Strona głównaPrzemysłPellet z owsa - cena, opinie, parametry, kaloryczność, jak zrobić?

Pellet z owsa – cena, opinie, parametry, kaloryczność, jak zrobić?

Kryzys energetyczny wymusza na nas przybranie strategii, o których jeszcze rok temu nam się nie śniło. Kto by pomyślał, że za tonę ekogroszku przyjdzie nam zapłacić prawie 4000 zł? Jako że nie mamy na to wpływu, a nasz rząd jest niestety bardzo zajęty inwestowaniem w patriotyczne ławki za 1,6 mln złotych i sprowadzaniem wątpliwej jakości węgla z różnych zakątków świta, to poradzić musimy sobie sami. W tym artykule znajdziesz opinie i parametry pelletu z owsa – wspominamy również, o tym, czy da się go zrobić samodzielnie w domu i gdzie go kupić.

Sprawdź też: Pellet z łuski słonecznika – opinie, kaloryczność, cena, parametry, hit czy bujda?

Pellet z owsa – opinie 

Potocznie mówi się na to paliwo pellet z owsa, ale tak naprawdę są to po prostu ziarna owsa. Ludzie nazywają je tak, bo najczęściej palą nimi w piecu na pellet. Część osób kupuje do tego specjalny palnik, a część nie. Dodatkowo są ludzie, którzy to zboże dodają do pelletu lub ekogroszku – palenie owsem jest tańsze, ale mniej wydajne. Taka mieszanka jest tylko odrobinę mniej kaloryczna niż palenie samym pelletem czy ekogroszkiem (oczywiście wartość opałowa zależy od tego, ile dodasz zboża), a przy okazji wychodzi nas taniej.

Nie każdy jednak dobrze wspomina palenie owsem

Jakie opinie ma tzw. pellet z owsa? Jest ich całkiem sporo, zarówno na forach internetowych, jak i formie testów na YouTube. Poniżej znajdziesz zbiór wszystkich opinii o pellecie z owsa

  • Użytkownik YouTube Kocisko75 zrobił na swoim kanale test pelletu z owsa. Według niego pali się on bardzo dobrze – nie było problemów z rozpalaniem. Co prawda ten opał potrzebuje więcej czasu na dobicie do temperatury zadanej, ale z reguły ją później utrzymuje. Około 50 kg owsa starczyło mu na 35 h – ten recenzent palił nim  w piecu na ekogroszek. Porównał on wydajność ekogroszku do pelletu z owsa – według niego tego zboża idzie dwukrotnie więcej niż ekogroszku. Popiołu jest sporo objętościowo, ale jest on lekki (1,8 kg z 50 kg owsa). Co ciekawe youtuber zwrócił uwagę na jego dziwny zapach. Ten użytkownik ocenił pellet z owsa pozytywnie – miesza go z ekogroszkiem i super mu się to sprawdza. Uważa on, że przy wyższych temperaturach da się palić tylko owsem. 
  • Na forum zdania są podzielone – jeden z użytkowników w swojej opinie odradza palenie pelletem z owsa, bo w jego piecu zostawił on osad, który wygląda jak skamieniałe płaty, które co jakiś czas się odrywają. 
  • Inny internauta napisał, że pali na palniku rynnowym Witkowski i jemu pellet z owsa się sprawdza.
  • Kolejny internauta wspomniał, że miesza zboże ze zrębkami drewna i pelletem i dla niego taka mieszanka jest odpowiednia.

Zobacz: Pellet ze słomy – opinie, cena, forum, kaloryczność, wartość opałowa

Pellet z owsa – kaloryczność, parametry

Pellet z owsa ma gorsze parametry, niż ten z drewna. Jest mniej kaloryczny (około 17 MJ/kg), a przez to – mniej wydajny. Jednak cena owsa jest znacznie niższa, niż niemal wszystkich innych paliw. Za tonę owsa musimy wyłożył około 700-1200 zł. Jego cena w ostatnich miesiącach wzrosła, ale nadal kosztuje on 3 razy mniej niż tona klasycznego pelletu czy ekogroszku. To, czy pellet z owsa będzie Ci się sprawdzać, zależy od tego, jaką powierzchnię masz do ogrzania, jaki masz piec, w jakiej dokładnie cenie kupisz owies oraz czy będziesz go z czymś mieszać.

Pellet z owsa – jak zrobić i gdzie kupić?

Pellet z owsa – jak zrobić? Wspominaliśmy już, że pellet z owsa to po prostu zwykłe ziarna owsa – ludzie nie robią z nich tych małych, charakterystycznych walców, które kojarzą nam się z pelletem. W sieci nie znaleźliśmy żadnej aukcji, na której pellet z owsa byłyby sprzedawany w takiej postaci. Określenie pellet z owsa wzięło się z tego, że ludzie najczęściej mieszają go z klasycznym pelletem. Dzięki temu uzyskują opał o lepszych parametrach i wydajności. Taka mieszanka wychodzi również korzystniej cenowo, bo owies jest znacznie tańszy od innych rodzajów opału, a skoro da się nim palić, to ludzie kombinują i tworzą własne opałowe mikstury. Jak zrobić swoją? To zależy od tego, czym palisz na co dzień – ludzie mieszają owies zarówno z ekogroszkiem, pelletem jak i zrębkami drewna. Idealna mieszanka jest wynikiem masy prób, dlatego musisz samodzielnie dobrać proporcje i zobaczyć, jaki ich stosunek wychodzi Cię najkorzystniej. 

Gdzie kupić pellet z owsa? Jest on sprzedawany właściwie na wszystkich najpopularniejszych platformach sprzedażowych, czyli na: Sprzedajemy, OLX, Allegro. Jednak najpierw warto popytać okolicznych rolników, czy nie mają na sprzedaż owsa – najprawdopodobniej dostaniesz go u nich w lepszej cenie. 

Jak widzisz – pelletem z owsa da się palić nawet w pojedynkę. Co prawda potrzeba go naprawdę sporo, ale jeśli sam uprawiasz to zboże albo masz możliwość kupienia go w jeszcze niższej cenie, niż to 700-1200 zł, to warto to przemyśleć. Z opinii wynika, że nie każdy piec się do tego nadaje, dlatego rozważ zakup specjalnego palnika. Daj znać w komentarzu, czy skusiłeś się na zakup owsa – czekamy!

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne