Strona głównaBudownictwoZatkany zlew, brodzik, rura, wanna a kret nie pomaga. Co robić?

Zatkany zlew, brodzik, rura, wanna a kret nie pomaga. Co robić?

Zapchana rura odpływowa to poważny problem, z którym zmaga się wielu z nas. W takim przypadku najczęściej decydujemy się na wykorzystanie środka udrażniającego rury znanego jako “kret’. W większości przypadków doskonale radzi on sobie z oczyszczaniem odpływu z zanieczyszczeń stałych oraz organicznych. Czasem jednak kret nie pomaga. Co zrobić w takiej sytuacji? Co zamiast kreta do rur? Pora odpowiedzieć na te pytania. Wbrew pozorom istnieje bowiem sporo sposobów. Podpowiemy również co zrobić w sytuacji gdy to kret zatkał odpływ. 

Co zrobić, kiedy zatkany zlew a kret nie pomaga?

Zanim odpowiemy na pytanie co zrobić kiedy mamy zatkany zlew a kret nie pomaga przyjrzyjmy się jak właściwie działa ten środek. Obecnie dostępny jest w dwóch wariantach – żelu oraz granulek. W swoim składzie zawiera substancje chemiczne o działaniu żrącym, które skutecznie rozpuszczają zanieczyszczenia takie jak resztki jedzenia, włosy, osady a nawet kamień. Środek w żelu jest w stanie poradzić sobie ze stosunkowo niewielkimi drobinkami. Jeśli jednak mamy do czynienia z większym zanieczyszczeniem odpowiedzią na pytanie dlaczego kret nie pomaga z zatkanym zlewem będzie po prostu zastosowanie mocniejszego środka, czyli tego, który posiada postać granulek. Środek ten wsypujemy do odpływu a następnie zalewamy gorącą wodą, która przyspieszy jego rozpuszczanie a tym samym również działanie. W tym czasie warto opuścić pomieszczenie oraz otworzyć okno. Podczas jego działania wydzielają się bowiem szkodliwe opary, które mogą powodować podrażnienia oczu czy układu oddechowego.

melt do rur
Mocniejsza wersja kreta często pomaga w takich sytuacjach.

Zatkany brodzik – kret nie pomaga. Co robić? 

Kolejnym częstym problemem jest zatkany brodzik. Kret nie pomaga często w tym przypadku, ponieważ rura odpływowa wypełniona jest nie tylko resztkami kosmetyków takich jak kremy czy odżywki ale również wypadniętymi włosami domowników. Co robić jeśli brodzik jest zatkany a kret nie pomaga? Możemy np. spróbować samodzielnie usunąć włosy znajdujące się na kratce odpływowej. Często to właśnie one stanowią przyczynę problemu nie zaś zator znajdujący się wewnątrz rury. Jeśli jednak nadal naszym problemem pozostaje zatkany prysznic a kret nie pomaga warto zastanowić się nad skorzystaniem z profesjonalnej pomocy hydraulika, który dysponuje odpowiednimi narzędziami. 

Zapchana wanna kret nie pomaga. Spirala?

Zapchana wanna, kret nie pomaga a w niej samej znajduje się zabrudzona woda. To poważny problem, który bywa dość kłopotliwy. Na szczęście, zapchaną wannę, w której nie pomaga kret  możemy odetkać za pomocą spirali hydraulicznej. Kręcąc korbką sprawiamy, że przesuwa się ona w rurze i przebija warstwę zanieczyszczeń ostrym kolcem. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że metodę tą w przypadku zapchanej wanny gdzie nie pomaga kret wykorzystać możemy jedynie w miejscach, gdzie możemy odsłonić i zdemontować syfon. W przeciwnym razie spirala nie przejdzie.

Zatkany prysznic kret nie pomaga. Co zamiast kreta?

Zatkany prysznic a kret nie pomaga to częsty problem, z którym zmaga się wielu z nas. Na szczęście, w takiej sytuacji możemy wykorzystać domowe sposoby takie jak wsypanie w otwór brodzika mieszanki soli i sody oczyszczonej w proporcji 1:1. Dobrze sprawdza się również kwasek cytrynowy. Jeśli zanieczyszczenia są jednak pokaźne zatkany prysznic w przypadku, którego kret nie pomaga możemy odetkać gumową przepychaczką, która sprawi, że pod ciśnieniem powietrza zator pojawi się w odpływie lub zostanie przepchany dalej. 

Zatkana rura – spirala nie pomaga ani kret? 

Jak wspominaliśmy, zdarzają się sytuacje w których na zatkaną rurę nie pomaga spirala ani kret. Dzieje się tak np. w przypadku zabudowanych instalacji. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdy na zatkaną rurę nie pomaga spirala postawmy na wspomnianą wyżej przepychaczkę lub skorzystajmy z pomocy hydraulika. Specjalista wyposażony jest bowiem w elektryczny udrażniacz, którego moc jest znacznie większa. 

spirala do rur
Spirala to wydatek 20-30 zł.

Co zamiast kreta do rur? Jak rozpuścić kreta?

Pomóc może mieszanka sody oczyszczonej i soli, którą zalewamy wrzątkiem. Bardzo pomocnym rozwiązaniem, który pomóc może nam również w przypadku skamieniałego kreta jest ocet, który skutecznie rozpuści zator a przy tym sprawi, że zacznie on wykazywać swoje silnie żrące właściwości. Pamiętajmy, że w przypadku skamieniałego kreta ocet nie powinien być rozrzedzony wodą.

Jak rozpuścić skamieniałego kreta w rurze? Zapomniałaś spłukać kreta?

Pora odpowiedzieć również na pytanie, które często wiąże się z pojawiającymi się na forach wpisami o treści “zapomniałam spłukać kreta”. Mowa oczywiście o tym jak rozpuścić skamieniałego kreta w rurze.  W takiej sytuacji możemy spróbować rozpuścić zator wrzątkiem. Jeśli jednak dolanie wody nie przynosi skutku jedynym sposobem jest jego mechaniczne usunięcie poprzez spiralę, przepychaczkę lub hydraulika.

Czy kret może uszkodzić rury i co użyć jako alternatywy, kiedy nie pomaga?

Na forach internetowych możemy znaleźć nie tylko wpisy o treści “zapomniałam spłukać kreta” ale również informację o uszkodzeniach instalacji. Czy jest to możliwe? Niestety, tak. Pamiętajmy, że w przypadku elementów wykonanych z aluminium kret nie pomaga a jednocześnie może doprowadzić nawet do ich uszkodzenia. Jest to bowiem środek, który wchodzi w reakcję z tym metalem. Do przepalenia rur może dojść również w przypadku instalacji wykonanych dawno temu lub ze złej jakości materiałów. Warto więc wiedzieć co zamiast kreta zastosować w tym przypadku. Dobrze sprawdzi się wspomniany wcześniej ocet, soda oczyszczona lub kwasek cytrynowy, które działają znacznie łagodniej. dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie metod mechanicznych. 

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne