Strona głównaPoradyJak witać się z księdzem — co odpowiedzieć na Szczęść Boże?

Jak witać się z księdzem — co odpowiedzieć na Szczęść Boże?

Przywitanie z księdzem lub inną osobą duchowną jest z pozoru czymś naturalnym. Mogłoby się wydawać, że nie powinno przysparzać żadnych kłopotów. Jednak bardzo często zdarza się, że nie wiemy, w jaki sposób zwrócić się do duchownego mijanego na ulicy lub w kościele. Co odpowiedzieć księdzu na „Szczęść Boże”? W jaki sposób samemu zainicjować powitanie? Sprawdź obowiązujące reguły.

Zobacz: Darmowe kartki z humorem – fajne, śmieszne, na dobranoc

Czy do księdza można mówić na pan?

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, czy do księdza można zwrócić się per „Pan”. Na przykład w sytuacji nieformalnej, poza granicami kościoła? Przyjęło się, że nie jest to wskazane. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie zwrotu „proszę księdza”, który ma pokazywać nasz szacunek do wykonywanej profesji. Nawet, jeżeli jesteś osobą niewierzącą, warto zachować ten sposób zwracania się.

Czy do księdza można powiedzieć „Dzień dobry”?

Jak witać się z księdzem w mniej formalnych sytuacjach? Co zrobić, kiedy duchowny idzie ulicą w cywilnych ubraniach, a my jesteśmy poza kościołem? Wówczas można sięgnąć po dwa rozwiązania.

Możesz przywitać się z księdzem słowami „Szczęść Boże” lub „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Jednak zdarzają się sytuację, kiedy nie jest to na miejscu. Na przykład wówczas, gdy oboje jesteście w sytuacji nieformalnej, na przykład spotykacie się przypadkiem na plaży. Wówczas można pozostać przy klasycznym „Dzień dobry” lub „Dzień dobry proszę księdza”.

Wielu księży bardzo pozytywnie odbiera podobne powitanie. Wówczas czują, że inni traktują ich w swobodny sposób i nie mają problemu z obecnością w mniej formalnych okolicznościach, poza kościołem lub parafią.

Jak witać się z księdzem?

Jak witać się z księdzem w formalnych sytuacjach? Co odpowiedzieć księdzu na „Szczęść Boże” i jak zainicjować samodzielnie powitanie?

Tutaj mamy kilka wariantów do wyboru. Na „Szczęść Boże” odpowiadamy dokładnie tak samo. Sami również możemy rozpocząć rozmowę od tego powitania. Duchowny odpowie nam tymi samymi słowami.

Można również rozpocząć rozmowę od „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Jest to bardziej formalne powitanie, z którego korzysta się przede wszystkim w oficjalnych sytuacjach, na przykład podczas mszy czy wizyty duszpasterskiej. Odpowiedź na to zawołanie powinna brzmieć „Na wieki wieków. Amen”.

Pamiętajmy w dalszym ciągu, że poza kościołem dalej możemy przywitać się z księdzem z wykorzystaniem klasycznego „Dzień dobry”. Jednak w sytuacji, kiedy usłyszysz od duchownego jedno z wyżej wymienionych powitań, skorzystaj z odpowiedniej formy. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji równie niezręcznej jak wówczas, kiedy do znajomych powiesz „Cześć”, słysząc „Dzień dobry”. Dlatego pamiętaj, żeby zawsze dopasować powitanie do kontekstu oraz sytuacji.

Źródło: pixabay.com

Zobacz: Paulina Świst – Wikipedia, książki po kolei, jak wygląda? Bibliografia

Jak się witać z księdzem przez telefon?

Zdarza się, że musisz zatelefonować do duchownego. Jak się witać z księdzem przez telefon? Jest to mocno uzależnione od sytuacji. Jeżeli wiesz, że po drugiej stronie znajduje się osoba duchowna i dzwonisz bezpośrednio do niej, wówczas wskazane jest sięganie po „Szczęść Boże”. Jest to wyraz szacunku do rozmówcy oraz wykonywanej przez niego pracy.

Dopuszczalne jest również klasyczne „Dzień dobry” lub „Dobry wieczór”. Można z nich skorzystać w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich zakłada, że nie wiesz, do kogo dzwonisz. Na przykład pracujesz w call center i wykonujesz połączenia z dostępnej bazy. Wówczas nie musisz wiedzieć, kto znajduje się po drugiej stronie słuchawki. W takim przypadku dozwolone jest korzystanie z klasycznego „Dzień dobry”.

Możesz przywitać się w ten sposób z księdzem również w sytuacji, kiedy nie jesteś osobą wierzącą. Na przykład potrzebujesz odpisu chrztu lub bierzmowania, ale obecnie nie jesteś członkiem Kościoła. Wówczas takie powitanie również jest w pełni zrozumiałe.

Z powitania „Dzień dobry” przez telefon możesz również skorzystać w mniej formalnej sytuacji. Na przykład dobrze znasz duchownego prywatnie i dzwonisz do niego jako do znajomego, nie księdza. Wówczas możesz skorzystać z mniej formalnego przywitania.

Co odpowiedzieć księdzu na Szczęść Boże?

Wiesz już, jak się witać z księdzem. Jak odpowiedzieć księdzu na Szczęść Boże, gdy to on inicjuje powitanie? Dokładnie tymi samymi słowami. Najlepiej, jeżeli dołożysz do tych słów delikatne skinienie głową. Wówczas okazujesz szacunek nie tylko duchownemu, ale również jego wierze oraz Bogu.

Warto zapamiętać, w jaki sposób witać się z księdzem w rozmaitych sytuacjach, żeby następnym razem móc swobodnie z nim rozmawiać.

Zobacz: Modlitwa za ojczyznę – Jana Pawła 2, Andrzeja Boboli, Skargi

Sprawdź jeszcze

Popularne