Strona głównaPoradyJak wyrobić dowód osobisty za granicą?

Jak wyrobić dowód osobisty za granicą?

Złamany dowód, zgubienie dowodu lub utrata jego ważności za granicą? Jak się okazuje, nie musi to być zmora i nie musi to spędzać snu z naszych powiek, jeśli jesteśmy za granicą, a nasz dowód jest nieważny. Możemy tego dokonać bez konieczności udawania się do urzędu, aby wyrobić nowy. Dlaczego? Jak dobrze wiadomo, dowód osobisty to jeden z najważniejszych dokumentów, dzięki któremu można stwierdzić czyjąś tożsamość. Głównie ma znaczenie przy przekraczaniu granicy. Jak się okazuje, obywatele RP, którzy przebywają za granicą z powodu podjętej pracy, a nawet po prostu wyjechali za granicę na wakacje, mają obowiązek posiadać dowód osobisty. Składanie wniosku o nowy dowód osobisty powinno się odbyć w gminie odpowiedniej dla miejsca zamieszkania. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, w tym wypadku pozostaje nam złożenie wniosku internetowo. Jak wyrobić dowód osobisty za granicą? Na stronie ePUAP mamy możliwość złożenia takiego wniosku. Czym jest ePUAP? Jest to elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, dzięki której możemy załatwić wiele spraw, złożyć wnioski, w tym przypadku właśnie nawet wyrobić dowód osobisty za granicą.

Wyrobienie dowodu osobisty za granicą

Jednak przed przystąpieniem do złożenia wniosku w wyniku na przykład utraty ważności dowodu osobistego za granicą, musimy utworzyć Profil Zaufany. Dzięki temu profilowi możemy składać różne wnioski, nie tylko dotyczące wyrobienia dowodu osobistego za granicą. Warunkiem do tego, aby nasz Profil Zaufany funkcjonował prawidłowo, jest potwierdzenie jego założenia, które trzeba dokonać osobiście. Z tym też nie powinniśmy mieć problemu, ponieważ takie potwierdzenie możemy złożyć w wielu dostępnych także za granicą punktach, na przykład w ambasadzie czy konsulacie.

Jak wyrobić dowód osobisty za granicą? – krok po kroku

Po rejestracji na Profilu Zaufanym, a więc uzupełnieniu konta niezbędnymi naszymi danymi, które potwierdzą, że konto dotyczy naszej osoby oraz złożeniu podpisu, należy go potwierdzić w najbliższym urzędzie. Może to być urząd gminy właściwy dla naszego miejsca zamieszkania, a dla osób przebywających za granicą ambasada lub konsulat. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu podpisu elektronicznego, nie mamy konieczności potwierdzania naszego podpisu, pod warunkiem, że został on udokumentowany właściwym certyfikatem. Co taki wniosek powinien posiadać? Wszystko to, co powinniśmy zawrzeć przy osobistym składaniu. Oprócz wniosku należy także załączyć zdjęcie o wymaganych wymiarach. Jeżeli nie wiemy, jakich dokumentów potrzebujemy, informacje możemy znaleźć na stronie ePUAP. Utrata ważności dowodu osobistego za granicą nie powinna więc być dla nas zmorą i powodować stres, że nie wrócimy do naszego kraju lub spotkamy się z problemami na granicy. Jak wyrobić dowód za granicą dla naszego dziecka? Z tym też nie powinniśmy mieć problemu. Schemat składania jest taki sam, jak w przypadku składania wniosku o wyrobienie dowodu dla nas. Dobrze jest również pozostawić kontakt w postaci numeru telefonu lub adresu email, za pomocą którego ktoś z urzędu będzie mógł się z nami skontaktować, jeżeli nasz wniosek jest nieprawidłowy lub zdjęcie nie spełnia wymagań. Taką informację możemy otrzymać także na naszym Profilu Zaufanym w odpowiedniej zakładce wiadomości.

Jednak jeśli nadal obawiamy się lub nie wiemy, jak wyrobić dowód osobisty za granicą metodą elektroniczną, z pomocą powinien przyjść urząd, w którym wyrabialiśmy wcześniej nasz dowód lub ambasada i konsulat. Oprócz tego, do naszych obowiązków należy poinformowanie urzędu skarbowego o tym, że dokonaliśmy wymiany naszego dowodu. W tym celu w ciągu 7 dni, od momentu, w którym podjęliśmy się zmiany naszego dokumentu należy poinformować organy właściwego dla nas Urzędu Skarbowego. Ile musimy czekać na wyrobienie dowodu? Jeżeli dokonujemy tego osobiście poprzez fizyczne złożenie wniosku, decyzja powinna zapaść w ciągu 30 dni. Jeżeli jednak jesteśmy za granicą i zbliża się data naszego powrotu do kraju, okres ten może się skrócić na nasze życzenie pod warunkiem podania okoliczności. Warto jednak przed podróżą sprawdzić, kiedy przypada utrata ważności dowodu osobistego.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne