Strona głównaPoradyBrudne paznokcie - jak doczyścić?

Brudne paznokcie – jak doczyścić?

Brudne paznokcie to problem wielu osób, przy czym nie zawsze świadczy o braku higieny. To często zmora rolników, ogrodników i osób hobbystycznie uprawiających ogródek. Kłopot ten znają też mechanicy i sprzedawcy warzyw. Warto pamiętać o tym, że nie wszyscy wykonują czystą pracę biurową. Wiele osób pracuje w zawodach, które nieodłącznie wiążą się z tym, że dłonie się brudzą, a nierzadko też stopy, a co za tym idzie, również paznokcie. Czy można się przed tym uchronić? Jak doczyścić brudne paznokcie u rąk? Czym domyć paznokcie u nóg? Sprawdźmy.

Zobacz: Paznokcie żelowe – cena

Dlaczego ciągle mam brud pod paznokciami?

Jeśli często masz brudne paznokcie, to zapewne wykonujesz jakieś zajęcie, wymagające nałożenia rękawic ochronnych. Może pieliłaś grządki w ogródku albo przesadzałaś kwiaty niezabezpieczonymi dłońmi? A może obierałaś ziemniaki albo warzywa na surówkę? Jeśli często powtarzasz te czynności, a nie nakładasz przy tym rękawiczek, to nic dziwnego, że masz brudne paznokcie. Ręce brudzą się nie tylko przy przekładaniu warzyw czy pracach w ogrodzie. palce i paznokcie zmieniają kolor podczas jedzenia i krojenia niektórych owoców, takich jak wiśnie, truskawki, maliny czy jagody. Orzechy włoskie także przebarwiają skórę dłoni i płytkę paznokci. To dlatego podczas robienia przetworów dłonie i paznokcie wyglądają, jakby były brudne. A skąd biorą się brudne paznokcie u nóg? Ten problem powstaje głównie latem, gdy chodzimy w odkrytych butach, typu sandały czy klapki. Stopy brudzą się podczas takich czynności, jak koszenie trawy, bieganie w parku czy prace porządkowe na działce. O ile stopy i dłonie można łatwo umyć i odświeżyć, to z paznokciami jest nieco trudniej. Brud dostaje się pod płytkę paznokcia i wbija w wały paznokciowe. Dlatego pamiętaj, aby wszystkie prace ogrodowe wykonywać w rękawicach ochronnych. 

Jak wyczyścić brud za paznokciami?

Czyszczenie paznokci zajmuje trochę czasu, ale warto znaleźć codziennie pół godziny na zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne. Czyste dłonie i stopy z zadbanymi paznokciami wyglądają bowiem zdrowo i estetycznie. Jak wyczyścić paznokcie? Potrzebna będzie ci miska z ciepłą wodą, mydło w płynie i szczoteczka ze średnio twardym włosiem. Przyda się też pilniczek z ostrym czubkiem, radełko i nożyczki do paznokci. Namocz dłonie na kwadrans w misce z wodą z dodatkiem mydła i energicznie czyść paznokcie szczoteczką. W razie potrzeby, skróć płytkę nożyczkami i wydobądź zabrudzenia spod płytki przy pomocy pilniczka i nożyczek. Przy uporczywym brudzie pomaga smarowanie paznokci chemicznym mleczkiem do czyszczenia. Jeśli zabrudziłaś dłonie sokiem owocowym lub warzywnym, to wetrzyj w skórę sok z cytryny lub kwasek cytrynowy. Równie skuteczna jest papka z wody i sody oczyszczonej. Taką sodową pastą posmaruj dłonie i paznokcie. Po kwadransie opłucz dłonie w wodzie i doczyść paznokcie szczoteczką. Po zabiegu posmaruj skórę nawilżającym kremem do dłoni. Podobnych zabiegów wymagają brudne paznokcie u nóg. Przygotuj miskę z wodą i dolej do niej mydła albo żelu do kąpieli. Możesz też wsypać sodę, która dodatkowo usunie ze skóry bakterie. Włóż stopy do wody na kwadrans po czym wyczyść paznokcie szczoteczką. Latem zamiast szybkiego prysznica, wybierz dłuższą kąpiel w wannie. Dzięki temu wymoczysz dłonie i stopy oraz zachowasz ładny wygląd paznokci.

Zestaw do mycia paznokci

Zobacz: Niezwykłe właściwości papai – sprawdź, dlaczego warto jeść ten pyszny owoc!

Sennik  – brudne paznokcie

Sny zazwyczaj odzwierciedlają naszą podświadomość, dlatego tak popularna jest symbolika snów. Co oznaczają sny o brudnych paznokciach? Warto sprawdzić to w senniku. Brudne paznokcie symbolizować mogą nieczyste sumienie i chęć pozbycia się uporczywego problemu. Niekiedy osoby śniące o brudnych paznokciach trwają od dawna w konflikcie z kimś ważnym i są z tego powodu przygnębione. W głębi duszy chciałyby się pojednać, przebaczyć i prosić o wybaczenie, ale nie zawsze jest to możliwe. Co jeszcze mówi sennik? Brudne paznokcie u rąk to symbol wykonywania pracy, której się nie lubi. Mogą oznaczać też przymus wykonywania obowiązków sprzecznych z własnymi zasadami etycznymi. Nie wierzysz w znaczenie snów? Jeśli śnią Ci się brudne paznokcie, to być może przez wiele godzin wykonywałeś jakieś „brudne zajęcie” i po prostu Twój wzrok przyzwyczaił się do tego widoku.   

Zobacz: Souvre – co to za firma? Opinie o marce i ofercie sklepu

Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne