Czeka nas bardzo trudna zima – ceny opału są tak wysokie, że wielu Polaków nie stać na zakup węgla czy pelletu na cały okres grzewczy. Przez to w piecach wyląduje wszystko, co jest pod ręką – plastik, śmieci, opony, stare ubrania, węgiel brunatny i wiele innych rzeczy, których spalanie jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Z tego artykułu dowiesz się, czym nie można palić w piecu – zapraszamy do lektury.
Zobacz: Czym palić zamiast ekogroszku – o tych alternatywach nie wiedziałeś
Czym nie można palić w piecu?
Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Jesteśmy głęboko zatopieni w bagnie zwanym kryzysem energetycznym i jak na razie na horyzoncie nie ma niczego, czego moglibyśmy się złapać, żeby jakoś się z niego wygrzebać. Ciężko osądzać ludzi, którzy przez brak funduszy na zakup normalnego opału, jakim jest pellet, ekogroszek czy węgiel, zamierzają palić w piecu, czym popadnie. Prawienie morałów i pouczanie, czym nie można palić w piecu, wydaje się być nie na miejscu.
Jeśli jednak nie wiesz, czym nie można palić w piecu i chcesz się po prostu zorientować w tym temacie, to ogólnie rzecz biorąc, w kotłach powinny znaleźć się tylko surowce energetyczne takie jak: węgiel kamienny, ekogroszek, pellet czy drewno. Węgiel brunatny, który niestety z końcem września został ponownie dopuszczony do sprzedaży, mimo że jest surowcem energetycznym, nie jest najlepszym źródłem ciepła. Nie bez powodu palenie nim zostało w 2020 roku zakazane – emituje on do atmosfery 3-krotnie więcej siarki i 5-krotnie więcej rtęci, niż węgiel kamienny.
Podkłady kolejowe – czy są szkodliwe? Czy można nimi palić?
Bardzo popularnym tematem są ostatnio podkłady kolejowe – czy są szkodliwe? Tak – nie tylko podczas spalania. Ogólnie nie powinno się mieć z nimi styczności, bo są one toksyczne. Na podkłady kolejowe nakłada się olej kreozotowy, który jest rakotwórczy. Podczas kryzysu łapiemy się wszystkiego, jednak od podkładów kolejowych lepiej trzymać się z daleka i w żadnym wypadku nie należy nimi palić. Mimo wszystko wiele osób je sprzedaje i to w bardzo okazyjnych cenach, a przez to, że łatwo się nimi pali, to szybko się sprzedają, co może mieć naprawdę opłakane skutki.
Zobacz: Tanie drewno opałowe z Ukrainy – ratunek dla polskiej energetyki?
Plastik – palić czy nie palić?
Jeśli masz wybór, to lepiej nie. Spalanie plastiku emituje np. tlenki azotu, węgla oraz metale ciężkie, które są tragiczne dla naszego zdrowia. Poza tym jest to nielegalne – jeśli ktoś Cię zgłosi, to możesz zapłacić za to karę w wysokości nawet 5000 złotych.
W tym roku szykuje nam się taki smog, jakiego dawno nie mieliśmy. Jakość powietrza w Polsce już jest tragiczna, a kryzys energetyczny sprawi, że będzie o wiele gorzej. Czerwcowe, czasowe zawieszenie norm jakościowych węgla kamiennego, dopuszczenie do sprzedaży węgla brunatnego, wysokie ceny ekogroszku i pelletu zgotują nam tej zimy bardzo trującą mieszankę, która codziennie trafiać będzie do naszych płuc.
Super, że tu jesteś i w ogóle zastanawiasz się nad kwestią podkładów kolejowych. Czy są szkodliwe, już wiesz, czym nie można palić – również. Palenie plastikiem, czy (o zgrozo) podkładami kolejowymi jest naprawdę tragicznym pomysłem i nie możemy tego robić, jeśli nie chcemy wzrostu zachorowalności na raka. Jednak my nie uzurpujemy sobie prawa do oceniania na przykład starszych ludzi, których emerytury są tak niskie, że nie mają oni możliwości palenie niczym innym. To samo dotyczy bardzo ubogich rodzin – w kryzysie nie myślimy o długofalowych skutkach, którym jest na przykład nowotwór spowodowany trującym powietrzem. Daj znać w komentarzu, jakie Ty masz od tego podejście – czekamy!