppach mogą zadawać sobie pytania: co to za firma lub co to za marka? Otóż jest to niemieckie przedsiębiorstwo, powstałe w 1927 r. w miejscowości Niederraunau (Bawaria). Jej założycielem był stolarz Josef Scheppach. Firma zajmowała się pierwotnie maszynami rolniczymi oraz piłami tarczowymi do drewna opałowego. Przez wzgląd na dobre wyniki Scheppach przeniósł się w 1961 r. do Ichenhasuen, gdzie znajdowała się już duża hala, dzięki której zakład mógł w znaczący sposób zwiększyć swoją produkcję.
W połowie lat 70. Scheppach odszedł od branży maszyn rolniczych i zaczął zajmować się wyłącznie rozwojem elektronarzędzi do obróbki drewna. W 1980 r. wybudowana została kolejna duża hala, w której dziś mieszczą się działy technologiczne, serwisowe i remontowe. W 1997 r. przedsiębiorstwo zostaje przejęte przez obecnego właściciela Ernsta Pfaffa, który w 2003 r. dokonał restrukturyzacji i reorganizacji firmy, skupiając się na samodzielnej sprzedaży wprost do klientów indywidualnych.
Sukces firmy uwidocznił też fakt, że od tamtego roku Scheppach zaczął zrzeszać wokół siebie coraz więcej przedsiębiorstw, które funkcjonowały w branży obróbki drewna. Sukces niemieckiej marki najlepiej uwidacznia fakt, że w 2017 r. jej przychody wyniosły 125 milionów euro, co świadczy o jej jakości i solidności.
Scheppach – co to za firma? Co to za marka?
W Polsce Scheppach nie ma swojego osobnego oddziału. Dlatego poszukiwacze narzędzi do drewna mogą zadawać sobie pytania: co to za firma lub co to za marka? Produkty niemieckiej marki oferuje u nas kilka sklepów. Warto wiedzieć, że Firma LŁ (dawnej znana jako Lange Łukaszuk) informuje na swojej stronie internetowej, że jest wyłącznym przedstawicielem i dystrybutorem niemieckiej marki w naszym kraju.
Scheppach – opinie
W internecie nie znalazłem wielu opinii, które odnosiłyby się całościowo do marki Scheppach. Wynika to być może z faktu, że posiadany przez firmę asortyment, oferuje w Polsce mnóstwo innych podmiotów, które są lepiej znane na rodzimym rynku, przez co większość klientów kupuje sprzęt produkcji innych przedsiębiorstw, nie zadając sobie odnośnie Scheppachu w ogóle pytań – co to za firma lub co to za marka.
W artykule przyjrzę się jedynie opiniom, które odnoszą się do poszczególnych produktów firmy. Na tapet biorę więc następujące elektronarzędzia: kosiarki Scheppach, piłę stołową Scheppach HS110, piłę ukośną Scheppach HM254, kosiarkę spalinową Scheppach 224 cm³ 53 cm, piłę ukośną Scheppach BLMS216, pilarko-zagłębiarkę Scheppach PL55, grubościówko-heblarkę Scheppach HMS850.
Scheppach – opinie na forum
Z racji tego, że przedsiębiorstwo Scheppach nie jest w Polsce popularne, na forach poświęconych pracom budowlanym trudno jest znaleźć osobne wątki poświęcone produktom niemieckiej firmy. Chcąc odszukać recenzje odnoszące się stricte do elektronarzędzi tej marki, najlepszym sposobem jest przejrzenie serwisu Allegro, gdzie poszczególni klienci podzielili się swoimi wrażeniami z użytkowania.
Kosiarki Scheppach – opinie
Firma Scheppach posiada w swojej ofercie 38 rodzajów kosiarek – trzech kosiarek akumulatorowych, dwudziestu siedmiu kosiarek benzynowych oraz pięciu automatycznych robotów koszących. Na potrzeby artykułu przedstawię opinie dotyczące kosiarki spalinowej Scheppach 224 cm³ 53 cm.
Kosiarka spalinowa Scheppach 224 cm³ 53 cm opinie
Kosiarka spalinowa Scheppach 224 cm³ 53 cm ma ponad 200 pozytywnych opinii w serwisie Allegro i tylko jeden negatywny. Model może ,,pochwalić się’’ ponad 60 recenzjami. Użytkownicy zwracają uwagę na dużą moc maszyny, która znakomicie radzi sobie zarówno na nierównej powierzchni, jak i w sytuacji, gdy trawa jest mokra (co utrudnia zazwyczaj efektywne koszenie). Użytkownicy kosiarki spalinowej Scheppach 224 cm³ 53 cm doceniają sposób napełniania się kosza, dzięki któremu skoszona trawa nie pozostaje na ziemi. Z racji tego, że waga kosiarki jest dosyć spora (wynosi ona prawie 36 kg), jej posiadacze chwalą siłę napędu, który znacząco odciąża pracę.
Scheppach HS110 – opinie
Piła stołowa Scheppach HS110 nie jest popularnym elektronarzędziem w Polsce. Na Allegro nie ma odnośnie jej praktycznie żadnych opinii, dlatego chcąc sprawdzić jakość omawianego produktu, przytaczam zagraniczne recenzje. Nie są one dobre. Część użytkowników zwraca uwagę na źle skonstruowaną instrukcję obsługi, która nie informuje w należyty sposób o sposobie pracy piły. Innym mankamentem są śruby do mocowania nie są wysokiej jakości, brakuje w nich specjalnych nakrętek do lepszego zaciskania. Kolejną wadą zgłaszaną przez sporą liczbę klientów jest niekompletność zestawu Scheppach HS110 (m. in. brak prowadnic tnących, gumowych nóżek oraz zabezpieczeń).
Scheppach HM254 – opinie
Piła ukośna Scheppach HM254 ma prawie siedemset pozytywnych opinii na Allegro i ponad 150 przychylnych recenzji. Klienci zwracają uwagę, że sprzęt szybko tnie drewno, nawet przy jego sporej szerokości. Innym walorem jest funkcja softstartu, która pozwala optymalnie wykorzystywać moc urządzenia, dzięki czemu domowe bezpieczniki nie są narażone na wypadanie. Część użytkowników zwraca jednak uwagę, że w Scheppach HM254 zamontowano dość problematyczny pojemnik na trociny, który nie zawsze właściwie przechwytuje wióry, co powoduje zabrudzenia wokół miejsca pracy.
Zobacz: Program do projektowania ogrodów – ranking. Darmowe i płatne
Scheppach BLMS216 – opinie
Piła ukośna Scheppach BLMS216 to kolejne elektronarzędzie, które nie podbiło polskiego rynku. Chcą sprawdzić opinie o urządzeniu należy posłużyć się zagranicznymi recenzjami. Nie są one pochlebne. Niektórzy z użytkowników są wręcz oburzeni jakością maszyny. Wśród zarzutów najczęściej pojawia się ten o zerowej precyzji piły. Wiele osób zwraca uwagę na fatalny stosunek jakości do ceny Scheppach BLMS216.
Scheppach PL55 – opinie
Pilarko-zagłębiarka Scheppach PL55 ma prawie 500 pozytywnych opinii na portalu Allegro oraz ponad 60 zachwalających recenzji. Posiadacze tego urządzenia informują o odpowiednim stosunku jakości do ceny produktu, ponadto informują, że pilarko-zagłębiarka jest przeznaczona do bardziej amatorskiego wykorzystywania, aniżeli pracy na szerszą skalę. Istotnym mankamentem Scheppach PL55 może być spora głośność, która dawała się użytkownikom we znaki. Pozytywnym aspektem jest za to dobrze działająca prowadnica urządzenia.
Zobacz: Stihl MS 261 – wady, zalety, opinie z forum
Scheppach HMS850 – opinie
Grubościówko-heblarka Scheppach HMS850 nie jest zbyt popularna w Polsce. Klienci, którzy zdecydowali się na jej zakup, informują, że urządzenie jako grubościówka sprawdza się bez zarzutów, ale już jako heblarka Scheppach HMS850 zawodzi na całej linii. Wśród najczęściej pojawiających się zarzutów, pojawiają się: niedokładne odciąganie trocin, poluzowany stół podawczy, niemożność wypoziomowania stołu podawczego. Maszyna wzbudza też niechęć użytkowników za sprawą głośnej pracy oraz niechlujnym wykonaniem elementów konstrukcyjnych.