Nowoczesne technologie umożliwiają tworzenie przeróżnych materiałów, a tworzywa sztuczne znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Rosnąca liczba różnego rodzaju tworzyw sztucznych wymaga odpowiedniej klasyfikacji, dzięki której firmy, wykorzystujące je do swoich celów mogą z łatwością wybrać odpowiedni materiał. Tworzywami o wyjątkowych właściwościach są plastomery i elastomery, które są bardzo często stosowane w produkcji i najróżniejszych branżach przemysłu. Co to są elastomery i plastomery? Jakie właściwości mają elastomery w temperaturze pokojowej? Czym są elastomery poliuretanowe? Do czego wykorzystuje się plastomery i elastomery? Elastomery i plastomery przykłady.
Zobacz: Domena publiczna – co to jest i do czego służy?
Plastomery czym są?
Plastomery można podzielić na termoplasty (tworzywa termoplastyczne) i duroplasty. Plastomery termoplastyczne na skutek działania wysokiej temperatury stają się plastyczne, dzięki czemu można je formować w różne kształty, a następnie utwardzić poprzez chłodzenie. Zabieg ten można w kółko powtarzać, na zmianę osiągając formę stałą lub płynną. Z kolei duroplasty to tworzywa, które po działaniu wysokiej temperatury lub właściwej substancji chemicznej zostają utwardzone nieodwracalnie. W zależności od tego, co stosuje się jako utwardzacz do danego materiału nazywa się go termoutwardzaczem lub chemoutwardzaczem.
Plastomery zastosowanie
Plastomery są szeroko wykorzystywane w różnych gałęziach gospodarki. Termoplasty, jako materiały, które łatwo dają się formować w najróżniejsze kształty i mogą być wtryskiwane lub wtłaczane mogą nawet zastępować drewno bądź metal. Często wykorzystywane są jako części maszyn i urządzeń. Natomiast duroplasty, jako mniej plastyczne mają większą odporność, a więc często wykorzystywane są jako materiały konstrukcyjne i mogą być w niektórych sytuacjach dobrym zamiennikiem metalu i materiałów ceramicznych.
Elastomery czym są?
Elastomery to materiały sztuczne lub naturalne, które są zdolne do czasowej deformacji bez uszkodzenia struktury. Najlepiej obrazują to gumy, które są elastomerami sztucznymi i kauczuk, czyli elastomer naturalny. Są to więc materiały mocno elastyczne, które mogą zmieniać kształt i rozmiar pod wpływem siły, a po ustaniu jej działania wracają (przynajmniej częściowo) do swojej pierwotnej formy. Elastomery w temperaturze pokojowej mogą mieć inną formę niż po podgrzaniu lub ochłodzeniu. Co więcej, pod wpływem działania tej siły nie zostaje uszkodzona struktura materiału. Osobną grupę stanowią elastomery termoplastyczne, które mają jednocześnie właściwości elastomerów i tworzyw termoplastycznych. Czym są elastomery termoplastyczne? To elastomery poliuretanowe, które pod wpływem odpowiedniej temperatury zmieniają stan skupienia na płynny, a po schłodzeniu znowu przechodzą w stan stały. Takie elastomery w temperaturze pokojowej zazwyczaj są w stanie stałym.

Zobacz: Co to jest Risograf i do czego służy?
Elastomery zastosowanie
Elastomery poliuretanowe mają bardzo szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, a przede wszystkim w maszynowym i transportowym. Często wykorzystuje się je również w branży spożywczej, farmaceutyczne, chemicznej i włókienniczej. Tworzywa tego typu mogą być odporne na działanie różnorodnych czynników (woda, kwasy, skrajne temperatury) i bardzo wytrzymałe, dlatego bardzo często wykorzystywane są do wyrobu uszczelek, dętek i podkładek. Do elastomerów należą również silikony, które wykorzystywane są przede wszystkim w branży budowlanej do tworzenia łączeń i izolacji. Elastomery i plastomery przykłady zastosowania są tak szerokie, że ciężko je wszystkie wymienić, a elastomery są wykorzystywane właściwie w każdej gałęzi gospodarki.
Czym różni się Elastomer od Plastomeru?
Plastomery i elastomery znacznie się od siebie różnią przede wszystkim tym, że elastomery są elastyczne, co oznacza, że po rozciąganiu, czy ściskaniu mogą zmieniać swój kształt, a następnie wracają do pierwotnego kształtu i rozmiaru. Z kolei plastomery pod wpływem działania wysokich temperatury zmieniają swój stan skupienia ze stałego na płynny. Przy czym duroplasty twardnieją nieodwracalnie, a termoplasty są bardziej plastyczne i po ogrzaniu z powrotem przechodzą w stan ciekły. Elastomery i plastomery przykłady: gumy, silikony, kauczuk (elastomery), żywica epoksydowa (duroplast), polichlorek winylu (termoplast).