Strona głównaCelebryciKatarzyna Łaniewska - dzieci, córka, młoda, na co zmarła?

Katarzyna Łaniewska – dzieci, córka, młoda, na co zmarła?

Katarzyna Janina Łaniewska-Błaszczak była jedną z najpopularniejszych aktorek polskich i jednocześnie jedną z najdłużej występujących na scenie. Na świat przyszła w czerwcu 1933 roku w Łodzi. Pod koniec życia borykała się z poważną chorobą, która przyczyniła się także do jej śmierci. Z pewnością śmierć aktorki była poważnym ciosem dla polskiej kinematografii. 

Katarzyna Łaniewska – dzieci, córka 

Katarzyna Łaniewska urodziła się i początkowo wychowała w Łodzi, skąd też pochodzili oboje jej rodzice. Ojciec aktorki był legionistą i działaczem spółdzielczym, który został zamordowany w obozie w Auschwitz. Młoda Katarzyna Łaniewska nie miała szczęśliwego i łatwego dzieciństwa ani okresu dorastania. Po stracie ojca wraz z matką i rodzeństwem przetrwała powstanie warszawskie i przez pewien czas była mieszkanką obozu w Pruszkowie. W 1945 roku jej matka wraz z dziećmi przeprowadziła się na powrót do Warszawy.

Po wojnie rozpoczęła studia na PWST w Warszawie, które ukończyła w 1955 roku. Jeszcze w tym samym roku zadebiutowała na deskach teatru. W młodości aktorka była bardzo aktywna politycznie i społecznie, jako członkini Związku Artystów Scen Polskich. Od 1992 do 2006 zasiadała także w Komisji Skolimowskiej przy Zarządzie Głównym ZASP. 

Okres studiów miał ogromne znaczenie dla przebiegu dalszego życia młodej Katarzyny Łaniewskiej. W czasie studiów była członkiem socjalistycznej organizacji młodzieżowej o nazwie ZMP, a następnie dołączyła do szeregów PZPR. Pod koniec lat 70. XX wieku była związana z opozycją antykomunistyczną. Z kolei w latach 80. była jednym z działaczy NSZZ „Solidarność”. W młodości organizowała koncerty patriotyczne oraz pomagała w kolportażu podziemnych wydawnictw. To właśnie na studiach młoda Katarzyna Łaniewska spotkała swojego pierwszego męża. Para poznała się pod koniec studiów, a połączyła ich pasja do ping-ponga. Aktorka początkowo grała z nim w parze, a ostatecznie wzięła ślub z Ignacym Gogolewskim po trzecim roku studiów. Para doczekała się jedynego dziecka – córki Agnieszki. Niestety, małżeństwo nie przetrwało próby czasu i po blisko dziesięciu latach rozpadło się. Mąż aktorki zdradził ją i odszedł do innej kobiety. Córka Katarzyny Łaniewskiej wychowywała się przy mamie i to właśnie ona pomogła jej ponownie odnaleźć szczęście w życiu. 

Drugiego męża aktorka poznała przypadkiem, gdy pewnego dnia grupa młodych mężczyzn zatrzymała ją i poprosiła o podwiezienie do szpitala, ponieważ jednemu z nich rodziło się dziecko. Po dotarciu na miejsce, jeden z podwiezionych mężczyzn poprosił aktorkę o numer telefonu, by mogli się odwdzięczyć za pomoc. Zadzwonił dopiero pół roku później, a córka Katarzyny Łaniewskiej przekonała ją, by umówiła się z nim na randkę. Mężczyzna szybko zdobył jej serce i tak Katarzyna Łaniewska i Andrzej Błaszczak stanęli na ślubnym kobiercu w 1984 roku. Para wzięła ślub kościelny i wybudowała dom we wsi Glinianka. Z kolei córka Katarzyny Łaniewskiej także wyszła za mąż i doczekała się dwójki pociech – Mateusza i Marka. Niestety, sielanka nie trwała długo, ponieważ u Andrzeja Błaszczaka zdiagnozowano okropną chorobę. Wiadomo, na co zmarł – nowotwór. Mężczyzna odszedł w 2018 roku, a w tym czasie sama aktorka zaczęła borykać się z poważną chorobą.

Katarzyna Łaniewska młoda, jak wyglądała kiedyś? 

Katarzyna Łaniewska przez całe życie prezentowała się dobrze. Aktorka potrafiła starzeć się z godnością. Stawiała na naturalny wygląd przez całe życie, więc nie miała na swoim koncie żadnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Z czasem pojawiły się zmarszczki i dodatkowe kilogramy, choć jedynie dodawały one charakteru odgrywanym przez nią postaciom na szklanym ekranie i deskach teatru. Jednak w młodości aktorka olśniewała urodą. Była pełną uroku, przepiękną kobietą o gęstych lokach, małym i okrągłym nosku oraz dużych, lśniących oczach. W sieci, nawet na Wikipedii można zobaczyć, jak prezentowała się kiedyś na starych fotografiach. Na zdjęciach z lat 60. młoda Katarzyna Łaniewska wygląda, jak prawdziwa modelka. 

Katarzyna Łaniewska i Kogel Mogel 4 

Katarzyna Łaniewska na swoim koncie miała wiele dużych produkcji filmowych i teatralnych, jak „Trzy opowieści”, „Nikodem Dyzma”, „Niech żyje miłość” czy „Kogel mogel 4”. W serii filmów Kogel-mogel wcielała się w posatć Solskiej. Pierwsza część ukazała się w 1988 roku w reżyserii Romana Załuskiego. Ten sam reżyser rok później stworzył „Galimatias, czyli kogel-mogel II”. Trzecia odsłona serii ukazała się w 2019 roku w reżyserii Kordiana Piwowarskiego. Ostatni raz w roli Solskiej mogliśmy zobaczyć Katarzynę Łaniewską w „Koniec świata, czyli kogel-mogel 4” w reż. Anny Wieczur-Bluszcz. Film miał premierę w 2022 roku, ale zdjęcia i sceny kręcono zaraz po ukazaniu się poprzedzającej części w wakacje.

Katarzyna Łaniewska – na co zmarła? Choroba? Przyczyna zgonu 

Aktorka na starość borykała się z poważną chorobą, jaką jest zwyrodnienie plamki żółtej w oku. To była jedna z przyczyn zgonu, ale aktorka miała także inne problemy zdrowotne. Zwyrodnienie doprowadziło do powolnej utraty wzroku do tego stopnia, że pod koniec życia aktorka w zasadzie widziała jedynie zarysy przedmiotów i postaci. Ról z kolei uczyła się wyłącznie ze słuchu. Niestety, nie istniała metoda leczenia, która rozprawiłaby się z problemem raz na dobre.

Na kilka dni przed śmiercią Katarzyna Łaniewska trafiła do szpitala w ciężkim stanie. Po wyjściu wydawało się, że jej stan się znacznie polepszył. Wiadomość o jej śmierci była z tego powodu zaskoczeniem dla wszystkich. Oficjalnie nie została podana informacja, na co zmarła. Niezależnie od tego, jaka była przyczyna zgonu, aktorka odeszła w swoim domu rodzinnym w Warszawie w grudniu 2020 roku. Miała 87 lat. Została pochowana 17 grudnia 2020 w rodzinnej mogile na nowym cmentarzu na Służewie. 

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne