Strona głównaCelebryciKról Karol  - wiek, wykształcenie, żona, dzieci, koronacja

Król Karol  – wiek, wykształcenie, żona, dzieci, koronacja

Ósmego września odeszła królowa Elżbieta II – BBC jako pierwsze (o 19:30 czasu polskiego) poinformowało o śmierci monarchini. Mimo że królowa miała 96 lat, to koniec jej życia jest szokiem dla milionów ludzi z całego świata. Jednak rząd brytyjski jest bardzo dobrze przygotowany – plan operacji London Bridge dokładnie opisuje wszystkie działania, które mają być podjęte po śmierci królowej. Ostatnio został zaktualizowany ze względu na pandemię koronawirusa. 

Na tronie zasiądzie książę Karol, właściwie to już król Karol – najstarszy syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Co o nim wiemy? Ile ma lat? Jak ma na nazwisko? Jakie ma wykształcenie? Kim są jego dzieci i żona? Ile lat miał książę Karol w dniu ślubu z Dianą Spencer, która zginęła w wypadku? Kiedy nastąpi koronacja? Sprawdzamy!

Sprawdź: Królowa Elżbieta II młoda – zdjęcia z młodości

Król Karol – wiek, wzrost, wykształcenie, jakie ma nazwisko?

Wszystkie światowe media trąbią o śmierci królowej Wielkiej Brytanii. W kolejce do tronu pierwszy był jej najstarszy syn, książę Karol, którego większość z nas kojarzy z głośnych skandali wokół jego pierwszego małżeństwa. Zanim przejdziemy do przypomnienia historii ich relacji, skupmy się najpierw na podstawowych informacjach o królu Karolu. 

Śmierć Elżbiety II wywołała falę ciekawości rodziną królewską. Ludzie, którzy wcześniej nie interesowali się nią, chcą teraz wiedzieć, jaki jest wiek, wykształcenie, prawdziwe nazwisko  a nawet wzrost nowego króla Wielkiej Brytanii. 

  • Zacznijmy od wieku – ile ma lat król Karol? 14 listopada skończy on 74 lata, co czyni go najstarszą osobą w dziejach Wielkiej Brytanii, która zasiądzie na tronie. 
  • Ile ma wzrostu? Król Karol mierzy 178 cm. 
  • Jakie wykształcenia ma monarcha? Ukończył on sztukę w Kolegium Trójcy Świętej w Cambridge. 
  • Jak na imię i nazwisko ma naprawdę król Karol? Jego pełne imię i nazwisko to: Charles Philip Arthur George Windsor.

Sprawdź: Królowa Elżbieta – czy znamy przyczyny śmierci?

Król Karol – rodzina, żona, dzieci

O życiu miłosnym króla Karola mówił cały świat. Jednak co ciekawe, jego pradziadek – Edward VIII, który abdykował w 1936 roku – również znany był ze skandali związanych ze swoją partnerką. Abdykacja Edwarda VIII spowodowana była niemożnością związania się z miłością jego życia, Wallis Simpson. Król nie mógł wejść z kobietą w związek małżeński, bo była ona dwukrotną rozwódką. Kościół i rząd byli przeciwni tej relacji – Edward VIII postanowił więc abdykować, przez co nie musiał zrezygnować z ukochanej. Na tronie zasiadł jego syn, a później jego wnuczka – Elżbieta II. Po jej śmierci książę Karol był pierwszy w kolejce do tronu. 

Kim są dzieci króla Karola? Nowy monarcha Wielkiej Brytanii ma dwóch synów, których mamą była jego pierwsza żona, Diana. Pierwszy z nich to Wilhelm, książę Kornwalii i Cambridge, którego żoną jest Catherine Middleton. Ile ma lat najstarsze dziecko króla Karola? W tym roku Wilhelm skończył 40 lat. Drugi syn króla Karola to Henryk – książe Sussexu, którego większość osób nazywa księciem Harrym. Poszedł on w ślady swojego pradziadka – w 2020 roku zrezygnował ze sprawowania oficjalnych funkcji członka rodziny królewskiej. Obecnie mieszka w Kalifornii razem ze swoją żoną (aktorką) Meghan Markle i dziećmi (Archie i Lilibet).

Przejdźmy teraz do tematu pierwszej żony króla Karola. Z Dianą Spencer poznał się pod koniec lat 70. Ile lat miał książę Karol w dniu ślubu? 33 lata – Diana miała wtedy 20 lat. Ich związek był bardzo burzliwy, głównie ze względu na regularne zdrady Karola i choroby Diany – cierpiała na depresję i bulimię. Jej historia została szczegółowo przedstawiona w książce Diana: prawdziwa historia Andrew Mortona i w filmie Spencer z 2021 roku. Król Karol przyznał się do zdrad, jednak Diana również miała romans – z oficerem Jamesem Hewittem. W 1997 roku księżna Diana zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu. Obecną żoną króla Karola jest jego pierwsza miłość, Camilla Parker Bowles – to z nią zdradzał on Dianę Spencer. Ile lat miał książę Karol w dniu ślubu? Z Camillą ożenił się, mając 57 lat. 

Król Karol – koronacja, co o niej wiemy?

Kiedy odbędzie się koronacja króla Karola? Syn Elżbiety II jest już oficjalnym monarchą wielkiej Brytanii – po śmieci matki automatycznie zajął jej miejsce. Oficjalna koronacja odbędzie się zapewne nieprędko – jest to wielkie wydarzenie, w którym udział bierze mnóstwo ważnych polityków z całego świata. Na razie rodzina królewska zajęta jest organizacją pogrzebu Elżbiety II. Co ciekawe, królowa na oficjalną koronację czekać musiała ponad rok – czy tak też będzie w przypadku króla Karola? Nie wiadomo – pałac Buckingham nie podał jeszcze żadnych informacji związanych z koronacją najstarszego jej syna. 

Król Karol zgodnie z planem zawartym w operacji London Bridge odbywa teraz 10-dniową podróż po Wielkiej Brytanii. Bycie członkiem rodziny królewskiej wiąże się nie tylko ze sławą i pieniędzmi – odbiera ono również prawo do prywatności i normalnego, spokojnego przeżycia żałoby. Król Karol nie tylko wstąpił na tron – stracił również matkę, której nie będzie mógł w spokoju pożegnać, bo zająć się musi obowiązkami, które po niej przejął.  

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne