Strona głównaPrzemysłCena ekogroszku w październiku - aktualne ceny i prognozy

Cena ekogroszku w październiku – aktualne ceny i prognozy

Jeszcze kilka miesięcy temu wszyscy przecieraliśmy oczy ze zdumienia, kiedy cena za tonę węgla i ekogroszku przekroczyła próg 2000 zł. Dzisiaj musimy mieć na to o 1,5 tysiąca więcej, bo tona to już wydatek rzędu 3500 zł. Jakie są prognozy cen ekogroszku? Czy w tym roku doczekamy się spadku cen? Sprawdzamy.

Prognozy cen ekogroszku na październik

Nie ma co owijać w bawełnę – specjaliści nie przewidują spadku cen ekogroszku w najbliższych miesiącach. Wraz z początkiem sezonu grzewczego przychodzą podwyżki cen węgla – zapotrzebowanie jest większe, więc i ceny wzrastają. Nikt się jednak nie spodziewał, że kiedykolwiek w okresie jesienno-zimowym ceny za tonę ekogroszku aż tak podskoczą. Przeważnie były to podwyżki rzędu 200 zł (w porównaniu z okresem letnim), a nie ponad 2,5 tysiąca złotych. W poprzednich latach tonę ekogroszku kupowaliśmy za mniej więcej 800-1000 zł, przez co naprawdę ciężko jest uwierzyć w to, co się obecnie dzieje w Polsce i w całej Europie. Kryzys energetyczny zbiera żniwa w postaci milinów zmartwionych, smutnych i złych ludzi, którzy nie wiedzą, jak przetrwać nadchodzącą zimę, bo niestety – nasze wypłaty nie rosną wprost proporcjonalnie do wzrostu cen opału. 

Sprawdź: Cena ekogroszku w Niemczech – gdzie kupić, ile kosztuje?

Aktualne ceny ekogroszku – październik 2022

Czy może być jeszcze gorzej? To pytanie zadajemy sobie niemal co miesiąc i niestety za każdym razem boleśnie przekonujemy się o tym, że może. Poniżej przedstawiamy aktualne ceny jednych z popularniejszych ekogroszków dostępnych na rynku:

  • Bartex Węgiel Ekogroszek Silver – cena za tonę: 3949 zł.
  • Ekogroszek Gwarek – cena za tonę: 3398 zł
  • Ekogroszek Sztygar Ultra – cena za tonę: 3958,8 zł
  • Energo Ekogroszek Premium – cena za tonę: 3558,4 zł
  • Ekogroszek Twój Dom – cena za tonę: 3449 zł
  • Uniban Ekogroszek Spark Premium – cena za tonę: 3700 zł
  • KGM 29 MJ/kg Ekogroszek – cena za tonę: 3829 zł
  • Energo Ekogroszek Extra – cena za tonę: 3670 zł

Z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej, ale ceny nie skaczą już aż tak diametralnie w górę. Nie ma się co dziwić – wtedy chyba dosłownie nikogo nie byłoby już stać na ogrzanie się podczas zimy. Już teraz ceny ekogroszku są na tak absurdalnym poziomie, że ludzie tworzą zrzutki w sieci na zakup ekogroszku. Średni koszt ogrzania domu tym ekogroszkiem przez cały okres grzewczy  to 14 000 zł. Nawet jeśli dostaniemy dodatek węglowy, to do zapłacenia zostaje nam 11 tysięcy… 

Sprawdź: Brykiet torfowy – opinie, kaloryczność, cena hurtowa, może to zamiast ekogroszku?

Jak na razie specjaliści nie przewidują spadku cen węgla i ekogroszku. Mimo że rząd sprowadził do Polski węgiel z Indonezji czy Kolumbii, przez co deficyt na rynku powinien być mniejszy, a przez to ceny powinny choć trochę spaść, to i tak finalnie nic to nie dało. Składy nie chcą kupować opału od nowych importerów, bo jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Jak myślisz, ile będzie kosztować tona ekogroszku na początku grudnia? Napisz swoją propozycję w komentarzu.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne