Strona głównaPrzemysłPrawidłowy popiół z ekogroszku - jak powinien wyglądać?

Prawidłowy popiół z ekogroszku – jak powinien wyglądać?

Temat kryzysu energetycznego od tygodni pojawia się we wszystkich możliwych mediach. Polacy masowo zaczęli szukać tanich materiałów opałowych, żeby jak najlepiej przygotować się na zbliżający się sezon grzewczy. Okazało się, że nie jest to łatwe zadanie. Ceny wielu surowców szybują w górę, a na dodatek jest również spory problem z ich dostępnością. Dotychczas to właśnie ekogroszek cieszył się dużą popularnością wśród konsumentów, przede wszystkim ze względu na przystępną cenę oraz niską szkodliwość dla środowiska. Niestety, nawet ten rodzaj materiału opałowego nie został oszczędzony przez rosnącą inflację. Nie zmienia to jednak faktu, że również tej zimy, ekogroszek będzie w gronie najczęściej wybieranych opałów przez Polaków. Wielu z nich główkuje i zastanawia się – jak powinien wyglądać popiół z ekogroszku? W takich chwilach chętnie przychodzimy z pomocą naszym czytelnikom i specjalnie dla Was, przygotowaliśmy ten oto artykuł, z którego dowiecie się także, jak powinien wyglądać prawidłowy popiół z ekogroszku i co zrobić, jeśli jego kolor jest czarny. Zapraszamy do zgłębienia tematu z nami. 

Sprawdź: Jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek? Kilkaset zł oszczędności

Jak powinien wyglądać popiół z ekogroszku? 

Zanim odpowiemy na pytanie “jak powinien wyglądać popiół z ekogroszku?”, warto zacząć od tego, czym wspomniany proch jest i skąd się bierze. Jest to materiał wtórny, powstający w wyniku spalania paliw w wysokiej temperaturze, a jego ilość może nam podpowiedzieć, czy zakupiliśmy dobrej jakości produkt. Producenci zamieszczają ten parametr na opakowaniach. Dzięki niemu dowiemy się także, czy często będziemy zmuszeni do opróżniania kotła i sprzątania kotłowni. Mówiąc prościej, będzie nam łatwiej przewidzieć ilość spalonego materiału, a jego maksymalna zawartość powinna wynosić 8%.  Nie jest to oczywiście jedyny parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniego opału, ale jest on istotny w przypadku omawianego dzisiaj tematu. Wracając jednak do tego, jak powinien wyglądać popiół z ekogroszku, to być może dla części naszych czytelników odpowiedź nie będzie sporym zaskoczeniem. Często wątek ten łączy się z kolejnym pytaniem, dotyczącym prawidłowego popiołu z ekogroszku.

Wzięliśmy to pod uwagę i odpowiedź w obu kwestiach jest dokładnie taka sama. Prawidłowy popiół z ekogroszku jest delikatny i powinien odznaczać się szarą lub lekko grafitową barwą. Wiemy już trochę o pozostałościach powstałych w wyniku spalania. Co zrobić w sytuacji, kiedy kolor jest inny? Czy jest to w ogóle możliwe? Tutaj również spieszymy z odsieczą. Niejednokrotnie zauważyliśmy, że internauci szukają odpowiedzi w przypadku czarnego popiołu z ekogroszku. Jeśli tak się dzieje u nas, to powinniśmy zwrócić uwagę na parę rzeczy. Przede wszystkim, jeśli mamy do czynienia z czarnym popiołem z ekogroszku, to świadczy on o tym, że materiał, którego użyliśmy do opału, nie został w pełni utleniony. Przyczyny należy upatrywać w za dużej ilości powietrza, które dociera do paleniska lub w zbyt wysokiej temperaturze w strefie żaru. Jak można zmniejszyć ryzyko powstawania podobnych sytuacji w przyszłości?

Zobacz: Cena ekogroszku w Niemczech – gdzie kupić, ile kosztuje? Ceny zbliżone do polskich?

Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, a następnie ewentualna zmiana ustawień na takie, które sprawią, że, czarny popiół z ekogroszku nie będzie już naszym utrapieniem. Prawdopodobnie chodzi o pracę wentylatora, jednak bardzo dużo zależy od tego, jakiego kotła do ogrzewania używamy. Jeśli kłopot wciąż się pojawia, warto skontaktować się z kimś, kto posiada większe doświadczenie w dziedzinie ogrzewania. Takich osób jest sporo, zwłaszcza na forach internetowych, gdzie bez wahania udzielą nam cennych rad, które skutecznie pozbędą się czarnego popiołu z ekogroszku. 

Artykułów związanych z ogrzewaniem będzie jeszcze więcej, ponieważ wciąż jest to temat cieszący się zainteresowaniem naszych czytelników i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało to się zmienić. Nadchodzący sezon grzewczy dla rzeszy polskich rodzin może okazać się trudnym czasem, wymagającym więcej zaradności. Polecamy uzbrojenie się w cierpliwość oraz zaciśnięcie zębów, ponieważ ostatnie lata, w których przyszło nam żyć, nie należą do najprostszych. Bardzo byśmy chcieli, żeby obecna sytuacja jak najszybciej wróciła do normalności. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam przybliżyć ten nie do końca oczywisty temat. Chętnie się dowiemy, jakie Wy macie spostrzeżenia dotyczące prawidłowego popiołu z ekogroszku. Podzielcie się nimi z nami w komentarzach. Być może okażą się one dla kogoś cennymi wskazówkami. 

Źródło zdjęcia: Popiół z Ekogroszku Lew (youtube)

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne