Strona głównaPrzemysłKWK Piast - sprawdzamy cene węgla oraz aktualny cennik

KWK Piast – sprawdzamy cene węgla oraz aktualny cennik

W sklepie Polskiej Grupy Górniczej ceny węgla i ekogroszku są najkorzystniejsze. Jednak wszyscy wiemy, jakie są realia – kupienie czegoś na PGG graniczy z cudem. Mimo wszystko dobrze jest znać cenniki różnych kopalni PGG – w tym artykule przyjrzymy się KWK Piast.

Cena węgla w kopalni Piast. Cennik 2022

Kopalnia Piast sprzedaży węgla nie prowadzi – nie można do niej zadzwonić i zamówić ekogroszku czy węgla. Jest to możliwe tylko i wyłącznie online, na stronie PGG. Jaka jest cena węgla w kopalni Piast? W poniższym cenniku 2022 uwzględniliśmy również kopalnie Ziemowit. Dlaczego? Bo w 2016 roku te dwie kopalnie – Piast i Ziemowit – zostały połączone i obecnie mamy do KWK Piast-Ziemowit. 

Sprawdź też: Oni za tonę węgla płacą 258 zł. Polakowi zawsze wiatr w oczy?

KWK Piast – cennik 2022

RODZAJCENA ZA TONĘMIEJSCE ODBIORU
Karlik ekogroszek (workowany)1770 złKWK Piast-Ziemowit (Wola)
Karlik ekogroszek (big bag)1770 złKWK Piast-Ziemowit (Wola)
Karlik ekogroszek (luzem)1520 złKWK Piast-Ziemowit (Wola)
Retopal (luzem)1520 złKWK Piast-Ziemowit (Ziemowit)
Retopal (luzem)1520 złKWK Piast-Ziemowit (Piast)
Greenpal ekomiał (luzem)1105 złKWK Piast-Ziemowit (Wola)
Kostka 1470 złKWK Piast-Ziemowit (Ziemowit)
Orzech1470 złKWK Piast-Ziemowit (Ziemowit)
Kostka1470 złKWK Piast-Ziemowit (Piast)
Orzech1470 złKWK Piast-Ziemowit (Piast)
Miał 21-241105 złKWK Piast-Ziemowit (Piast)

Niektóre pozycje w KWK Piast cennik 2022 się powtarzają, jednak zwróć uwagę na miejsce odbioru i wydobycia. W PGG jest kostka, którą wydobywa i odbiera się w KWK Piast i jest też taka, która pochodzi z KWK Ziemowit – to samo dotyczy Retopalu. 

Ceny węgla w kopalni Piast są bardzo korzystne, jak na te czasy – nigdzie nie ma już ekogroszku, który kosztuje 1770 zł za tonę. Jednak niestety – platforma sprzedażowa PGG cieszy się przez to takim zainteresowaniem, że ciężko jest tam coś kupić. Jeśli nie jesteś zmęczony kilkumiesięcznymi próbami kupienia tam czegoś, to warto próbować, bo zakup węgla czy ekogroszku w takich cenach, jest dużym odciążeniem finansowym. 

Kopalnia Piast sprzedaż węgla prowadzi tylko i wyłącznie online, przez PGG. Jeśli jesteś zainteresowany/a nim, to sklep działa we wtorki i czwartki od godziny 16 – tylko w te dni można składać tam zamówienia. Towar pojawia się na wirtualnych półkach około 16, jednak warto być chwilę wcześniej, bo znika on w mgnieniu oka. Nastaw się na to, że strona może Ci się w ogóle nie załadować, bo przeważnie jest tak przeciążona. Część ekogroszków i węgla odebrać trzeba osobiście, a część można zamówić z dostawą do domu – szczegóły znajdziesz na stronie PGG. 

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się odebrać opał osobiście, to jeśli podasz na PGG swoje dane, a węgiel odbierze ktoś w Twoim imieniu, to musisz wypełnić pełnomocnictwo i dać je osobie, która pojedzie po opał – inaczej pracownicy nie będą mogli go wydać. 

Zobacz: Czy ekogroszek stanieje? Prognozy

Kaloryczność węgla z kopalni Piast

Przejdźmy teraz do kaloryczności węgla z kopalni Piast. Poniżej znajdziesz tabele z kalorycznością wszystkich rodzajów opału, które ta kopalnia ma w swojej ofercie.

Kaloryczność węgla z kopalni Piast 

RODZAJKALORYCZNOŚĆMIEJSCE ODBIORU
Karlik ekogroszek (workowany)26-28 MJ/kgKWK Piast-Ziemowit (Wola)
Karlik ekogroszek (big bag)26-28 MJ/kgKWK Piast-Ziemowit (Wola)
Karlik ekogroszek (luzem)26-28 MJ/kgKWK Piast-Ziemowit (Wola)
Retopal (luzem)24-25 MJ/kgKWK Piast-Ziemowit (Ziemowit)
Retopal (luzem)25-28 MJ/kgKWK Piast-Ziemowit (Piast)
Greenpal ekomiał (luzem)25-27 MJ/kgKWK Piast-Ziemowit (Wola)
Kostka 25-26 MJ/kgKWK Piast-Ziemowit (Ziemowit)
Orzech25-26 MJ/kgKWK Piast-Ziemowit (Ziemowit)
Kostka25-28 MJ/kgKWK Piast-Ziemowit (Piast)
Orzech25-27 MJ/kgKWK Piast-Ziemowit (Piast)
Miał 21-2421-24 MJ/kgKWK Piast-Ziemowit (Piast)

Jak widzisz, kostka i orzech oraz Retopal z Piasta mają wyższą kaloryczność, niż z KWK Ziemowit. Mimo że te dwie kopalnie połączyły swoje siły i obecnie mamy KWK Piast-Ziemowit, to te rodzaje opału wydobywane na terenie Piasta charakteryzuje większa wartość opałowa.

Już wiesz, że kopalnia Piast sprzedaży węgla nie prowadzi – jeśli chcesz kupić z niej węgiel czy ekogroszek, to musisz to zrobić za pośrednictwem PGG. Warto dodać, że nie ma co dzwonić czy pisać maili do PGG – sprzedaż prowadzona jest tylko i wyłącznie za pośrednictwem sklepu online. Zamówienia składane telefonicznie i mailowo nie są realizowane. 

Ceny węgla w kopalni Piast poszły w ostatnim miesiącu w górę – o około 300 zł. Niestety, polskie kopalnie, mimo że wydobywają ogromne ilości węgla kamiennego rocznie (około 55 mln ton), również mają swoje limity. Od czasu odcięcia się od kraju agresora szukamy alternatywnych źródeł importu tego surowca. Wiele osób uważa, że Polska powinno po prostu zwiększyć wydobycie w czasie kryzysu i nie byłoby problemu ze sprowadzaniem węgla z krajów takich jak: Indonezji, Kolumbii czy Australii, które nie dosyć, że są od nas bardzo daleko, to jeszcze ich węgiel nie spełnia często naszych norm jakościowych. Nie jest to jednak takie proste, jak się wydaje – zwiększenie wydobycia wiąże się z ogromnymi kosztami i czasem. Stworzenie nowych kopalni czy dodatkowych szybów wydobywczych jest bardzo czasochłonne i na pewno nie jest rozwiązaniem na już. W dodatku węgiel z polski w większości nie nadaje się do naszych domowych kotłów – korzystają z niego głównie elektrownie, huty i elektrociepłownie. W tym artykule rozłożyliśmy temat zwiększenia wydobycia na czynniki pierwsze: https://nafakcie.pl/wydobycie-wegla-vs-zapotrzebowanie-w-polsce-czy-wegla-zabraknie-juz-w-grudniu/.  Daj znać w komentarzu, co Ty o tym myślisz – czekamy!

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne