Węgiel syberyjski to nic innego, jak węgiel z Rosji, na który zostało nałożone embargo. Najpierw zrobiła to Polska, a później cała Europa. Szukamy nowych źródeł, jednak filmik z portu w Świnoujściu, na którym pokazano, jak wygląda węgiel od nowych dostawców z Indonezji czy innego państwa, od którego kupiliśmy opał, skutecznie odstrasza od nowości na rynku. Co piszą o ekogroszku syberyjskim na forum? Sprawdzamy!
Węgiel i ekogroszek syberyjski – opinie
Jakie ekogroszek i węgiel syberyjski opinie mają na forach? W tym artykule zajmiemy się recenzjami tego opału, które zamieszczane były jeszcze przed nałożeniem embarga. Dlaczego? Bo jest zakaz importu z Rosji, więc żadne nowe opinie od tamtego czasu się nie pojawiały. Artykuł ma charakter informacyjny – dzięki niemu możesz porównać sobie węgiel i ekogroszek syberyjski, z nowościami na rynku z Kolumbii, Australii czy Indonezji.
Ekogroszek syberyjski – opinie
Workowany ekogroszek syberyjski – opinie o węglu czy ekogroszku z Rosji są raczej dobre. Nie bez powodu kraj agresora był przez tyle lat jednym z głównych importerów węgla na świecie – w Europie najwięcej węgla z Rosji sprowadzała Holandia, Niemcy i Polska. Pozytywne o ekogroszku syberyjskim opinie wynikały głównie z niskiej ceny – w Rosji węgiel wydobywa się metodą odkrywkową, która nie wymaga aż tak dużych nakładów finansowych. Wydobywanie węgla na Syberii Zachodniej jest bardzo tanie w porównaniu do innych części świata.
Ekogroszek z Rosji kupowaliśmy głównie od KTK, spółki, która zajmowała się dystrybucją opału z kraju agresora. Popularne na polskim rynku ekogroszki: Czarna Perła, ekogroszek Husky, ekogroszek Czarny Piorun czy Stabek są właśnie produktami KTK. Workowana Czarna Perła to najpopularniejszym ekogroszek syberyjski – opinie o nim są dobre. Nie robi spieków, jest wydajny, ma niską zawartość popiołu, nie powoduje problemów na palniku, jest suchy. Jednak są też ludzie, którzy narzekali na jakość tego ekogroszku syberyjskiego. Opinie o nim są podzielone, ale mimo wszystko sporo osób go chwali.
Węgiel syberyjski – opinie
Węgiel syberyjski opinie ma również podzielone – podobno jest w nim sporo miału. Cenowo wychodził on jednak korzystniej, niż nasz polski węgiel, więc sporo osób nim paliło – głównie węglem syberyjskim Czuk. Węgiel rosyjski charakteryzuje niska temperatura topnienia popiołu, przez co robią się spieki.
Wiele osób na forach zastanawia się, dlaczego nie zwiększymy wydobycia węgla w Polsce, skoro wypada on lepiej od rosyjskiego, którego i tak nie można już do nas sprowadzać. W Polsce wydobywa się ogromne ilości węgla kamiennego – około 55 mln ton rocznie. Jednak większość nie nadaje się do palenia nim w naszych kotłach – korzystają z niego elektrownie, huty i elektrociepłownie. Dla nas, zwykłych mieszkańców, zostaje około 7 mln ton – nie jest to wystarczająca ilość. Dlaczego nie zwiększymy wydobycia, żeby polskiego węgla starczyło dla wszystkich Polaków? Bo stworzenie nowych kopalni czy szybów wydobywczych jest ogromnym wydatkiem i bardzo czasochłonnym procesem, więc nie jest to rozwiązanie, które pomogłoby nam teraz. W dodatku Polska tak samo jak inne kraje UE ma odchodzić od węgla, więc inwestowanie w ten sektor nie jest opłacalne.
Węgiel syberyjski – zakaz, ceny i opinie ludzi na forum
KTK węgiel wydobywa głównie w Krasnojarsku, Chakasji i Krasnojarsku. W 2019 roku Michaił Gucerijew, który jest rosyjskim oligarchą, przejął około ¾ akcji spółki. Polski prezes KTK, czyli Ivan Gepting po tym, jak spółka została objęta sankcjami, wydał oświadczenie na stronie internetowej KTK. Napisał w nim, że nałożenie na nich sankcji jest bezpodstawne i nieuzasadnione.
Ceny węgla czy ekogroszku workowanego syberyjskiego zawsze były korzystniejsze niż nasze. Przez to ekogroszek syberyjski na forach wypada dobrze – stosunek ceny do jakości się zgadza, więc użytkownicy nie mają na co narzekać. W sieci nie dostaniesz węgla syberyjskiego – Polska jako pierwsza nałożyła embargo na niego. Unia Europejska zrobiła to kilka miesięcy później – dopiero od sierpnia weszła w życie ustawa, która zakazuje wprowadzania węgla z kraju agresora. Miało to związek z trwającymi umowami.
Kryzys energetyczny spowodowany jest w głównej mierze odcięciem się od Rosji. Mimo wszystko embargo było potrzebne – tylko duże i poważne sankcje gospodarcze nakładane na kraj agresora mają jakikolwiek sens. Cierpi na tym cała Europa, jednak w Ukrainie toczy się wojna. Giną tam setki tysięcy osób, ludzie tracą domy, prace i co najważniejsze – bliskie osoby. Świat musiał na to zareagować – brak jakichkolwiek działań jest cichym przyzwoleniem na działania Rosjan. Daj znać w komentarzu, czy kiedykolwiek paliłeś jakimś węglem lub ekogroszkiem syberyjskim – jak Ci się sprawdzał? Co myślisz o embargu na rosyjski węgiel?
Kraj który od Lublina po Bolesławiec, siedzi na złożach węgla, ma problemy z dostępnością węgla na rynku i musi sprowadzać go z drugiego końca świata ❓ kpina i paranoja ❗