Strona głównaCelebryciMarek Grechuta - syn, przyczyny śmierci, na co zmarł, choroba, życiorys, żona,...

Marek Grechuta – syn, przyczyny śmierci, na co zmarł, choroba, życiorys, żona, córka, kiedy zmarł

Marek Grechuta był wybitnym artystą, który wykonywał poezję śpiewaną. Poza tym malował, głównie portrety kobiet, i interesował się sztuką. Choć z wykształcenia był architektem, nie pracował w swoim zawodzie. 

Sprawdź z nami, jak wyglądało życie Marka Grechuty. Poniżej omawiamy jego życiorys: twórczość, życie prywatne (żona, syn, córka), choroba i przyczyny śmierci. Wspominamy też problemy psychiczne, które odcisnęły ogromne piętno na jego twórczości. Trudności, z którymi się zmagał sprawiły, że w końcu wycofał się z życia publicznego. Ostatnie lata spędził w domu, w którym opiekowała się nim żona. 

Zobacz: Marek Kondrat – dzieci, córka, gdzie mieszka, żona, wiek, nie żyje, rodzina, córka, wzrost, młody, synowie

Marek Grechuta – życiorys

Marek Grechuta urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu. Na jakiś czas przeprowadził się do Chylic pod Warszawą, ale do szkoły średniej chodził już w Zamościu. Gdy miał 12 lat, jego rodzice rozwiedli się. Zamieszkał wtedy z ojcem, jednak po roku przeniósł się do matki, która wychowywała go wraz z babcią.  

Debiutował w 1967 roku na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Rok później wraz z zespołem Anawa na KFPP w Opolu zdobył nagrodę dziennikarzy za utwór Serce. Potem zdobył jeszcze wiele wyróżnień, m.in. Fryderyka (2001). 

Marek Grechuta cierpiał na zaburzenia afektywne dwubiegunowe. W chwilach kryzysu trwała przy nim żona. Jak po latach wspominali znajomi artysty, tylko ona wiedziała, z jakimi trudnościami wiązała się u niego ta choroba. Zdarzało się, że wokalista schodził ze sceny w trakcie występu, bo nie mógł dalej śpiewać. Niektórzy przypisywali to problemom z alkoholem, tymczasem Grechuta prawie w ogóle nie pił. Stosował się do wszystkich zaleceń lekarzy i brał przepisane leki. Nie zawsze jednak udawało mu się zachować stabilny stan psychiczny. Gdy pojawiał się atak, był zdekoncentrowany, chwiał się na scenie, zapominał tekstu. To spowodowało, że z czasem występował coraz rzadziej. 

Źródło: proanima.pl

Marek Grechuta – żona

Marek Grechuta ożenił się w 1970 roku z Danutą. Para poznała się podczas imprezy sylwestrowej, na której bawiła się w towarzystwie swoich ówczesnych partnerów. Po trzech latach zdecydowali się na ślub. Po kolejnych trzech na świecie pojawił się ich syn, Łukasz. 

Pierwszą miłością artysty była jednak Halina Marmurowska. Parę rozdzieliły studia. Marek uczył się w Krakowie, a jego ukochana studiowała medycynę w Lublinie. 

W biografii Marka Grechuty Marmurowska przyznała, że pierwszy atak choroby pojawił się u niego właśnie po rozstaniu z nią. Intensywnie pracował wtedy nad muzyką. Zaczął też odnosić pierwsze duże sukcesy. Po latach być może zastanawiała się, czy żyje w nim jeszcze miłość do niej, czy umarła bezpowrotnie, gdy pojawiła się jego żona. 

Zobacz: Marek Perepeczko – dzieci, młody, wzrost, żona, na co zmarł, kulturystyka, rodzice, grób, siłownia, waga

Marek Grechuta – syn, córka, dzieci

Marek i Danuta Grechutowie mieli jedno dziecko. Ich syn Łukasz urodził się w 1973 roku. W 1999 roku syn śpiewaka dwukrotnie był poszukiwany po tym, jak wyszedł z domu i rodzina nie miała z nim żadnego kontaktu. Rodzice obawiali się o to, czy żyje. Po raz pierwszy odnalazł się po dwóch tygodniach. Za drugim razem rodzice czekali na niego dwa lata. Grechuta wystąpił nawet w popularnym programie, w którym poszukuje się osób zaginionych. Później Łukasz odnalazł się we Włoszech, dokąd pielgrzymował w poszukiwaniu nowej drogi życiowej. Udzielił wywiadu, w którym nie potrafił odpowiedzieć, dlaczego nie dał rodzicom znać, czy żyje. Wtedy potrzebował być sam i zerwać całkowicie kontakt z najbliższymi.

Marek Grechuta – przyczyny śmierci, na co zmarł?

Marek Grechuta po raz ostatni pojawił się na scenie w 2003 roku. Przez kolejne lata niemal nie wychodził z domu. Choć brał wszystkie leki, choroba nie odpuszczała. W końcu doszły do niej także problemy z układem krążenia. 

W październiku 2006 roku z powodu ogólnego stanu zdrowia został zabrany do szpitala. Zmarł po dwóch dnia. W ostatnich chwilach na szpitalnej sali towarzyszyła mu żona. W mediach pojawiały się różne informacje na temat tego, na co zmarł. Przyczyny śmierci Marka Grechuty nie od razu podano do publicznej wiadomości.

Jeśli trzeba by powiedzieć, na co zmarł artysta, przyczyny śmierci można by zawrzeć w zdaniu: ogólnie zły stan zdrowia spowodowany wieloletnią chorobą. Śmierć pojawiła się nagle. Mimo że Marek Grechuta był schorowany, jego odejście było dla wszystkich niespodziewane. Kiedy zmarł, środowisko artystyczne również nie mogło w to uwierzyć.

Źródło: pl.wikipedia.org

Marek Grechuta – kiedy zmarł?

Marek Grechuta zmarł 9 października 2006 roku w szpitalu. Trafił do niego dwa dni wcześniej z powodu niewydolności krążeniowej. Już w karetce stracił przytomność i od razu trafił na salę reanimacyjną. 

Jego utwory śpiewają kolejne pokolenia. W przypadku Marka Grechuty nikt nie wątpi w to, czy żyje w stworzonej przez siebie muzyce. Wrażliwość i lekkość, którą przejawiał na scenie zachowała się w niej bez cienia wątpliwości. 

Zobacz: Adolf Kudliński – wikipedia, na co zmarł, żona, przyczyna zgony, nie żyje, śmierć, gosia, wykształcenie, kim jest?

Sprawdź jeszcze

Popularne