Pies zwymiotował na żółto. Co robić? Czy to powód do niepokoju? Choroba pupila najczęściej sprawia, że cierpi także jego opiekun. Szukamy wtedy szybko pomocy dla naszego czworonożnego przyjaciela. Kiedy pies wymiotuje żółtą pianą, a do tego jest osowiały i zachowuje się zupełnie inaczej niż normalnie, nie należy zwlekać, tylko udać się natychmiast do weterynarza. Warto jednak być świadomym, co się gdzie je gdy pies wymiotuje żółcią i jakie mogą być tego przyczyny.
Pies wymiotuje żółtą pianą – co się dzieje?
Nietrudno zauważyć, że z naszym pupilem dzieje się coś niedobrego. Kiedy pies wymiotuje żółcią i pianą, najczęściej jest osowiały, nie ma ochoty na zabawy ani spacery. Zwykle też nie interesuje go jedzenie. Możemy również zaobserwować męczące zwierzę torsje związane z ruchem antyperystaltycznym jelit. Oznacza to, że jelita, zamiast pracować w swoim normalnym rytmie, przepychają treść w przeciwną stronę. Do tego dochodzą także skurcze brzucha, przepony, żołądka i przełyku. Ostatecznie widzimy jak pies wymiotuje żółtą pianą lub zwraca zawartość żołądka.
Dlaczego pies wymiotuje żółcią i pianą?
Choć sporadyczne wymioty mogą się zdarzyć u naszego czworonoga z różnych przyczyn, np. z przejedzenia i nie jest to szczególny powód do niepokoju, o tyle gdy pies wymiotuje żółcią, trzeba mieć się na baczności. Dlaczego w ogóle do tego dochodzi? Jest to naturalny odruch organizmu, “zaprogramowany” do tego, by pozbyć się trujących substancji, nim dostaną się do krwioobiegu. Jeśli więc nasz pies rzyga żółcią, to może być to oznaką, że organizm sam pozbywa się czegoś szkodliwego, co pochłonął nasz czworonóg wtedy, kiedy akurat nie patrzyliśmy. Fakt, że błona śluzowa żołądka i jelit często jest bardzo delikatna, mogą ją podrażnić niektóre leki, co również sprawia, że pies wymiotuje żółcią i pianą, bądź zwraca treść żołądka.
Co powoduje, że pies wymiotuje pianą żółtą lub zwraca pokarm?
Powodów może być bardzo dużo i trzeba pamiętać, że gdy pies wymiotuje żółcią lub zwraca pokarm, to zawsze jest to objaw jakiejś dolegliwości, a nie choroba sama w sobie. Czasem powody są raczej banalne i wtedy wystarczy obserwować, czy problem był jednorazowy, czy będzie nawracał. Jeśli wymioty zdarzą się jednorazowo, zwykle nie ma powodów do niepokoju. Mogą one mieć związek na przykład z przejedzeniem, nadmiarem ruchu zaraz po jedzeniu, ale też zbyt szybkim jedzeniem, które nierzadko ma związek z jakimiś kłopotami na tle behawioralnym. Jeśli jednak pies rzyga żółcią i zdarza się to dość często, to może być to oznaka chorób nowotworowych, alergii pokarmowych, pasożytów, ciał obcych w przewodzie pokarmowym, zatrucia substancjami toksycznymi, chorób zakaźnych czy schorzeń układu nerwowego. Jeśli zatem widzimy, że nasz pies wymiotuje żółcią i jest osowiały i ten stan się utrzymuje nawet kilka godzin, nie ma czasu do stracenia. Trzeba pędzić do weterynarza.
Pies zwymiotował na żółto – co się dzieje?
Jeśli zauważymy, że pies wymiotuje pianą żółtą, możemy mieć do czynienia z nadmiarem kwasów żołądkowych. To czasem się zdarza i zwykle przechodzi samoistnie. Jeśli jednak pies wymiotuje żółcią i jest osowiały, to należy udać się do weterynarza. Może zdarzyć się, że pies zwymiotował na żółto. Jeśli jest to jednorazowa sytuacja, nie ma większych powodów do niepokoju. Gdy natomiast pies wymiotuje pianą żółtą lub samą pianą, być może doszło do infekcji gardła lub zapalenia migdałków. Tu także może pomóc jedynie weterynarz. Jeśli widzimy, że nasz pies rzyga żółcią dość często, trzeba będzie podjąć dokładniejszą diagnostykę.