Strona głównaRozrywkaPogczamp - co to znaczy?

Pogczamp – co to znaczy?

Znacie plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku? Organizuje go Wydawnictwo Naukowe PWN przy współudziale pracowników Uniwersytetu Warszawskiego. Polega na tym, że internauci zgłaszają popularne wśród młodzieży słowa i jury spośród nich wyłania to kultowe w danym roku.  Wśród nominowanych w 2021 roku znalazło się słowo pogczamp. Zwycięstwo odebrał mu znany wszystkim śpiulkolot, więc możliwe, że zupełnie nie wiecie co to znaczy. Nie przejmujcie się tym, za chwilę po raz kolejny wprowadzimy was w krąg wiedzy tajemnej, która dana jest osobom posługującym się slangiem. Dowiecie się, co to jest pogczamp i nowy pogczamp, bo historia jest znacznie bardziej skomplikowana i ma nieco polityczne tło. Ciekawi? Wychodźcie ze śpiulkolotu i czytajcie! 

Pogczamp – co to?

Jeśli nie wiecie, co to pogczamp, najprawdopodobniej nie korzystaliście nigdy z serwisu Twitch.tv. To popularna platforma streamowa, na której pojawiają się filmy z gier. Uwaga! Jeśli dziwi was to, że ktoś może lubić oglądać film, na którym ktoś zupełnie mu nieznany gra w grę (np. jeździ traktorem po polu), najprawdopodobniej wieko waszej trumny jest już otwarte i skończyliście 30 lat 🙂 Odkładając żarty na bok, podczas streamu gracz pokazuje, jak efektywnie pokonać kolejne plansze gry i sprawić, że rozgrywka będzie ciekawa. Przy okazji warto wspomnieć, że to może być dla niego źródłem dość pokaźnego dochodu. 

Ale! Za nim sprawdzicie, co to stream i czy też moglibyście z tego żyć, przeczytajcie do końca, co dla was mamy! 

Pogczamp, a właściwie pogchamp, był pierwotnie emotikoną, która przedstawiała twarz streamera Gootecks’a. Ta służyła do wyrażenia niedowierzania, pozytywnego zaskoczenia jakąś sytuacją. Wyobraźcie sobie, że chcecie komuś powiedzieć: to niesamowite, po prostu nie do wiary!!!  i zamiast tego macie do wykorzystania właśnie pogczampa

Serwis zablokował tę emotkę, motywując to tym, że “właściciel” twarzy,  Ryan 'Gootecks’ Gutierrez, namawia do przemocy po wydarzeniach, które miały miejsce na Kapitolu. Wypowiedź Gutierreza opublikowana na Twitterze uznana została przez serwis za takową. Chodzi o szturm na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku, w czasie którego zwolennicy Donalda Trumpa nie chcieli dopuścić do zatwierdzenia Joe Bidena na prezydenta. W trakcie zamieszek zginęło 5 osób, a około 140 policjantów odniosło obrażenia. 

W związku z tym (jak podają administratorzy, w porozumieniu ze społecznością graczy), pojawił się nowy pogczamp. Pomysł był taki, by codziennie emotka przedstawiała innego streamera. Nie spotkał się jednak z entuzjazmem. W związku z licznymi protestami osób, które stały się twarzą emotikony, administratorzy postanowili, że nowy pogczamp będzie przedstawiać warana z Komodo, największą na świecie jaszczurkę. 

Dla większości streamerów nie było to żadnym zaskoczeniem. Jaszczur znany jest w serwisie od 2008 roku jako KomodoHype. Doczekał się licznych przeróbek na serwisach społecznościowych, zwłaszcza na Reddicie. 

Kiedy można użyć słowa pogczamp lub wersji angielskiej pogchamp? Najczęściej w sytuacji, która jest absolutnie pozytywnym zaskoczeniem. Jeśli zupełnie się czegoś nie spodziewaliście i spowodowało to skokową poprawę waszego nastroju, pogczamp najlepiej wyrazi to, co was spotkało. 

Pierwotnie osoby oglądające rozgrywkę streamera używali tej emotki, by wyrazić podziw dla jego umiejętności po udanej akcji w grze. Czy mogliby napisać wow? Pewnie tak, ale to przecież byłoby za proste! 

Jeśli zapytalibyście nas, co to znaczy pogczamp, odpowiedzielibyśmy, że mniej więcej to samo, co wielkie wow. Semantycznie wszystko się zgadza, ale w środowisku graczy żargon, którym się posługują ma ogromne znaczenie. Przy jego pomocy niejako identyfikują się z przyświecającymi im ideami. Poniekąd można zaryzykować stwierdzenie, że sposób komunikacji jest dla nich na tyle wyróżniający, że stanowi element scalający społeczność skupioną wokół gier online. 

Sprawdź:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne