Na wydajność opału wpływają przede wszystkim jego parametry. Ekogroszki o wysokiej wartości opałowej, z niską zawartością wilgoci, siarki i popiołu sprawdzają się najlepiej. Jednak nawet bardzo dobry jakościowo opał może powodować problemy na palniku – przeważnie jest to wynikiem złych ustawień pieca. Co zrobić, gdy ekogroszek nie spala się całkowicie? Sprawdzamy!
Ekogroszek nie spala się całkowicie – najczęstsze problemy
Zobacz: Jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek? Kilkaset zł oszczędności
Ekogroszki o słabych parametrach mogą nie dopalać się całkowicie nawet przy dobrych ustawieniach pieca. Jeśli kupisz kiepski jakościowo opał, to nawet idealne ustawienia mogę nie rozwiązać Twojego problemu.
Co jeszcze może wpływać na to, że ekogroszek nie spala się całkowicie? Jak już wspominaliśmy, opał o świetnych parametrach również może się nie dopalać. Co zrobić, gdy ekogroszek całkowicie się nie spala, mimo że jest on dobrej jakości? Oto kilka pomysłów, które mogą zlikwidować u Ciebie ten problem:
- Za niska temperatura kotła – wiele osób, chcąc zaoszczędzić, ustawia ją na zbyt niskim poziomie, przez co ekogroszek nie ma szansy się dopalić.
- Brak otworu nawiewnego w kotłowni – bez niego dopływ powietrza do palnika jest ograniczony.
- Prawidłowe ustawienie dmuchawy – jeśli jest za duże, to palnik będzie wychłodzony i będą straty ciepła, przez co ekogroszek może się nie dopalać. Zbyt mała ilość powietrza również działa negatywnie na spalanie, bo do tego procesu potrzebny jest przecież tlen.
- Złe rozpalanie palnika.
- Zmiana ekogroszku – jeśli zmieniłeś ekogroszek,a nie zmieniłeś ustawień pieca, to może to powodować jego niedopalanie. Często jest tak, że ekogroszki o wyższej wartości opałowej potrzebują albo więcej powietrza do całkowitego spalania, albo skrócenia czasu podawania paliwa (lub wydłużenia przerw podawania).
Zobacz: Ekogroszek ranking – wybieramy najlepszy. Bez sponsoringu
Niestety, nie ma uniwersalnej rady na problem ekogroszku niespalającego się całkowicie. Każdy z nas ma inny piec i pali innym rodzajem ekogroszku, przez co ciężko jest dać konkrety. Na pewno sprawdź moc dmuchawy, czas podawania i przerw – przeważnie to te ustawienia powodują powstawanie koksu, zamiast popiołu.
Jeśli twój ekogroszek jest wysoko kaloryczny, to spróbuj zwiększyć dopływ tlenu. Rób to stopniowo i sprawdzaj, czy jest jakaś poprawa. Jeśli zmieniłeś opał na taki, który ma niższą wartość opałową, to spróbuj zmniejszyć dopływ tlenu. Kaloryczne ekogroszki potrzebują krótsze przerwy podawania, bo ich czas spalania jest przez wyższą wartość opałową dłuższy – z tym ustawieniem również spróbuj pokombinować.
To smutne, że płacąc takie pieniądze za opał, musimy mierzyć się z jakimiś problemami podczas jego spalania. Cena ekogroszku jest tak wysoka, że nie bez powodu zaczęliśmy go nazywać czarnym złotem. Niestety – wiele rodzajów tego paliwa ma mało wspólnego z tym szlachetnym metalem. Są to raczej marne, pozłacane podróbki, które z dobrą jakością nie mają nic wspólnego. Przez złe parametry może być tak, że mimo idealnych ustawień pieca, Twój opał nadal będzie zostawiał koks – wtedy spróbuj zainwestować w inny rodzaj ekogroszku. Jeśli zrobiłeś już zapasy i nie masz możliwości kupienia innej opcji, to koks zawsze można wybierać z szuflady na popiół i ponownie wykorzystywać – szkoda byłoby go zmarnować.
Już wiesz, co zrobić, gdy ekogroszek całkowicie się nie spala – przynajmniej mniej więcej. Tylko Ty jesteś w stanie rozwiązać ten problem, bo nam ciężko jest podać jakieś konkretne ustawienia, bo niestety, nie wiemy, jaki masz piec i czym palisz. Ekogroszek nie spala się całkowicie z naprawdę masy różnych powodów, ale nasz porady powinny Cię naprowadzić na idealne ustawienia pieca, dzięki którym pożegnasz się z tym marnotrawstwem. Daj znać w komentarzu, gdzie u Ciebie tkwił problem – w ilości powietrza, czasie podawania, za niskie temperaturze kotła czy może w złej jakości zakupionego przez Ciebie ekogroszku?