Strona głównaPoradySkąd się bierze aromat waniliowy?

Skąd się bierze aromat waniliowy?

Zapach wanilii znamy chyba wszyscy. Zapoznajemy się już z nim najwcześniejszych latach, gdy jako dzieci jemy przepyszne lody waniliowe. Naturalnie wanilia będzie nam towarzyszyć także w zasadzie na co dzień w kuchni. Olejek dodaje się przecież do różnego rodzaju ciast albo ciastek, o czym doskonale też wiedzą cukiernicy i piekarze.

Nie zawsze jednak wiemy, skąd się bierze aromat waniliowy tak charakterystyczny i przyjemny dla nozdrzy. Przede wszystkim warto zauważyć, że wanilia spośród wszystkich przypraw na świecie jest chyba najbardziej rozpoznawalna no i najdroższa. Głównie wynikać to będzie z pochodzenia i właściwości. Ten przecież smak i aromat, który jest wyjątkowy i niepowtarzalny jest na tyle charakterystyczny, że z niczym innym nam się nie kojarzy i to właśnie świadczy o jego unikalności i wyjątkowości. Dlatego też ma ogromne zastosowanie w kuchni i w różnych potrawach. Nie wszyscy jednak poza osobami interesującymi się gotowaniem zastanawiają się, skąd bierze się aromat waniliowy. A chyba warto to wiedzieć, skoro rzecz dotyczy konsumpcji ulubionych potraw albo roztaczania w pomieszczeniach tego swoistego przyjemnego zapachu.

Skąd się bierze aromat waniliowy i co za niego odpowiada?

Przede wszystkim, gdy mamy kontakt z produktami waniliowymi, to uderza nas tu ten charakterystyczny zapach. Trudno jest znaleźć osobę, dla której nie byłby przyjemny. Zastanawiając się więc nad tym, skąd się bierze aromat waniliowy, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na proces fermentacji. Warto też nadmienić, że wanilia płasko listna, czyli po prostu przyprawa, z uwagi na swoje właściwości, jest wykorzystywana nie tylko w kuchni. Przede wszystkim, co nas uderza w tym niepowtarzalnym i intensywnym smaku, a także aromacie, to jego głębia. Ne jest to więc zapach jakoś bardzo nachalny, który by drażnił nasze nosy. Warto jednak zauważyć, gdy zastanawiamy się nad tym, skąd bierze się aromat waniliowy, że nie jest on obecny od razu. Gdybyśmy powąchali tę roślinę, to nic byśmy nie poczuli. Aromat pojawia się dopiero po zerwaniu. Sama bowiem świeża wanilia będzie bezwonna.

Skąd bierze się aromat waniliowy i jakim procesom musi być poddana roślina?

Tak więc, aby można było poczuć ten charakterystyczny zapach, najpierw świeża wanilia, która będzie zrywana i bezwonna musi być poddana procesowi fermentacji. Kolejnym etapem jest suszenie laski wanilii. Dopiero wtedy będzie można zrozumieć, skąd się bierze aromat waniliowy, gdy procesy te dobiegną końca. Poza tym warto zwrócić uwagę, że gdy już proces suszenia się zakończy, to nie tylko pojawia się piękny zapach, ale laski wanilii będą także nabierać ciemnej barwy no i pojawi się delikatny biały nalot wanilijny. To jest właśnie przyczyną charakterystycznego smaku i zapachu. Ten nalot to właśnie wanilina. Okazuje się jednak, że w lasce wanilii znajduje się jej tylko kilka procent. Dlatego też pozyskiwanie jest bardzo ograniczone, a co za tym idzie, cena wysoka. Tu dochodzimy do jednej z kluczowych kwestii, gdy zastanawiamy się nad tym, skąd bierze się aromat waniliowy. Otóż z uwagi na te ograniczenia, wytwarzany jest zamiennik waniliny (o tej samej nazwie) np. z eugenolu lub kwasów lignosulfonowych.

Czy wanilia ma właściwości zdrowotne?

Warto też zauważyć, że w przypadku tej rośliny ważne będzie nie tylko to, skąd się bierze aromat waniliowy, ale również chodzi o właściwości prozdrowotne. Okazuje się, że może ona pomóc w przypadku napięcia nerwowego albo stresu. Poza tym są też badacze, którzy twierdzą, że aromat wanilii może wzbudzać w nas pozytywne uczucia. Dlatego niejednokrotnie jest on rozpylany poczekalniach w przychodniach lub w szpitalach. Ma to na celu złagodzenie strachu pacjentów. Poza tym podobno wanilia pomaga osobom, które mają problemy z zaśnięciem. W efekcie więc gdy już dowiemy się, skąd bierze się aromat waniliowy, to warto też zastanowić się nad kupnem produktów do aromatyzacji.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne