Sytuacja na Ukrainie jest bardzo trudna. W wielu regionach kraju doszło do ataków bombowych, które przyniosły wiele ofiar. Do Polski wciąż napływają fale uchodźców, które czekają na naszą pomoc. Poznaj listę zbiórek i inicjatyw społecznych, które mogą dać naszym sąsiadom realne wsparcie. Z drugiej strony możemy sabotować działania rosyjskiego przemysłu, co w niewielkim stopniu zatrzyma machinę wojenną.
24.02.2022 to data rozpoczęcia wojny na Ukrainie. W kraju ogłoszono stan wojenny a walki zdają się nie mieć końca. Ani bohaterska postawa Ukraińców, ani rygorystyczne sankcje krajów NATO nie powstrzymały Władimira Putina przed realizacją planu przejęcia kraju.
Pomoc Ukrainie – zbiórki pieniędzy
Warto wziąć udział w każdej inicjatywie pomocy dla Ukrainy. Kluczową kwestią będzie dla nich pomoc finansowa, która pomoże, choć w niewielkim stopniu załagodzić skutki konfliktu. Poznaj listę zbiórek pieniędzy na rzecz Ukrainy.
- Caritas
- Fundacja Return Alive
- Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
- Fundacja HumanDoc
- Polski Czerwony Krzyż
- Fundacja Nasz Wybór
- Unicef Polska
Organizacje społeczne w pomocy dla Ukrainy
Każda osoba chętna nieść pomoc Ukrainie może wstąpić do organizacji społecznych jako wolontariusz.
- Jedną z takich organizacji jest stowarzyszenie Homo Faber z Lublina. Aktualnie ogłoszono tam nabór do wolontariatu. Każda osoba może zgłosić się do pomocy za pośrednictwem strony internetowej:
https://www.hf.org.pl/ao/index.php?id=2552
- Drugą z organizacji społecznych jest Stowarzyszenie Nomada, które zorganizowało ważną akcję charytatywną. Za pośrednictwem stowarzyszenia można zaoferować lokum osobom zmuszonym do opuszczenia Ukrainy. Link do całej akcji znajduje się na Facebooku:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=4785456038175732&id=114318528622863
Jak pomóc ukrainie – bojkot rosyjskich produktów
Poznaj listę produktów, które kupujesz, a nie wiesz skąd pochodzą. Wiele rosyjskich marek w Polsce należy do rosyjskich oligarchów lub jest z nimi powiązana. Dla przykładu wiele znanych alkoholi należy do CEDC International, która podlega Grupie Kapitałowej Russian Standard Group.
Do rosyjskich produktów w Polsce należą:
- Husaria (wódka),
- Russian Standard (wódka),
- Żytniówka (wódka),
- Kaspersky (cybersecurity),
- Kari (obuwie),
- CENTRO (obuwie),
- Dr Web (oprogramowanie),
- Sierra (tequila),
- Carlo Rossi (wino),
- METAXA (Brandy),
- Remy Martin (koniak),
- Grant’s (whisky),
- The Balvenie (whisky),
- Glenfiddich (whisky),
- Tullamore Dew (whiskey)
- Old Smuggler (whisky),
- William’s (whisky),
- Aeroflot (linie lotnicze),
- NOKIAN (opony),
- REXONA (antyperspiranty),
- Dove (antyperspiranty) – znaczna część udziałów należy do Unilever – brytyjskiej marki posiadającej spółkę w Rosji.
Bojkot rosyjskich towarów to akt solidarności z Rosją, ale także sposób na osłabienie tamtejszej gospodarki. Wiemy, że kolejne rosyjskie firmy wycofują swoje oferty z Polski. Działanie ze szkodą dla Rosji w dużej skali może zmienić nastroje społeczne w tym kraju. Jeśli chcesz dołączyć do bojkotu rosyjskich towarów, możesz to zrobić przy okazji każdych zakupów w sklepie spożywczym. Wystarczy tylko rozpoznać rosyjskie towary i ich unikać. Zidentyfikujesz je po kodzie kreskowym, którego początek to liczby od 460 do 469.